Orbán Viktornak minél hamarabb ki kell mondania egy nagyon fontos nevet

INDEX forint 0808 3
2024.11.28. 10:25 Módosítva: 2024.11.28. 11:31
Épphogy szerdán leírtuk, újabb kétéves mélypontra esett a forint az euróval szemben, csütörtök reggel itt az újabb negatív rekord. A Bloomberg szerint a magyar valuta gyengülésében szerepet játszik a bizonytalanság az új jegybankelnök személye körül, mivel két név is lehet a kalapban: Varga Mihály pénzügyminiszter és Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter. Ráadásul olyan szankciók jöttek Oroszországgal szemben, amelyek ellehetetleníthetik a magyar gázvásárlásokat. A csütörtöki Kormányinfón nagyjából Gulyás Gergely kamatstopos hosszabbításra vonatkozó kijelentésével egy időben tovább gyengült a forint értéke: alig negyedóra alatt több mint egy forinttal drágult az euró, és a 415-ös szint fölé is felszúrt a jegyzés.

Szerdán arról írtunk, hogy kétéves mélypontra csúszott a forint az euróval szemben, miután délután elérte a 413,2-es értéket. Csütörtök reggel valamelyest visszakorrigált a forint a 413 alatti szintre, azonban nem sokáig maradt ott. 

A forint reggel 9 óra magasságában el is érte kétéves mélypontját: már 413,35 felett is járt az euró-forint árfolyam, amire legutoljára 2022 decemberében volt példa

 – jelezte a Portfolio. Alig egy óra leforgása alatt, még reggel 10 óra előtt pedig a 414-es szintet is átvitte a magyar valuta az euróval szemben.

Orbán Viktor hamarosan bejelentheti az új jegybankelnököt

A szerdai kétéves forintmélypontról a Bloomberg is írt elemzésében, tegnap ugyanis 413,2 forint/euró szintre gyengült a magyar deviza, ami 2022 decembere óta nem látott kurzust jelent. A hírügynökség szerint a bizonytalanság fő oka, hogy

Orbán Viktor miniszterelnök még nem nevezte meg az új jegybankelnököt, aki Matolcsy György helyét foglalja el.

A lap szerint az elemzők attól tartanak, hogy a kormány növekvő befolyása az MNB monetáris politikájára gyors és drasztikus kamatcsökkentésekhez vezethet, még akkor is, ha az inflációs kilátások ezt nem indokolnák. Arról is ír a Bloomberg, hogy akár napokon belül megtudhatjuk az új jegybankelnök személyét, ezt a következő nyilatkozatra alapozza:

Azt hiszem, már csak néhány napot kell várni a nevek bejelentésére

– mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Hír TV-nek adott, hétfőn késő este sugárzott interjúban.

A lehetséges jelöltek közül Varga Mihály pénzügyminisztert és Nagy Márton nemzetgazdasági minisztert emlegetik. Varga kinevezése esetén megszűnne a különálló Pénzügyminisztérium, és Nagy egy kibővített kormányzati portfóliót kapna.

Nagy Márton, aki korábban az MNB alelnöke volt, többször is nyíltan bírálta Matolcsyt és az intézmény kamatpolitikáját, ami tovább erősíti a befektetők aggodalmait

– írja a cikket szemlézve a Portfolio. A forint gyengülése ellenére néhány elemző taktikai vásárlási lehetőséget lát a túlértékesített devizában. A JPMorgan szakértői szerint a magyar kötvények magasabb reálhozamot kínálnak, mint a régiós versenytársak, és az ország fizetési mérlege is kedvezőbb.

Azonban a bizonytalanság az új jegybankelnök személyét és a monetáris politikát illetően továbbra is nyomást gyakorol a forintra.

A Portfolio szerint egy másik tényező lehet a gyengülés mögött, hogy szerdán a rubel egészen a 114-es szintig gyengült a dollárhoz képest a legújabb, november 21-én hozott szankciók után, ami a Gazprombankot, vagyis az európai gázvásárlások pénzügyi műveleteit kezelő bankot érinti. Végül a devizaműveleteket le is állította az orosz jegybank, hogy gátat szabjon a gyors leértékelődésnek.

„Az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma szabályegyértelműsítéseket adott ki szerdán, amelyekből világosan kiderül:

a diplomáciai képviseletek tranzakcióin kívül semmilyen más utalást nem kezdhetnek a nyugati pénzügyi rendszer szereplői, ami az energiakifizetéseket teljesen ellehetetlenítheti

– világított rá a gazdasági lap. „Magyarország, amely még mindig az orosz gázszállítmányokra támaszkodik, különösen nehéz helyzetbe kerülhet, ha az amerikai fél nem tesz engedményeket.”

Gulyás Gergely kijelentése után felgyorsult a forint gyengülése

A csütörtöki Kormányinfón nagyjából Gulyás Gergely kamatstopos hosszabbításra vonatkozó kijelentésével egy időben meredeken zuhanni kezdett a forint értéke: alig negyedóra alatt több mint egy forinttal drágult az euró, és a 415-ös szint fölé is felszúrt a jegyzés. Mint ahogy a fenti tényekből látszik, egyelőre nehezen megmondható, hogy pontosan mitől gyengül leginkább a forint.

A kormánynak nincs árfolyamcélja. A befektetőknek az a kiszámítható, akkor lehet tervezni hosszú távra, ha az árfolyam állandó. Az elmúlt hetek negatívuma, hogy ez jelenleg nem így van. Azt reméljük, hogy ez megszüntethető – mondta Gulyás Gergely.

A felszúrás után szinte azonnal valamelyest korrigált a forint, 11:30-kor 414,1 forintba került egy euró. 

(Borítókép: Index)