Legtehetségesebb dolgozóikat veszíthetik el azok a munkaadók, amelyek nem rugalmasak

2024.12.30. 20:13
Egy tanulmány szerint nagy árat fizetnek azok cégek, amelyek korlátozzák vagy egyenesen megtagadják a dolgozóktól a rugalmas munkavégzés lehetőségét, ezzel ugyanis elriasztják maguktól a legtehetségesebbeket.

Előbb és könnyebben hagyják ott a tehetséges munkavállalók azokat a cégeket, amelyeknél nincs lehetőség a rugalmas munkavégzésre – derült ki az International Workplace Group 500 fős mintán, a toborzók visszajelzései alapján készült tanulmányából.

A HR-esek 67 százaléka azt tapasztalta, hogy azokon a helyeken hirtelen megugrott az álláskeresők száma, ahol elvárják, hogy az alkalmazottak minden egyes nap bejárjanak az irodába – írja a az economx.huhrportal.hu-ra hivatkozva.

A kutatás eredménye egyértelműen rávilágít: a hibrid munkavégzés feltételeinek megteremtése egyre fontosabb tényező a tehetségek megszerzésében és megtartásában. A toborzók 75 százaléka úgy nyilatkozott: a jelentkezők elutasítják azokat az álláslehetőségeket, amelyek nem teszik lehetővé a rugalmas munkavégzést, vagyis ezek a cégek kevésbé versenyképesek a piacon.

Riasztóan hat az utazás

A tanulmány több olyan okot is felsorolt, hogy miért riasztják el a munkavállalókat azok a cégek, amelyek nem kezelik kellő rugalmassággal a munkavégzést:

  • nem szívesen vállalják az ingázással járó pluszköltséget, illetve az utazási időt;
  • a mindennapi irodába járással felborul a munka és magánélet egyensúlya;
  • minden ötödik munkavállaló jelezte, hogy a napi szintű utazás jelentős szerepet játszik a kiégésben;
  • a munkavállalók frusztráltak amiatt, mert úgy érzik, a munkáltatóik nem bíznak abban, hogy az irodán kívül is elvégzik a szükséges munkát;
  • négyből mindössze egy munkavállaló nyilatkozott úgy, hogy a mindennapos irodába járás hatékony munkavégzést eredményez.

A hrportal.hu idézi Nicholas Bloom, a Stanford Egyetem vezető professzorának kutatását, amely szerint 2025-ben az ötnapos irodai jelenlétet előíró vállalatoknál 35 százalékkal nőhet a felmondási arány.

Előrejelzése szerint a merev irányelveket alkalmazó vállalatok, mint például az Amazon, a növekvő lemorzsolódás miatt 2025 közepére visszavonhatják az irodai munkavégzésre vonatkozó merev szabályokat.