Ilyet se sűrűn látunk, Surányi György elismerte a kormány egyik lépését

11
2024.12.29. 07:38
Az, hogy sikerült több mint 500 ezer embert bevonni a munka világába, siker, egy komoly eredmény, de az, hogy a termelékenység ennyire gyengén nő, az súlyos kritikája a gazdaságpolitikának – mondta Surányi György volt jegybankelnök az Economx Exclusive műsorában, ahol Pogátsa Zoltán közgazdász kérdezte. A volt jegybankelnök arról is kifejtette a véleményét, hogy miért gyengülhetett jelentősen a forint az utóbbi időben.

A több mint kétórás beszélgetés egyik sarokköve a foglalkoztatás volt. Surányi György azzal kezdte, hogy bírálta azt a kormányzati narratívát, amely szerint egymillió új munkahelyet teremtettek 2010 óta. 

Emlékezetes, hogy Orbán Viktor miniszterelnök 2010-ben azt ígérte, hogy tíz év alatt egymillió új munkahelyet teremt majd a kormány. Ennek megvalósíthatóságát az évek során számos elemző, rengeteg cikkben kérdőjelezte meg – az Indexen is.

A kormány 2017-ben jelentette, hogy a cél háromnegyedét elérték, ekkor 2010-hez képest közel 700 ezer új munkahely jött létre, ebből 475 ezer a versenyszférában.

Palkovics László 2022-ben, akkor még innovációs és technológiai miniszterként győzelmet hirdetett, miszerint tulajdonképp létrejött az egymillió új munkahely. Ugyanakkor egy kihívásra is rámutatott: „a kisvállalatok versenyképességét azonban még emelni kell, mert a teljes magyar hozzáadott érték 60 százalékát multik állítják elő”.

Idén februárban György László kormánybiztos a HírTv Napi Aktuális című műsorában úgy fogalmazott: „Az egymillió munkahely pedig azt jelenti, hogy 3 millió 700 ezerről 4 millió 700 ezer fölé nőtt Magyarországon a foglalkoztatás. Ez 27 százalékos növekedést jelent,  így hozzávetőleg negyedével bővült a munkahelyek száma Magyarországon.”

Hozzátette, hogy ugyanebben az időszakban a kutató, fejlesztő és innovatív munkakörökben dolgozók száma megduplázódott, ezzel a legnagyobb ütemben növekedett az egész Európai Unióban.

Surányi György az Economx Exclusive podcastben kifejtette, hogy miért ismeri el komoly eredményként a foglalkoztatás bővülését, ugyanakkor mivel nem ért egyet ezzel kapcsolatban.

Surányi György: Ez siker, komoly eredmény  

Arról persze van vita, hogy mennyire egzaktak a foglalkoztatás kiinduló számai, és tényleg megvan-e az egymilliós növekmény.

Az, hogy sikerült több mint 500 ezer embert bevonni a munka világába, siker, egy komoly eredmény,

de az, hogy a termelékenység ennyire gyengén nő, az súlyos kritikája a gazdaságpolitikának” – fogalmazott a volt jegybankelnök.

Utána pedig azt fejtegette, hogy szerinte mennyi lehet a foglalkoztatási növekmény 2010 óta:

A tényleges növekmény 850 ezer, ebből le kell vonni azok számát, akik közmunkán vannak, vagy rezidensként külföldön dolgoznak, és le kell vonni azt a 150 ezer kismamát is, aki gyesen vagy gyeden otthon van.

„Ebben benne van a magas nyomású gazdaság és az is, hogy az Orbán-kormány elég kíméletlenül, de olyan helyzetet hozott létre a rokkantminősítésben, a munkanélküli-segélyezésben, az általános segélyezésben, hogy az embereket rákényszerítette arra, hogy munkát vállaljanak” – folytatta a sort.

Érdemes megjegyezni, hogy a kormány nem titkolt célja, hogy minél többen munkából éljenek segélyek helyett, és emellett az úgynevezett járadékvadászoktól csoportosít át jövedelmet a dolgozó, gyermeket nevelő és vállalkozó családoknak.

   

A forintnak nem kellett volna ekkorát esnie

Surányi szerint ma nem nagyon érthető, hogy miért kell a forintnak leértékelődnie.

Felsorolta, hogy pozitív a külső finanszírozási mérleg, pozitív a reálkamat, 6,5 százalék az MNB irányadó kamata, és jelentős a kockázati prémium, ami a magyar állampapír és például a német állampapír között van tízéves lejáraton.

Egy ilyen helyzetben a forintnak egyáltalán nem kellett volna nagyjából 10 százalékot esnie

– fogalmazott. Szerinte nem nyugtatja meg a piacokat, hogy Magyarország kapcsolata romlott az unióval.

Ez nem nyugtatja meg a piacokat, ez vezet oda, hogy a forint, amikor inkább erősödnie kellene, mint gyengülnie, mégis gyengül, és tudják, hogy az uniós pénzek nem úgy jönnek, ahogy kellene

– fogalmazott. A teljes podcast adást, és a bővebb összefoglalót ezen a linken tudja megtekinteni.

(Borítókép: Surányi György 2015. március 12-én. Fotó: Bődey János / Index)