Átfogó fejlesztési programot indít a Pécsi Tudományegyetemet fenntartó alapítvány
További Gazdaság cikkek
- A Mol gázüzemet és kutatás-termelési eszközöket vásárol Kelet-Magyarországon
- Szijjártó Péter szerint Európa egyik legvonzóbb beruházási környezete jött létre Magyarországon
- A karácsonyi vásárok sem ússzák meg, lecsapnak az adóellenőrök
- Döntött a bíróság: a hódmezővásárhelyi önkormányzatnak támogatnia kell a Volánbuszt
Az UniNext Innovációs Program trendfordító céllal jött létre, hogy átfogó és fenntartható módon kezelje a dél-dunántúli régió legnagyobb kihívásait.
A térség felzárkóztatása a hazai területfejlesztés egyik legfontosabb feladata. Az évtizedek óta tartó gazdasági lemaradás trendjén kíván változtatni az UniNext Innovációs Program is.
Ehhez kapcsolódnak majd közlekedésfejlesztési, irodafejlesztési és környezetvédelmi projektek is.
A negatív társadalmi és gazdasági folyamatokat megfordító programnak köszönhetően a következő években több ezer új munkahely jöhet létre, és jelentős mértékű külföldi működőtőke is érkezhet a jelenleg még leszakadó térségbe
– írja közleményében az alapítvány. A helyi kereskedelmi és iparkamara reprezentatív közvélemény-kutatása szerint a Pécsett és környékén élők 93 százaléka egyetért azzal, hogy a vármegye gazdasági leszakadását meg kell állítani.
A megkérdezettek 98 százaléka szerint pedig további munkahelyeket kell teremteni a térségben, helyzetbe kell hozni a helyi kis- és középvállalkozásokat, valamint a fiatalok számára meg kell teremteni a lehetőséget a helyben boldoguláshoz.
Nagy összefogás a térség fejlesztésére
Az alapítvány kezdeményezésére elindított átfogó, fenntartható módon megvalósítható gazdaság- és területfejlesztési, valamint egészség- és oktatásfejlesztési program fő haszonélvezője a helyi társadalom és a vállalkozói szféra lesz.
Átfogó, mindenki szerepét pontosan tisztázó, és a várt eredményeket is kijelölő programra van szükség. Az UniNext Innovációs Programon keresztül az egyetemen meglévő szakértelemre építve, a helyi önkormányzatokkal, kereskedelmi és iparkamarával, intézményekkel, hatóságokkal és a kormánnyal együttműködve kezdeményezzük a térségi fejlesztési elképzelések összehangolását
– hangsúlyozza Decsi István, a Pécsi Tudományegyetem kancellárja. Az UniNext Innovációs Program célja, hogy javítsa a térségben lakók életminőségét, a helyi vállalatok kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységét, fokozza a gazdaság eredményességét.
Megfordítják a negatív trendet a leszakadó régióban
A program fontos eleme többek közt az egyetemi Science Park kialakítása, valamint az Universitas Ipari Park létrehozása is, ami az ország egyik legnagyobb befektetési területeként képes hozzájárulni a helyi közlekedésfejlesztés felgyorsításához, a működőtőke beáramlásához.
A program olyan infrastruktúra-fejlesztések előtt is megnyitja a lehetőséget, amelyek növelik a térség közműellátásának biztonságát és minőségét.
Úgy gondolom, hogy a térség jövője az itt élők biztonságán alapszik. Az UniNext egy trendfordító, egész Baranya vármegyét és a Dél-Dunántúl régiót érintő fejlesztési program. Olyan tudományos, fenntarthatósági, oktatási, gazdaság- és térségfejlesztési terveket kapcsolhatunk össze és valósíthatunk meg összehangolt módon, amelyek magas életminőséget, kiszámítható jövőképet és folyamatos fejlődést hoznak az itt élő emberek és az itt működő vállalkozások számára
– emelte ki Decsi István. A Pécsi Tudományegyetem – mint a régió legnagyobb és leginkább kiterjedt kapcsolatrendszerrel bíró szervezete – nemcsak kezdeményezője, de fejlesztései révén tevékeny részese is az UniNext Innovációs Programnak.
A közlekedés fejlesztésére több mint 250 milliárd forintot fordítanak majd, többek között olyan kulcsfontosságú projektek megvalósításával, mint az M60-as meghosszabbítása, a 6-os számú főút bővítése, de a 600 hektárnyi területen megvalósuló ipari park zavartalan elérését biztosító további közlekedésfejlesztési beruházások is létrejönnek.
A helyi lakosokra és vállalkozásokra is gondoltak
Mindemellett az ipari park és a környező települések stabil és fenntartható közműellátását garantáló fejlesztések is megvalósulnak, így biztosítva a térség hosszú távú energia- és ivóvíz-ellátottságának biztonságát.
Olyan programra van szükség, amelynek az itt élők és a helyi vállalkozások egyaránt nyertesei
– hangsúlyozza dr. Síkfői Tamás, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Hozzátette, hogy a vállalkozásoktól beérkezett javaslatok alapján kiemelt igénye a helyi cégeknek a gyorsforgalmi úthálózat és a vasúti fővonalak fejlesztése, valamint járásonként kisebb, kkv-fókuszú ipari parkok, és egy Pécs melletti, nagyobb léptékű ipari park kialakítása is.
A baranyai vállalkozások többek között a környezettudatos technológiákat, a körforgásos gazdaságot, az okostechnológiákat, a logisztika területén megvalósuló beruházásokat tartják legfontosabbnak, és nagy hangsúlyt fektetnének a műszaki képzés, a térségi szakképzés fejlesztésére, valamint az önkormányzatok, az egyetem és a kamarák együttműködésére.