Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEM- Gazdaság
- egészségügy
- egészségügyi ellátás
- orvosi ellárás
- háziorvos
- háziorvosi praxis
- mok
- magánegészségügy
Aggasztó a helyzet az egészségügyben: 940 betöltetlen háziorvosi praxis van
További Gazdaság cikkek
- Beteljesült a kormány ígérete, Orbán Viktor szerint most „a melós fiatal csávók” jönnek
- Ha nincs megfelelési költség, nincs szabályalkotás: váratlan fordulat állhat be Donald Trump vámtervezetében
- 68 éves mélypont, amely jól tükrözi az európai autóipar vesszőfutását
- Budapestet csak a svédek előzték meg, Bécset és Berlint is vertük ezen a listán
- Donald Trump teljesen kifakadt, oda a forintcsoda
A legfrissebb adatok szerint országszerte 940 alapellátó praxis betöltetlen, ami egy év alatt 114 praxisnyi növekedést jelent. A helyzet különösen súlyos Pest megyében és Budapesten, előbbiben 247, míg a fővárosban 191 praxis üres – írja az economx.hu.
Az orvoshiány az ország más területein is jelentős problémát okoz. 2025. januárjában a legnagyobb orvoshiánnyal küzdő térségek:
- Bács-Kiskun vármegyében 48 praxis üres,
- Békésben 66 praxis üres,
- Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében 104 praxis üres,
- Fejér vármegyében 53 praxis üres,
- Győr-Moson-Sopron vármegyében 71 praxis üres,
- Pest vármegyében 247 praxis üres,
- Budapesten 191 praxis üres,
- Somogyban 51 praxis üres,
- Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében 74 praxis üres,
- Vas vármegyében 70 praxisban nincs orvos.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2023-ban 5604 háziorvos és házi gyermekorvos dolgozott az alapellátásban, ami 144 fővel kevesebb, mint az azt megelőző évben. Ez azt eredményezte, hogy egy háziorvosra átlagosan 1710 lakos jut, ami 40 fővel több, mint egy évvel korábban.
Ugyanakkor pozitív fejlemény, hogy 2023-ban az egészségügyi ellátórendszerben dolgozó orvosok száma 3,4 százalékkal nőtt, elérve a 42,1 ezret. A tízezer lakosra jutó orvosok száma 42,4-ről 43,9-re emelkedett. Azonban
továbbra is 8400 betöltetlen állás van az egészségügyben, amelynek negyedét orvosi pozíciók teszik ki.
A helyzet különösen kritikus a kistelepüléseken. Körülbelül 1400 településen, ahol az ország lakosságának 5,6 százaléka él, nem érhető el helyben háziorvosi ellátás. A praxisok terheltsége jelentős területi egyenlőtlenségeket mutat: míg Budapest belső kerületeiben 1000–1900 lakos jut egy háziorvosra, addig 43 járásban ez a szám meghaladja a 2000-et, Gönc térségében pedig eléri a 3213-at.
A jelenlegi helyzet következményeként egyre többen fordulnak a magánegészségügyi szolgáltatókhoz. Az OECD adatai szerint már 2021-ben a magyarországi egészségügyi kiadások 25 százalékát saját zsebből fizette a lakosság, ami jelentősen meghaladja az EU 15 százalékos átlagát. A magánszektor további erősödése várható, amit jól mutat, hogy a Top30 egészségügyi magánszolgáltató árbevétele egy év alatt 16 százalékkal nőtt, elérve a 170 milliárd forintot.