Új kör szekerét tolja meg a kormány, „ingyenpénz” is lesz

2024.12.31. 14:52
A hazai kis- és középvállalkozások hóna alá nyúl a kormány az októberben meghirdetett Demján Sándor Programmal. Az 1400 milliárd forintból megvalósuló projekt a kkv-k támogatása révén járulna hozzá a 3-6 százalékosra tervezett gazdasági növekedéshez. Az economx.hu összeszedte, hogy ennek keretében 2025 legelejétől pontosan mit és hogyan kapnak az államtól a magyar vállalkozások.

Az októberben bejelentett Demján Sándor Program egy átfogó, 1400 milliárd forintos, 8+1 elemből álló finanszírozási csomag a hazai kis- és középvállalkozások támogatására. A program célja, hogy hozzájáruljon a 2025-re kitűzött 3-6 százalékos gazdasági növekedéshez, valamint lehetővé tegye a magyar vállalkozások méretének megduplázását – írja az Economx.

Utóbbit, vagyis a mérethatékonyság növelésének fontosságát Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter megerősítette az Indexnek. A tárcavezető szerint a vállalkozások méretének növelése egyenes arányos a hatékonyság növekedésével. „Ez a kkv-k útja” – fogalmazott.

Már ismert és csőben lévő programpontok

Idén hét (6+1) intézkedés vált ismertté a Demján Sándor Programból, ezek:

  • 1. A Széchenyi Kártya Program beruházásihitel-kamatainak 3,5 százalékra csökkentése.
  • 2. A Nemzeti Tőkeholdinggal, továbbá a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával közösen elindított 100 milliárdos tőkefinanszírozási keret.
  • 3. A 48 milliárdos eszközbeszerzési („1+1”) vissza nem térítendő támogatás.
  • 4. A 9 milliárdos „Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja!” program.
  • 5. Az EXIM Magyarország exportáló vállalkozásoknak és beszállítóiknak kínált hiteltermékei.
  • 6. A Kifektetési Tőkeprogram és az ezt akár kiegészítő EXIM Kifektetési Hitel a külföldi üzleti lehetőségek (cégfelvásárlást, új piacra lépés) gyors kiaknázását teszi lehetővé.
  • +1. A mikrovállalkozások is az egyetemes energiaszolgáltatás részeivé váltak.

A felsoroltakon túl két programpont maradt 2025-re, amelyek részleteit a jövő év elején fogják bejelenteni:

  • az egyik a vállalkozások adminisztrációs terheinek csökkentésére irányul;
  • a másik pedig az uniós forrásokat érinti.

A tőkefinanszírozási program jelentős: 100-200 millió forintos tőkeinjekciót biztosít a növekedni vágyó vállalkozásoknak, évi 5 százalékos kamattal. A forrás 99 százalékát tulajdonosi kölcsön formájában nyújtják. A program várhatóan 8-9 ezer vállalkozást érinthet, és különösen a zöldgazdaság, digitalizáció, fenntartható ipar, egészségügy és oktatás területén működő cégek élveznek előnyt.

„Ingyenpénz” is érkezik a vállalkozók számláira.

Az „1+1” támogatási program keretében az állam minden eszközberuházásra költött forint mellé egy forint támogatást ad, összesen 50 milliárd forintos keretösszeggel. Ez várhatóan 400-500 vállalkozás 5-200 millió forint közötti beruházását segítheti.

A Nemzetgazdasági Minisztérium következő sajtótájékoztatóján az EXIM Bankkal és a Nemzeti Tőkeholdinggal közösen jelentette be, hogy indulnak a magyar exportot közel 400 milliárdos csomagból segítő programok. A Demján Sándor Program exportpakkját a döntéshozók azzal indokolják, hogy ideje a magyar vállalkozások nemzetközi terjeszkedését támogatni, miután (mindössze) 35 ezer magyarországi cég rendelkezik exportárbevétellel, és ebből csak 15 ezer hazai tulajdonú.

Január 6-tól elérhető lesz a bankoknál és lízingcégeknél összesen 350 milliárd forint összegben az EXIM három új hitel-, illetve lízingterméke kifejezetten beruházási célokra.

Az öt exporttevékenységet ösztönző finanszírozási konstrukciót, amelyek révén január 6-tól összesen 350 milliárd forint érhető majd el a magyar vállalkozások számára:

  • EXIM Jövő Exportőrei Beruházási Hitel: Exportáló és nem exportáló vállalkozások is igénybe vehetik 6 milliárd forintos ügyletenkénti felső összeghatárral, fix kamatozású, akár tíz éves futamidővel, euró (3,75–5,75 százalék közti kamat) vagy forint (5,2–7,2 százalék közti kamat);
  • EXIM Jövő Exportőrei Zöld Beruházási Hitel: Saját erő biztosítása itt sem elvárt, energiahatékonysági, megújuló energiatermelő és egyéb zöldberuházásokat lehet ebből finanszírozni, szintén euró- és forintalapon: forinthitelek esetében 2, euróhitelek esetében 1 százalékpont lesz a kedvezmény az előbbi kamatokhoz képest;
  • Exportélénkítő Beruházási Hitel: Az exportőröket és első körös beszállítókat célozza meg, szintén 6 milliárdos felső összeghatárral;
  • Exportélénkítő Lízing: Olyan eszközök beszerzését támogatja, mint műszaki és egyéb berendezések, gépek, haszongépjárművek, mezőgazdasági eszközök – gépjárműre ez nem vonatkozik.
  • EXIM Kifektetési Hitel: ez a 350 milliárdos refinanszírozási kereten felüli konstrukció, és már a nemzetközi szinten is versenyképes, stabil hazai vállalatok külföldi befektetéseit támogatja, elősegítve a gazdaságpolitikai célkitűzések megvalósulását. Jellemző, hogy a minimum hitelösszeg itt már 2 milliárd forint, állami támogatást nem tartalmaz, piaci árazással vehető igénybe.

Mindezeken felül a külföldi akvizíciókhoz, felvásárlásokhoz, menedzsmentkiváltásokhoz és beruházásokhoz biztosítana önerőt a magyar bajnokok számára a 165 millió dolláros keretből (körülbelül 60 milliárd forintból) megvalósuló Kifektetési tőkeprogram. Itt egy-egy ügyletre 1-25 millió dollárt lehetne igényelni. A már bejegyzésre került tőkealapot a Nemzeti Tőkeholding (NTH) tulajdonában álló, vállalati tőkebefektetésekre specializálódott Focus Ventures Zrt. kezeli