Még egy fontos terület, ahol Kína állva hagyja a világot
További Gazdaság cikkek
- A következő tíz napban sem lesz tartós fagy, ami megtizedelné a kártevőket
- Minden fiatal erre a hitelre csap majd le 2025-ben?
- Miközben a magyar gazdaság bukdácsol, a magyar tőzsde halmozza a rekordokat
- 2024 is bebizonyította: a Suzuki a magyarok autója
- Új év, régi szelek: beindult a fizetésemelési verseny a kiskereskedelemben
A világban hatalmas lendületet kaptak a zöldbefektetések. A 2023. novemberi COP28 klímakonferencián több mint 100 ország vállalta, hogy 2030-ig megháromszorozza megújulóenergia-kapacitását.
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) előrejelzése szerint 2024 és 2030 között a világban összesen 5,5 terawatt (TW) új megújulóenergia-kapacitás épülhet ki, ami jelentős növekedés az előző, 2017 és 2023 közötti időszakban telepített 2 TW-hoz képest.
Hat éven belül közel háromszorosára nőhet a megújuló energiák kapacitása a világban
– értékelt Fenyvesi Péter. A szakember rámutatott, hogy a növekedés több mint feléért Kína lesz a felelős, mivel várhatóan 3,2 TW kapacitást telepít majd, az USA és az Európai Unió pedig egyenként a kapacitások mintegy tizedét fogják kiépíteni.
India az előrejelzések szerint önmagában nagyjából 350 gigawattot (GW) fog telepíteni, ezzel pedig a világ második legnagyobb megújulóenergia-piacát birtokolja majd.
Kína a növekedés motorja, új piacok törnek előre
Fenyvesi Péter emlékeztetett: a globális kapacitásbővítés több mint fele Kínában történt. 2023-ban a telepített 428 GW-ból 261 GW-ot itt telepítettek. Az USA-ban ehhez képest „csak” 37 GW kapacitást adtak át.
A növekedés másik kulcsfontosságú szereplője India, amely politikai reformjainak és növekvő befektetéseinek köszönhetően 2024-ben az egyik leggyorsabban bővülő napenergia-piaccá vált.
Olyan új szereplők is megjelentek, mint Pakisztán vagy Szaúd-Arábia, ahol a lakossági napelemek terjedése hajtja a növekedést.
A COP28-on vállalt célok, a napenergia rekordszintű növekedése és a globális megújulóenergia-fejlesztések mind azt mutatják, hogy az emberiség történelmi fordulóponthoz érkezett az energiatermelés terén.
A napenergia-telepítések folyamatosan túlszárnyalják az előrejelzéseket, és ha a trendek folytatódnak, akkor 2030-ra a megújuló energiaforrások jelenthetik a globális elektromosenergia-termelés alapját; a teljes megújuló kapacitás több mint fele napenergiából fog származni
– világított rá Fenyvesi Péter, aki szerint ez nemcsak a világ energiamixét alakítja át, de gazdasági és környezetvédelmi szempontból is alapvető jelentőségű.
Napelemparkot alakít ki a Trustify Kiskunhalason
Az igazgatósági elnök bejelentette, hogy a Trustify december közepén két, 20-20 megawatt kapacitású, hálózati csatlakozási engedéllyel rendelkező RTB (ready-to-build) projektbe fektetett be.
Az összesen 40 megawatt kapacitású létesítmény kivitelezése a tervek szerint hamarosan indul.
A napelemparkhoz tárolókapacitás fejlesztését is megkezdi a Trustify, várhatóan 2025 második negyedévétől, ez ugyanis az alapkezelő megítélése szerint elengedhetetlen tényező minden napelemfarm-befektetés pénzügyi megtérülése szempontjából.
Ez a beruházás számunkra nemcsak a megújuló energiaforrások előtérbe helyezését jelenti, hanem egy lehetőséget is arra, hogy aktívan hozzájáruljunk egy élhetőbb, fenntarthatóbb jövőhöz
– nyilatkozta Fenyvesi a lapunknak küldött közleményben. Hozzáfűzte, hogy a napelempark kialakításakor a hozam mellett egyéb, például fenntarthatósági szempontokat is figyelembe vettek. „A zöldbefektetések választása nemcsak felelősség, hanem hosszú távon egyértelműen kifizetődő út is” – vallja az igazgatósági elnök.