Orbán Viktor az egyik legmegbízhatóbb diplomatája sorsáról döntött

193737743 10159309655206093 6515991836296937173 n
2024.12.15. 09:57
„Ha a miniszterelnöknek öt embert kellene megneveznie, akiben maximálisan megbízik, akkor abban szerintem Misi biztosan benne lenne” – nyilatkozta Varga Mihály pénzügyminiszterről az Indexnek Navracsics Tibor. A közigazgatásért és területfejlesztésért felelős miniszterrel végigvettük Varga Mihály karrierjének legfontosabb mérföldköveit, akinek hétfőn lesz jegybankelnökjelölti meghallgatása. A még regnáló pénzügyminiszterről egy dolog biztosan kijelenthető: igazi diplomata. Portré a magyar történelem leghosszabb ideig hivatalban lévő pénzügyminiszteréről.

Charles-Maurice de Talleyrand-Périgord (1754–1838) minden idők egyik legnagyobb francia külügyminisztere, élete során tizenhárom rendszernek tette le esküjét, ezalatt királyokat fejeztek le és véres forradalmak törtek ki. A legendák szerint amikor öregkorában megkérdezték tőle, nem tartja-e magát köpönyegforgatónak, mert minden miniszterelnöknek, királynak, a köztársaságának, sőt még Napóleonnak is esküt tett, csak annyit válaszolt, hogy ő végig Franciaországot szolgálta.

Bár a két politikus személyisége merőben eltér egymástól, illetve a párhuzam más tekintetben nem állja meg a helyét, Varga Mihály az összes Orbán-kormánynak tagja volt, politikai, majd miniszterelnökségi államtitkárként, később pedig a különböző elnevezésű pénzügyminisztériumokban teljesített szolgálatot. Ezalatt nemcsak a Fidesz, a kormány, hanem az élvonalban lévő politikusok, gazdasági irányok, valamint politikai széljárások is drasztikusan változtak. Talán ha ma megkérdeznénk Varga Mihályt, nem érzi-e ellentmondásnak, hogy valahogy minden változást – két választási vereséget is – túlélt, azt válaszolná, hogy a politikai karrierje alatt mindig Orbán Viktort és így Magyarországot szolgálta.

Az már önmagában politikai teljesítmény, hogy valaki 1988-ban belép egy pártba, és annak folyamatosan, majdnem négy évtizeden keresztül meghatározó személyisége. Ez a politikai teljesítmény európai szinten is kimagasló, nem utolsósorban a magyar történelem leghosszabb ideig hivatalban lévő pénzügyminisztere Varga Mihály. Ezt korábban egy kormányzati forrás „példa nélküli maratoni futásnak” jellemezte.

Ki az a Varga Mihály?

„Szakmailag jelentős karriert futott be, de ehhez annyira nem értek. Azt tudom elmondani, hogy emberként, politikusként, barátként és megbízható szövetségesként is kiváló. Mindig pénzügyminiszter szeretett volna lenni, annak ellenére, hogy voltak arra vonatkozóan tervek, hogy ne csak az legyen” – elsőként így jellemezte Varga Mihályt a napokban egy háttérbeszélgetésen az Indexnek Navracsics Tibor. „Tényleg nehezen tudok rá rosszat mondani” – összegezte a közigazgatásért és területfejlesztésért felelős miniszter.

Varga Mihály 1965. január 26-án Karcagon született, ahol „a mi Misink” mára szállóige lett. „Tősgyökeres karcagi jászkun családban születtem. Felmenőim ott voltak azok között, akik 1745-ben visszaváltották a német lovagrendnek adott területeket” – mondta korábban önmagáról. Varga Mihály büszke kun származására, és a kun emberekről a pénzügyminiszter megfogalmazása szerint azt kell tudni, hogy hallgatagok, nyakasok és csökönyösek. „Egy harmincas évekbeli tanulmány szerint a magyarság legősibb természetét és főbb jellemvonásait a Nagykunság lakói őrizték meg.

Navracsics Tibor a közel negyven év alatt „még véletlenül se” hallotta káromkodni vagy kiabálni Varga Mihályt, aki Orbán Viktor szemszögéből nem elhanyagolható módon református. A korábbi megszólalásiból azonban egyértelmű, hogy sűrűn nem járnak templomba: „sohasem voltam buzgó, katolikus fajta”. Ungár Klára korábban Varga Mihály politikai pályafutásának kezdetét úgy idézte fel, hogy 1990-ben ismerte meg, „szerény, visszafogott, szorgalmas, tanulni vágyó fiatalember volt. [...] Akkoriban nagyon komoly szakértői háttere is volt a Fidesznek, Misi figyelt, okosodott, tanult”.

1998 és 2014 között Jász-Nagykun-Szolnok megye 8-as számú, 2014 és 2022 között Budapest 4-es számú választókerületében szerzett mandátumot a parlamentben, majd 2022-ben a Fidesz országos listájáról. 1995–1998 között, majd 2002 és 2010 között a Fidesz parlamenti frakcióvezető-helyetteseként dolgozott. Varga az első Orbán-kormány idején, 1998 és 2001 között a Pénzügyminisztérium politikai államtitkára, 2001–2002-ben pénzügyminisztere volt. A második Orbán-kormányban, 2010. május 29-től a Miniszterelnökséget vezette államtitkárként.

Akkor a Miniszterelnökség még tényleg Orbán Viktor szűk köréhez tartozott

– szúrta közbe Navracsics Tibor, aki szerint igazán itt alakult ki Orbán Viktor bizalma Varga Mihály felé. Külön érdekesség, hogy akkor Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes volt. Varga 2012. június 2-től tárca nélküli miniszterként az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) folytatandó tárgyalásokat irányította – ennek egyik eredménye az lett, hogy Magyarország határidő előtt visszafizette az IMF-hitelt 2013-ban. Magyarország összesen 10 alkalommal vett fel hitelt az IMF-től, Varga Mihály pénzügyminisztersége alatt egyszer sem.

2013. március 7-től, Matolcsy György jegybankelnöki kinevezését követően egészen 2018. május 18-ig a nemzetgazdasági miniszteri pozíciót töltötte be. 2018. május 18-tól pénzügyminiszter, gazdaságpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes volt Orbán Viktor negyedik és ötödik kormányában. 2016. július 20-tól 2023. december 7-ig a gazdasági kabinet vezetőjeként tevékenykedett. Ezt követően a költségvetési munkacsoportban vétójoga lett a büdzsét érintő kérdésekben.

Varga Mihály gazdaságpolitikai vezetői karrierje során minden hitelminősítőnél javult Magyarország megítélése. Pénzügyminisztersége alatt a 2010-es 82 százalék fölötti szintről 2019-re 65 százalékra csökkent a GDP-arányos államadósság, 3,7 millióról 4,7 millióra nőtt a foglalkoztatottak száma, 2019-re 3,3 százalékra javult munkanélküliségi ráta. A hivatali idejéhez köthető a rendszerváltozás utáni időszak legfegyelmezettebb költségvetési gazdálkodása, 2016-ban 1,8 százalékra javult a költségvetési hiány. A legtöbb esetben tagadhatatlanul elmondható, hogy sikerült botrányoktól mentesen végeznie munkáját, annak ellenére, hogy hálátlan feladatokat is kapott. Ilyen volt például az internetadó és a vasárnapi boltzár, valamint fontos kiemelni, hogy az elmúlt években rendszeresen módosítani kellett a költségvetési hiánycélt.

Ráadásul mivel a kormány ragaszkodott ahhoz, hogy nyáron elfogadják a következő évi költségvetést, messze volt a megtervezett költségvetési időszak a tényleges periódustól, így előfordult, hogy a hiánycélt többször módosítani kellett. Az is tagadhatatlan ugyanakkor, hogy a Covid-járvány óta a gazdaság rendkívüli időszakát éli, ami megnehezíti a tervezést.

Varga Mihály ellenzéki körökben is elfogadott személyiség. Ezt maga Török Gábor politológus mondta egy interjúban, ahol kifejtette, hogy Varga Mihályra tippel mint lehetséges államfő Novák Katalin után:

Jegybankelnököt könnyebben talál a Fidesz, mint egy semmilyen kockázatot nem rejtő államfőt. [...] Orbán Viktor fejével gondolkodva szerintem Varga Mihály a tökéletes választás: ősfideszes, a közvélemény elfogadja, nem fűződnek a nevéhez botrányok. [...] 2021 decemberében – még jóval a bejelentés előtt – egy nagykövetség munkatársával kávézva arról beszélgettünk, hogy ki lehet a köztársaságielnök-jelölt, és végül Novák Katalinnál kötöttünk ki. Megint megpróbáltam Orbán Viktor fejével gondolkodni, és a helyében Varga Mihályt jelölném.

Török Gábor tippje nem jött be, de a megszólalása jól mutatja Varga Mihály elfogadottságát. Az Index több háttérbeszélgetést folytatott Varga Mihállyal kapcsolatban, úgy értesültünk, hogy a kormány belső méréseinél rendre magas népszerűséggel mérik „a mi Misinket”, és ez idén is hasonlóan alakult.

Nyíltan nem harcolt senkivel

Navracsics Tibor elmondása szerint kormányzati szempontból kakukktojás volt Varga karrierjében a 2010–2013 közötti időszak. Ebben az időben miniszterelnökségi államtitkárként dolgozott Navracsics Tiborral, aki akkor miniszterelnök-helyettes volt. Ahogy említettük, mindketten Orbán Viktor akkori szűk környezetéhez tartoztak.

„Politikai államtitkárként talán nem érezte jól magát, majd 2013-ban Matolcsy György elment a jegybankba, és Misi nemzetgazdasági miniszter lett. Akkor ismét a helyére került. Innentől kezdve a kormány legstabilabb és egyben egyik igazodási pontja lett. Ugyanakkor nem csak nekünk, a külföldi befektetőknek és a hitelminősítőknek is” – fogalmazott Navracsics Tibor, majd kiemelte: Orbán Viktor és Varga Mihály között a 40 év alatt „nagyon erős” bizalmi szál alakult ki.

A tárcavezető az Indexnek hozzátette: bár Vargának Orbán Viktorral szakpolitikai vitáik voltak a költségvetésről vagy a gazdaságfejlesztésről, a bizalom soha nem rendült meg:

Ha a miniszterelnöknek öt embert kellene megneveznie, akiben maximálisan megbízik, akkor abban szerintem Misi biztosan benne lenne.

Ungár Klára pedig pár éve egyenesen így fogalmazott: „Ha Viktort fizikailag ki kellene menteni valahonnan, habozás nélkül megtenné.” Miután Varga Mihály szinte az egyetemről került a politikába, kevés volt a gyakorlati tapasztalata, de annál rutinosabbá vált a politikai manőverezésben. „Soha nem mond nyilvánosan ellent Orbánnak, a kényelmetlen feladatokat is elvállalja, a főnök mellett pedig ez a túlélés záloga. Ezért is lehet több évtizede a kormányfő közelében folyamatosan” – összegezte korábban Orbán Viktor korábbi gazdasági tanácsadója.

Nyíltan szinte soha nem konfrontálódott, de ha bírálták, kiállt az érdekeiért. Navracsics Tibor elárulta, hogy sokkal keményebb ember, mint ahogy azt sokan feltételezik: „Nagyon jó humora van, kiváló vitapartner, idegesnek soha nem láttam. Gondoljon bele, 30 év politikai élvonal után ezt megőrizni óriási erény.” A miniszter szerint Varga Mihály ízig-vérig diplomata, és ezt még az ellenzéki politikusok is elismerték: „Amióta csak ismerem, Varga Mihály soha nem emelte fel a hangját, mindig udvarias, szolid és mértéktartó maradt. Még nem hallottam lekezelőnek vagy arrogánsnak” – mondta korábban Dávid Ferenc közgazdász, aki akkor még a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára volt, ma már a Demokratikus Koalícióban politizál.

Jó példa a konfliktusaira, hogy 2019-ben Varga Mihály a Közgazdász-vándorgyűlésen sok tekintetben ellentmondott Matolcsy György jegybankelnöknek. Varga úgy vélekedett, hogy vége annak az aranykornak, amely az elmúlt éveket jellemezte, és fiskális fegyelem szükséges. Matolcsy erre akkor így reagált: „Varga Mihály pénzügyminiszter az idei Közgazdász-vándorgyűlésen szombaton három kihegyezett állítással hívta fel magára a figyelmet. Bár ne tette volna.” Majd kifejtette, hogy az aranykornak „nincs vége, még csak most kezdődik… Miért is ne lehetne kétségbe vonni egy pénzügyminiszter szavait, ha ellentmondanak a nemzet vágyainak és a hivatalban lévő kormány terveinek?”

Aztán beindult a koronavírus-járvány, s bár ezt nem láthatta előre, de Varga Mihálynak már hónapokkal később igaza lett, és az Index most, évekkel később úgy értesült, hogy bár nyilvánosan nem reagált Matolcsy György szavaira, de a háttérben kikérte magának ezt a stílust.

Miért ő lett a jegybankelnök?

Bár a bejelentést követően a piacok és hitelminősítők jól láthatóan üdvözölték személyét a jegybankelnöki szék várományosaként – a forint árfolyama erősödött, a Fitch Ratings javította a magyar gazdaság kilátásait –, forrásaink véleménye megoszlik azzal kapcsolatban, hogy a még regnáló pénzügyminiszter vágyott-e igazán a jegybankba. De akkor miért ő megy? Navracsics Tibor szerint azért, mert: „A mi oldalunkon pénzügyekkel, költségvetésekkel és gazdaságpolitikával foglalkozók közül ő leghitelesebb külföldön és belföldön egyaránt. Másrészt nemcsak hiteles, a miniszterelnök feltétel nélkül bízik benne, tudja, hogy Misi mindig megfontolt volt.”

„Egyikőjüknek hattyúdal, másikuknak meg szép nyitány” – fogalmazott korábban a miniszterelnök azzal kapcsolatban, hogy Nagy Márton vagy Varga Mihály megy-e az MNB élére.

Ma már mindenki az gondolja, hogy a hattyúdal Varga Mihálynak szólt, hiszen ő lesz a jegybankelnök, és a kifejezést kétségtelenül lehet negatívan is értékelni. Ám a főnök egy szót sem mond véletlenül. Hogy ezt miért mondta, és tényleg Varga Mihálynak szánta-e a hattyúdalt, valószínűleg csak ő és Varga Mihály tudja

– összegezte az egyik kormányzati forrásunk, aki azt is hozzátette: a napi belpolitikai életet figyelembe véve valószínűleg a diplomatikus, mérsékelt és visszafogott politikusok kora leáldozott: „A harcos üvöltözés és a politikai közbeszéd süllyedésének korát éljük. Misi soha nem volt ilyen, felkészültségét és tapasztalatát tekintve a legmegfelelőbb ember a jegybankelnöki feladatra. Egy igazi diplomata.”

(Borítókép: A 2021. június 2-án közzétett képen Orbán Viktor és Varga Mihály. Fotó:  Orbán Viktor  / Facebook)