Csőtörés a diplomáciában: két szomszédunk egymásnak feszül
További Gazdaság cikkek
2024-ben 13 százalékkal, mintegy 32 milliárd köbméterre nőtt az EU-ba érkező orosz vezetékes földgáz importja. A Reuters adatai alapján ebből 15 milliárd köbméter Ukrajnán, 17 milliárd pedig Törökországon keresztül érkezett az unió területére.
Magyarország kulcsszerepe
Az elemzésben bemutatják, hogy a déli útvonalon – Törökországon, Bulgárián és Szerbián – át több mint kétszer annyi gáz érkezett hazánkba, mint amit a hosszú távú magyar–orosz szerződés előír.
A 2023 októbere és 2024 szeptembere közötti időszakban 7,8 milliárd köbméter volt a nettó magyar gázimport ezen az útvonalon, szemben a szerződésben rögzített 3,5 milliárddal.
A többlet részben más szereplők vásárlásaihoz köthető, akik a relatíve olcsóbb orosz gázt Magyarországon keresztül Szlovákiába és Ukrajnába szállították.
Arról már korábban is írtunk, hogy európai adatokra hivatkozva az RBK a Török Áramlaton keresztül Európába irányuló rekordszintű orosz gázexportról számolt be.
Változó tendenciák és feszültségek
Az idei decemberben a napi átlagos uniós gázimport 91,3 millió köbméter volt, ami 7 százalékkal haladta meg a tavaly ilyenkori értéket.
A jelenlegi ukrán tranzitmegállapodás 2024 végén lejár, és Vlagyimir Putyin orosz elnök szerint már nincs idő új megállapodás aláírására. Ez feszültséget generál Szlovákia és Ukrajna között
– írja a Portfolio. Hozzátették, hogy a Gazprom európai exportja jelentősen csökkent az elmúlt években: míg 2022-ben 63,8 milliárd köbméter volt, 2023-ban már csak 28,3 milliárd. Az idei 32 milliárdos mennyiség még mindig messze elmarad a 2018–2019-es időszak 175–180 milliárd köbméteres csúcsértékeitől.
Kemény adok-kapok Ukrajna és Szlovákia között a gáz miatt
Mint korábban megírtuk, Robert Fico szlovák miniszterelnök és Ursula von der Leyen uniós bizottsági elnök december 19-én megbeszélést folytatott egymással, hogy megvitassák az Ukrajnán keresztül történő gázszállítás 2024 utáni folytatásának lehetőségét.
Amennyiben Kijev nem engedélyezi a gáztranzitot, Szlovákia megfontolja, hogy karácsonyra megtorló intézkedéseket vezessen be Ukrajnával szemben
– fogalmazott akkor Robert Fico, azonban sem az áramszállítás, sem a Szlovákiából érkező humanitárius segélyek, lőszerek és fegyverek szállításai nem álltak le.
Most viszont a szlovák miniszterelnök egy Facebook-videóban jelentkezett be, és ebben ismételten megfenyegette Ukrajnát.
Január 1-je után megvizsgáljuk a helyzetet, és felmérjük annak lehetőségét, hogy viszontválaszt adjunk Ukrajna számára. Ha elkerülhetetlen, akkor leállítjuk az elektromos áram szállítását Ukrajnába, vagy valami más intézkedést hozunk
– közölte Robert Fico az MTI szerint. A szlovák miniszterelnök hangsúlyozta, hogy az orosz gáz alternatív útvonalakon történő szállítása jelentős többletköltséggel járna, és az ukrajnai tranzit leállítása az Európai Unió versenyképességét is hátrányosan érintené, becslései szerint a 27 tagállamnak az ebből adódó költségei a 120 milliárd eurót is elérhetik a következő két évben.