Több száz millió dolláros csalással vádolják a „Hawk Tuah”-lányt
További Gazdaság cikkek
- Árulkodó számok: úgy vettek fel hitelt a magyarok, mintha nem lenne holnap
- A Toyota növelte globális autóeladásait novemberben
- Karácsonyi csoda: van, amiben Magyarország kenterbe veri az európai mezőnyt
- Rohamléptekben ürülnek a gáztárolók, ebből még baj lehet
- Megtudtuk, mit iszik a magyar, ha igazán szomjas
Csalással vádolják Haliey Welchet, a virális videóból ismert „Hawk Tuah”-lányt, miután az általa nemrég indított kriptovaluta értéke hatalmasat zuhant – írja a BBC.
A szerdán piacra bocsátott „$HAWK” digitális pénznem értéke gyorsan nőni kezdett, és elérte a 490 millió dollárt (átszámítva kb. 191 milliárd forint),
azonban néhány órával később elvesztette az értékének több mint 95 százalékát.
A hatalmas árfolyamesésből kifolyólag Welchet úgynevezett „pump and dump” csalással vádolják – ennek a lényege, hogy a kriptopénz mögött álló emberek a bevezetés előtt felhajtják az árfolyamot, majd amíg magas az ár, addig eladják a saját részüket.
Welch tagadta az állításokat, miszerint csapata eladta volna a birtokában lévő tokeneket. A történet többek között felkeltette a csalásokkal foglalkozó youtuber, a Coffeezilla néven ismert Stephen Findeisen figyelmét is.
Sajnos az ilyen helyzetekben nem a kriptokereskedőkre céloznak, hanem leginkább a tényleges rajongókra, akik még sosem foglalkoztak kriptóval
– állította Findeisen. Majd hozzátette, hogy a kriptovaluta mögött álló csapat nem hajlandó felelősséget vállalni az átverésért.
Nem egyszeri probléma
Welch védekezésként egy X-bejegyzésben azt állította, hogy megpróbálták kiküszöbölni az úgynevezett „mesterlövészeket”, akik kifejezetten a frissen induló tokenekre vadásznak, és vásárolnak belőlük nagy mennyiségben olcsón, hogy aztán drágán eladhassák.
Az ehhez hasonló mémtokenek egyre népszerűbbek, és gyakran úgy tekintenek rájuk, mint egy kevésbé kockázatos befektetésre, szemben a Bitcoinnal. Carol Alexander, a Sussexi Egyetem pénzügyi professzora szerint
egyre több fiatal fekteti be így a pénzét, azonban sokan elbukják a pénzüket.
Több olyan híresség vagy influenszer is van, aki belépett a kriptopiacra, és hasonló kritikák érték. 2021-ben Kim Kardashiant 1,26 millió dollárra büntették az amerikai szabályozó hatóságok, miután titokban tartotta, hogy pénzért hirdette a EthereumMax nevű tokent közösségi felületein.
Nemrégiben Logan Paul youtubert érték e téren vádak, miszerint azzal vezette félre rajongóit, hogy kriptopénzeket és más befektetéseket reklámozott anélkül, hogy felfedte volna saját pénzügyi érdekeltségét ezekben.