Trükköznek a visszaváltott palackokkal, reagált a Mohu
Komoly gyenge pontja lehet a visszaváltási rendszernek a HWSW cikke szerint. Az informatikai szaklap a Mantra Information Security alapítójára, Bucsay Balázsra hivatkozva azt írta: a vonalkóddal ellátott nyomtatott utalvány akár hamisítható is lehet egy tetszőleges összeggel, igaz, a módszer gyakorlati kivitelezése nem egyszerű.
A kötelező visszaváltás rendszerét (DRS) üzemeltető Mohunál az Index érdeklődésére röviden, tömören azt a tájékoztatást adták:
Értesültünk róla, vizsgáljuk.
Bár a cég további információt nem közölt, a DRS-rendszerre nagy rálátással bíró forrásaink szerint elenyésző a visszaélések száma, a Mantra által bemutatott eset pedig alapvetően elméleti kockázat, amely jelentős befektetést igényel, a rendelkezésre álló információk alapján egyelőre nem életszerű a gyakorlati alkalmazása.
Manipulálható-e a vonalkód?
Röviden összefoglalva arról van szó, hogy a felvetés szerint a nyomtatott utalványok vonalkódjai tartalmazzák a visszaváltott palackok összegét, amely könnyen olvasható és technikailag módosítható. A vonalkód alatti számsorozat egy része az utalvány értékét jelöli, ami
kódolási hibák révén visszaélésre adhat lehetőséget, ha a vonalkódot megfelelő algoritmussal manipulálják.
A szakértők szerint a vonalkódba kódolt érték helyett véletlenszerűen generált azonosítót kellene alkalmazni, amelyet központi adatbázisban tárolnak. Az utalványok hitelességét az üzlet rendszere online módon ellenőrizné, így csökkentve a visszaélés kockázatát. Hasonló sebezhetőségeket azonosítottak más uniós országok visszaváltási rendszereiben is, ami arra utal, hogy a probléma nem csak magyarországi sajátosság.
Mérföldkőhöz ért a Mohu
A Mohu egy héttel ezelőtt arról adott hírt, hogy november közepéig 700 millió palackot, üveget és dobozt váltottak vissza Magyarországon az új visszaváltási rendszerben. A visszaváltott palackok, dobozok, üvegek hulladéka immár megfelelő helyre kerül, és újra lesz hasznosítva.
A visszaváltási rendszer kialakítása során a Mol-csoport 40 milliárd forint értékben telepített automatákat országszerte.
A vállalat célja, hogy három év múlva az italcsomagolások legalább 90 százalékát visszaváltsák Magyarországon, és eltűnjenek környezetünkből az illegálisan szétszórt italcsomagolások.
(Borítókép: Visszaváltó automata 2023. november 28-án. Fotó: Szollár Zsófi / Index)