- Gazdaság
- török áramlat
- földgáz
- gázvezeték
- magyarország
- ukrajna
- oroszország
- energiabiztonság
- szijjártó péter
- szuverenitás
Magyarország számára nélkülözhetetlen, a leállása káoszt okozna
További Gazdaság cikkek
- Erőre kaphat az orosz olajüzlet, Moszkva kibújhat a nyugati szankciók alól
- Elképesztő számok a MOHU-tól: másodpercenként száz palackot váltanak vissza a magyarok
- Vétózott a győri polgármester, nem jár fizetésemelés a fideszeseknek
- A Mol döntött, ismét belenyúlnak az árazásba
- Ezermilliárdok forognak kockán, sorban állnak a magyarok pénzéért
Az orosz védelmi minisztérium hétfőn arról tájékoztatott, hogy január 11-én ukrán drónok próbálták megtámadni a Török Áramlat struktúráját. A gázvezeték jelentősége felértékelődött, mióta január elsején leállt az Ukrajnán keresztül történő földgáz szállítása. „Az energiaellátás biztonsága szuverenitási kérdés, így minden, az energiaellátásunk biztonságát fenyegető akciót a szuverenitással szembeni támadásnak kell értékelni” – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a támadás hírére válaszul.
A vezetéknek nincs alternatívája
„A Török Áramlat az egész Európai Unió gázellátása szempontjából meghatározó vezeték, de Magyarország számára különösen nagy jelentősége van. Az ukrán tranzit kiesésével már csak a déli útvonalon keresztül érkezik vezetékes orosz gáz Európába, és ezen felül az ázsiai – például azeri – beszerzések szempontjából is megkerülhetetlen szerepe van” – nyilatkozta Hortay Olivér az Indexnek.
A Török Áramlatról elmondta: a vezeték maximumkapacitása az Európai Unió ellátásának körülbelül 5 százalékát képes biztosítani, és mivel az unió gázpiaca erősen integrált, a mennyiség kiesése rendkívüli áremelkedést idézhetne elő.
Magyarország tavaly több mint 7 milliárd köbméter gázt vásárolt a Török Áramlaton keresztül, és bár ennek egy részét továbbértékesítette, a volumen így is messze a legmeghatározóbb pillérét jelentette a valamivel több mint évi 8 milliárd köbméteres hazai gázigény fedezésének. Általánosságban kijelenthető, hogy a jelenlegi magyar beszerzési mix mellett, észszerű gazdaságossági keretek között, a vezetéknek nincs alternatívája
– szögezte le a közgazdász.
A gázvezeték infrastruktúrájának megbízhatóságával kapcsolatban kifejtette, hogy a Török Áramlat fiatal vezeték, mindössze öt éve helyezték üzembe, így annak teljes infrastruktúrája korszerűnek tekinthető:
Ugyan az orosz–ukrán háború kirobbanását követő szankciós adok-kapok során több ízben felmerült, hogy egyes vállalatok korlátozása megnehezítheti majd a rendszeres karbantartási feladatok ellátását, ezeket a problémákat rövid időn belül sikerült kezelni, így a vezeték és annak kiszolgálólétesítményei jó állapotban működnek.
A leállás áremelkedést váltana ki
Kérdésünkre, milyen politikai kockázatokkal jár a Török Áramlatra való támaszkodás, Hortay Olivér azt válaszolta, hogy a közép-európai régió ellátása szempontjából a Török Áramlat már önmagában is egy alternatív beszerzési útvonalnak tekinthető, amellyel az érintett országok az ukrán tranzitnak való kitettségüket igyekeztek enyhíteni és – az oroszokon túl – új keleti forrásországokat bevonni.
A közgazdász kiemelte: az ukrán tranzit idei leállása rámutat, hogy a törekvések nem voltak alaptalanok, és hogy Magyarország helyesen tette, hogy más országoknál proaktívabban vett részt a déli irányú beszerzések megvalósításában.
„Az, hogy a régióba koncentráltan nagy mennyiségű gáz érkezik egyetlen vezetéken keresztül, természetesen hordoz kitettségi kockázatokat, de ezen a helyzeten nehéz úgy változtatni, hogy a kellően nagy kapacitású, alternatívát kínáló ukrán tranzit politikai okokból leáll, és hogy Brüsszel klímavédelmi és anyagi szempontokra hivatkozva nem támogatja az új, nagy nyomású nemzetközi vezetékek kiépítését. Magyarország – saját tengerpart híján – nem tud közvetlenül cseppfolyósított földgázt fogadni, és arra is korlátozott ráhatása van, hogy más országok saját területükön milyen új vezetékeket létesítenek. Hazánk hiába építette tehát ki az elmúlt években a határkeresztező vezetékeit és hiába alakított ki jó kapcsolatot a potenciális forrásországokkal, ezek a törekvések nem tudták teljesen megszüntetni a történelmi, földrajzi és infrastrukturális adottságokból fakadó kitettséget” – magyarázta Hortay Olivér.
Ha szabotázs miatt leállna a Török Áramlat, a közgazdász arra hívta fel a figyelmet, hogy a leállás várhatóan jelentős és azonnali áremelkedést váltana ki az uniós gáztőzsdéken és a beszerzések gyökeres újragondolására késztetné a közép-európai régiót:
Az érintett országok a kieső mennyiséget rövid távon vélhetően gáztárolóik gyorsabb merítésével kompenzálnák és igyekeznének mielőbb új beszállítókat találni, illetve alternatív útvonalakon kapacitásokat lefoglalni. Azt, hogy egy ilyen havária helyzet hogyan alakítaná át a helyi értékláncokat, okozna-e fizikai hiányt, és ha igen, milyen időtávon, nagyon nehéz előrejelezni, ugyanis még az ukrán tranzit leállásának következményei sem látszanak teljesen tisztán. Nem világos például, hogy Ausztria mekkora mennyiséghez és milyen áron jut nyugatról, illetve hogy Szlovákia mekkora arányban tudja majd déli irányból pótolni a korábban Ukrajnán keresztül érkező volument.
Hortay Olivér szerint egyelőre úgy tűnik, hogy Robert Fico szlovák kormányfő még arról sem tett le teljesen, hogy kitapossa az ukrán tranzit újraindítását – akár közvetítőkön keresztül.
Ezeken felül az sem lenne elhanyagolható körülmény, hogy pontosan mi okozná a Török Áramlat leállását. Az elmúlt két év bebizonyította, hogy bizonyos támadások okozta károk – ha a felek érdekeltek a helyreállításban – akár órák alatt is orvosolhatók, de mások – különösen, ha az infrastruktúra-elemre nem tartanak igényt – tartós leálláshoz is vezethetnek. Annyi azonban leszögezhető, hogy a Török Áramlat érdemi idejű kiesése jókora káoszt okozna az európai – és különösen a közép-európai – gázpiacon
– hangsúlyozta a közgazdász.
Magyarország elvégezte a saját házi feladatát
Az Index kérdésére arról is beszélt, hogy Magyarországnak nincs érdemi fizikai ráhatása a Török Áramlat biztosítására, ugyanis az más országok területén halad át és a tulajdonosai is külföldi vállalatok. A Török Áramlathoz hasonló infrastruktúra-elemek működési kereteit és az esetleges támadások következményeit azonban szigorú nemzetközi jogi keretek szabályozzák.
Amennyiben ezeket egy fél megsérti és az infrastruktúra-elem működése veszélybe kerül, ezek a szabályok életbe lépnek és a folyamatban már a hazánkhoz hasonló érintetteknek is lehet szerepük, de remélhetőleg ilyesmire nem kerül sor. Végül nem szabad lebecsülni a külpolitika és a kommunikáció szerepét sem. Az Északi Áramlat felrobbantása után többen felvetették, hogy a német kormány stratégiai hibát követett el azzal, hogy már a támadás előtt következetesen azt kommunikálta, hogy a vezetéken keresztül érkező gázra nem lesz szükség. A támadók így joggal feltételezhették, hogy az egyébként is gyenge szivárványkoalíció nem fogja érvényesíteni a jogi szankciókat. Ezzel szemben Magyarország nagyon határozottan kiáll a Török Áramlat jelentősége mellett, a kormány több ízben jelezte, hogy az esetleges támadást terrorcselekménynek tekintené és mindent megtesz a vezetéket biztosító partnerországokkal való jó együttműködés fenntartása érdekében
– fejtette ki Hortay Olivér.
Milyen alternatív energiaforrások vagy útvonalak állnak rendelkezésre Magyarország számára a földgázellátás diverzifikálása érdekében? – tettük fel a kérdést. A közgazdász rámutatott, hogy Magyarország összekötötte gázhálózatát a szomszédos országokkal, így az útvonal-diverzifikáció szempontjából elvégezte saját házi feladatát. Ezen a szinten a határon túli befogadási és szállítási képességek – például a horvát krki LNG-terminál kapacitása – illetve a költségek jelentenek nehézséget.
„A források diverzifikációja talán még nagyobb kihívás. A régiónk kitettségét érdemben enyhíteni képes új kitermelési kapacitások – például a román Neptun Deep gázmező vagy az azeri források – felfutása bizonytalan és legkorábban 2027-től várható” – jelentette ki Hortay Olivér, hozzátéve, hogy a beszerzési kockázatok ráadásul nemcsak a régiónkat, de az egész EU-t érintik. A közgazdász szerint kérdéses, hogy az USA milyen ütemben lesz képes növelni LNG-exportját, hogy Katar beváltja-e ígéretét, és az új átláthatósági szabályok miatt korlátozza-e az EU-ba irányuló szállításait, valamint, hogy az ázsiai piacok igényeinek növekedése mennyiben növeli a versenyt a szűkös forrásokért.
(Borítókép: A Török Áramlat földgázvezeték első vezetékének építése 2018. április 26-án. Fotó: Anadolu / Getty Images)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Izmozik a forint a dollárral szemben, idén még nem láttunk ilyet
Az euróval szemben is erősödik a magyar valuta.
január 24., 10:48
- Gazdaság
Fontos adózási ügyben hozott döntést Orbán Viktor
A miniszterelnök abban bízik, hogy az amerikai elnök megoldást hoz a kérdésben.
január 24., 09:34
- Gazdaság
Donald Trump vejének is köze lehet a mini-Dubaj-projekthez
Állítólag nem véletlen, hogy pont a beiktatás napján írták alá a mini-Dubaj-szerződést.
január 24., 07:10
- Mindeközben
Az évfolyam és az internet sztárjává vált a nagypapa, aki 88 évesen fejezte be egyetemi tanulmányait
tegnap, 21:50
- Mindeközben
Befutott a Fehér Lótusz 3. izgalmas előzetese, ezúttal sem éli túl mindenki a vakációt
tegnap, 20:49
- Gazdaság
Hernádi Zsolt: Piaci alapon dőljön el, hogy amerikai LNG vagy orosz vezetékes gáz jöjjön
A Mol elnök-vezérigazgatója szerint „jönni fog az amerikai cucc – nem is kevés”.
január 23., 11:36
- Gazdaság
Nagy Márton bejelentette: 18 millió forintra emelkedik az áfa alanyi adómentessége
Újabb lépést tett a kormány a kkv-szektorban.
január 23., 13:44
- Gazdaság
Rendkívüli árcsökkenés jön a benzinkutakon
Még a héten életbe lép a változás.
január 24., 10:02
- Mindeközben
Molnár Ferenc Caramel elárulta, mennyire viselte meg házasságát a lakásfelújítás
tegnap, 19:30
- Mindeközben
Már két éve tart a Házasodna a gazda szereplőinek szerelme, esküvőt és családalapítást terveznek
tegnap, 18:21
- Mindeközben
Ember Márk kínos helyzetbe került az orvosnál, vicces sztoriját nehéz megállni nevetés nélkül
tegnap, 17:05
- Gazdaság
Donald Trump miatt állított fel „hadműveleti szobát” a J.P. Morgan
Az elemzők arra számítanak, hogy az új elnök fellépése pozitív hatással lesz a gazdaságra.
január 24., 07:50
- Gazdaság
Üzent a „károgóknak” Orbán Viktor, aztán az egyik minisztérium publikálta a számokat
A minszterelnök szerint ez óriási.
január 24., 14:49
- Gazdaság
Erőre kaphat az orosz olajüzlet, Moszkva kibújhat a nyugati szankciók alól
Berobbant a finomítói forgalom, miután a szankciók a nyersolajexportot célozzák.
tegnap, 20:50
- Gazdaság
Megszólalt a Wizz Air vezére a repülőtér visszavételéről
Váradi József azt is elárulta, hogyan lépnek nagyobbat, mint a Ryanair.
január 24., 06:20
- Címlapon
Az autógyártók hűvös fogadtatásában részesült Lázár János közlekedési múzeumos ötlete
A nagy német konszernekre kivetett járulékot a miniszterelnök támogatja.
tegnap, 20:24
- Gazdaság
Ismét elvitték a Skandináv lottó főnyereményét
Az előző héten is volt egy telitalálatos szelvény.
január 22., 21:42
- Gazdaság
A Mészáros Csoport építi a legújabb erőművet Magyarországon
Új lendületet kaphat az energetikai szakma.
január 24., 15:17
- Címlapon
Vitézy Dávid: Már szerdán dönthet a főváros Rákosrendezőről
A politikus azt javasolta a Közgyűlésnek, hogy minden jogérvényesítési eszközzel éljenek.
tegnap, 21:22
- Mindeközben
Orosz Barbara élő adásban szólította fel Pintért Tibort, itt az ideje új szintre emelni a kapcsolatát Ilyés Jeniferrel
tegnap, 14:05
- Címlapon
Itt vannak a számok, ennyiért veheti meg a főváros Rákosrendezőt
Karácsony Gergely kijelentette: élnek az elővásárlási jogukkal.
tegnap, 20:08
- Mindeközben
Lakatos István 100 milliót adott a Cápák közöttben, megduplázta, amit a vállalkozók kértek
tegnap, 12:41
- Gazdaság
Tengeralattjárók atomreaktorait gyárthatja le a Rolls-Royce
Az új flotta várhatóan a 2030-as években áll teljes számban hadrendbe.
január 24., 18:32
- Gazdaság
Orbán Viktor ismét útra kelt, Robert Ficóval tárgyal Ukrajnáról
A megbeszélés legfontosabb témája Magyarország és Szlovákia energiabiztonsága.
január 21., 11:22
- Gazdaság
Csökkent a foglalkoztatottak száma a KSH adatai szerint
A Nemzetgazdasági Minisztérium is reagált az adatokra.
január 24., 16:30
- Mindeközben
Pásztor Erzsi ki van akadva a budapesti autósok miatt: „Szeretném megkérdezni, hol vannak a rendőrök?”
tegnap, 11:34
- Címlapon
Hivatalos: nem vétózik Magyarország, teljesítette Brüsszel Orbán Viktor követelését
Magyarország megkapta a kért garanciákat.
tegnap, 14:52
- Mindeközben
Reviczky Gábor az egyiptomi utazásairól: „Mi olyan emberrel megyünk, akit elvittek az ufók”
tegnap, 10:22
- Gazdaság
Megkapta a környezethasználati engedélyt a Debrecenben épülő akkugyár
A kínai vállalat szerint tiszteletben tartják a helyi lakosok igényeit.
január 24., 15:57
- Gazdaság
Ítéletet mondtak Magyarországról – Trump berúgta az ajtót, ez pedig mindent boríthat
Az új amerikai elnök felülvizsgálhatja a korábbi terveit.
január 22., 10:54
- Gazdaság
A VOSZ szerint a magyar gazdaságnak szüksége van a vendégmunkásokra
A szövetség úgy véli, a vendégmunkások azért kellenek, hogy több munkahely jöhessen létre.
január 21., 19:13
- Gazdaság
Nagy bejelentést tett Orbán Viktor, új korszak kezdődött
Közösségi oldalán üzent a kormányfő.
január 21., 13:03
- Gazdaság
Még egy tetoválást is csináltatott a NAV munkatársa a sikeres akció érdekében
Lecsapott egy szalonra az adóhivatal.
január 21., 12:39
- Címlapon
Vlagyimir Putyin: A hadseregünk legyőzte a totális gonoszt
Az orosz elnök testvére is egy tömegsírban nyugszik.
tegnap, 18:13
- Címlapon
Nagy bejelentést tett Volodimir Zelenszkij, új feladattal bízta meg az ukrán szárazföldi erők parancsnokát
tegnap, 06:10
- Címlapon
Politico: Orbán Viktor és Marine Le Pen nagy dobásra készül Madridban
A lap ezt „szélsőjobboldali szerelmi fesztiválként” jellemezte.
tegnap, 18:45
- Mindeközben
Táncos videóban mutatta meg kisebbik lányát Laky Zsuzsi, le sem tagadhatnák egymást
tegnap, 08:08