Súlyos érvágás érheti a magyar gazdaságot, ha nem fizetnek az oroszok
További Gazdaság cikkek
- Örülhetnek az autósok, megint csökken a gázolaj ára
- Oroszországból érkezik az új Paks II. atomerőmű reaktortartálya
- Kiderült, mit várnak a magyar dolgozók a mesterséges intelligenciától
- Nagy bejelentésre készül a kormány a reptérrel kapcsolatban
- Varga Mihály: Egymillió magyar embernek van állampapírja a Magyar Államkincstárnál
A Bulgartransgaz nem fogja engedélyezni a földgáz tranzitját, ha a szolgáltatásért nem fizettek – idézi Vladimir Malinov bolgár energiaügyi minisztert a Portfolio.
A miniszter kijelentette kedden Szófiában, hogy ha december 20-tól, a pénzáramlások blokkolása után nem tudják megoldani az oroszok a tranzitdíj kifizetését, akkor le fog állni az orosz gáz tranzitja Törökországon, Bulgárián és Szerbián többek között Magyarországra is.
Orbán Viktor miniszterelnök korábban a magyar gazdaság ütőereként hivatkozott a Török Áramlatra a magyar gázszállításban betöltött jelentős szerepe miatt.
Ráadásul a januártól várhatóan leálló ukrajnai orosz gáztranzit még inkább felértékeli a vezeték szerepét.
Mint ismert, Magyarország kezdeményezte az Egyesült Államoktól a felmentést a Gazprombankot ért szankciók alól, de ugyanilyen jelentősége van annak, hogy az oroszok hogyan tudják rendezni a leszállított gáz után a tranzitdíjakat a törökök, bolgárok, szerbek felé a Török Áramlaton, ha a Gazprombankon keresztül nem tudnak utalni.
Szigorúan teljesítik a szerződést
A bolgár energiaügyi miniszter úgy fogalmazott Szófiában, hogy „a Bulgartransgaz szigorúan teljesíteni fogja a szerződését, és nem fogja engedélyezni a földgáz tranzitját, ha a szolgáltatásért nem fizettek”. Hozzátette, hogy „annak a vállalatnak a kötelessége, amelyik lefoglalta a kapacitást és a Gazprombankon keresztül fizetett, hogy megoldást találjon, ha ezt a szolgáltatást igénybe akarja venni”.
A Bulgárián átvezető vezeték évente 18 milliárd köbmétert szállít Szerbiába és Magyarországra, és ezek a szállítások egy része lát el más nyugat-balkáni országokat is. Bulgária az összeköttetés 2022-es indulása óta több mint 750 millió dolláros tranzitdíjat kapott. És bár a miniszter elmondása szerint a Bulgartransgaz eddig minden esedékes kifizetést megkapott, már most várják a Gazpromexport, az orosz szállító exportrészlegének javaslatát.