- Gazdaság
- vegyipar
- energiaválság
- energiaellátás
- széndioxid
- adó
- kormány
- versenyképesség
- ipari termelés
A kormány miatt nem lehet Európa-bajnok ebben a szektorban Magyarország
![GettyImages-2075403125](https://kep.index.hu/1/0/6033/60330/603305/60330563_81497bf1d9a07813c5f4b2b1f0dff420_wm.jpg)
További Gazdaság cikkek
-
Energiaügyi Minisztérium szerint Brüsszel ismét a rezsicsökkentést támadja
- Rémes járvány sújtja Amerikát, már Európát is elérte
- Befuccsolni látszik a Tesla Cybertruck-üzlete, óriási akciókat jelentettek be
- Százmilliók forogtak kockán, többen örülhetnek ezeknek a számoknak
- Az Államadósság Kezelő Központ vezetője az Indexnek: Ez a pénz már zsebben van
A legnagyobb magyar vegyipari vállalatok, mint a BorsodChem és a MOL Petrolkémia nem csak a régióban számítanak jelentős szereplőnek. Ezek a cégek az európai piacon is labdába tudnak rúgni – összegezte az Indexnek Szabó Csaba, a Magyar Vegyipari Szövetség (Mavesz) igazgatója. Majd kiemelte, nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy Magyarországon nagyszámú kis- és középvállalkozás tevékenykedik ezen a területen.
A hazai vegyipar közel százezer főt foglalkoztat közvetlenül, azonban a kapcsolódó szolgáltatókkal együtt a vegyiparhoz köthető foglalkoztatottak száma elérheti akár a 150 ezer főt. Így például foglalkoztatás szempontjából a magyar vegyipar azon kevesek közé tartozik az Európai Unióban, ahol az elmúlt években nem volt gyárbezárás, sőt a foglalkoztatás a nehézségek ellenére is növekedni tudott.
A vegyipar termékei nélkül gyakorlatilag nincsen ipari termelés
Gyakorlatilag minden termékkör előállításához felhasználják a vegyipar termékeit, anyagait, így a vegyipar szerepe az EU ipari teljesítményében kulcskérdés. A magyar vegyipar pedig szorosan integrálódott az európai vegyiparba, a hazai szereplők kihívásokkal küzdenek. A magas energiaárak, az ellátási láncok nehézségei és az Európai Unión kívülről dömpingáron érkező termékek mind-mind nehezítik az iparág helyzetét.
Az európai vegyipar teljesítményének egyik legnehezebb időszaka 2022–24-ben kezdődött, amikor a kapacitások kihasználtsága jelentősen, 85 százalékról 75 százalékra csökkent. Bár az elmúlt két évben 11 millió tonna gyártási kapacitás szűnt meg Európában vagy települt külföldre, az utóbbi hónapokat már az enyhe növekedés jellemezte. A vegyipar, mint energiaintenzív iparág, különösen érzékeny az energiahordozók árára és elérhetőségére. A 2022-es robbanásszerű árnövekedés és a nyersanyagok elérhetőségének problémái jelentős hatással voltak az iparág eredményességére is.
Bár az árak valamelyest konszolidálódtak, az európai energiaárszint még mindig kétszerese a kínainak és négyszerese az amerikainak. Ezen túlmenően a szigorúbb szabályozási környezet és a szakképzett munkaerő hiánya is komoly versenyképességi kihívásokat jelent. A piaci konszolidáció első jelei már láthatóak, csekély, 1 százalék körüli növekedés figyelhető meg. Arra is érdemes kitérni, hogy az elmúlt két-három év magas hazai inflációja és a gazdaságot sújtó elvonások – például a CO₂-kvóta-adó – további terheket róttak az iparágra.
Ez a magas energiaárakkal együtt akár 100-200 euró/tonna többletköltséget is jelenthet a magyar gyártók számára az európai versenytársakhoz képest
– emelte kis Szabó Csaba. Ugyanakkor tagadhatatlanul pozitívumként értékelhető, hogy az energiahordozók rendelkezésre állásában nem volt fennakadás.
A magyar vállalatok alkalmazkodóképessége erős, ám a régióból nem emelkedik ki a magyar vegyipar. A jövőt tekintve kulcskérdés lesz a termelékenység, hiszen a hatékonyságnövekedést tartósan meghaladó bérnövekedés hosszú távon fenntarthatatlan.
így a magyar vegyipar versenyképessége szempontjából különösen fontos a hatékonyság növelése.
A szakértő szerint, bár a közelmúltban nem tapasztaltak pozitív változásokat, a kormány versenyképességi stratégiája mindenképpen biztató. Létfontosságú, hogy meglegyen a kellő párbeszéd és közös gondolkodás a kormányzat és a vegyipar között: mindenki szeretné növelni a versenyképességet, de fontos, hogy a célok mellett az eszközök tekintetében is egyetértés legyen.
A vegyipar versenyképessége szempontjából különös jelentőséggel bír az úgynevezett Antwerpeni nyilatkozat, amelyet 25 iparág közel 1300 szereplője írt alá. Úgy tűnik, hogy nem hiába kongatta a szakma a vészharangokat: a 2024 őszén hivatalba lépett Európai Bizottság célkitűzései közé is bekerültek a közös nyilatkozat elemei. Ez az ipari kezdeményezés még 2024 februárjában a belga elnökség idején indult, de fontos lépést tett a magyar elnökség is:
a 2024-ben megfogalmazott Budapesti nyilatkozat új lendületet adott a vegyipari érdekérvényesítésnek.
A vegyipar most feszülten várja a bizottság által beharangozott Clean Industrial Dealt, ami remélhetőleg kedvező hatással lesz mind az EU, mind Magyarország ipari teljesítményére. „A magyar jogszabályi környezettel kapcsolatosan fontos, hogy az ne tartalmazzon az európainál szigorúbb, hátrányosabb feltételeket sem szabályozási, sem adózási vonatkozásokban” – hangsúlyozta Szabó Csaba.
A Magyar Vegyipari Szövetség és a kormányzati szereplők közötti egyeztetéseken a Mavesz konzekvensen képviseli ezeket a szempontokat, például a CO₂-kvóta-adó, a villamosenergia-rendszerhasználati díjak vagy az EU ETS (CO₂-kvóta-kereskedelmi) rendszerhez köthető másodlagos kompenzáció kérdésében. A magyar vegyipar már most is a hazai villamosenergia-fogyasztás több mint 10 százalékát teszi ki.
Azonban a magyarországi villamos energia ára európai szinten is magas és nagyon ingadozó, ami jelentős hatással van a versenyképességre. Ráadásul a vállalatokra egyre több feladat hárul az energiahatékonyság növelése, a megújuló energia részarányának emelése, az energiatárolók építése vagy a körforgásos technológiák integrálása terén. Ezen a területen is kulcskérdés, hogy egyre nagyobb mennyiségben rendelkezésre álljon a megújuló energia, de a megfizethetőség itt sem lehet másodlagos, a zöldenergia felhasználása sem okozhat további versenyképességi hátrányt.
Kiugrás előtt a vegyipar?
A vegyipar Magyarországon a második legnagyobb hozzáadott értékű ipari ágazat, ami potenciális kiugrási lehetőséget jelent az egész magyar ipar számára, különösen az akkugyártással kapcsolatos ambíciók ismeretében.
EHHEZ KÉPEST ÉV VÉGÉN JÖTT KI A 2025-ÖS ÉVI JOGSZABÁLYOKRÓL VALÓ KORMÁNYZATI TÁJÉKOZTATÓ, amelyben NINCS VÁLTOZÁS A SZÉN-DIOXID-ADÓBAN.
Az akkumulátoripar az egyik legnagyobb felhasználója a vegyipar termékeinek, hiszen az akkumulátorok maguk is nagy mennyiségben tartalmaznak vegyi anyagokat, és az előállításukhoz is jelentős mennyiségű vegyi anyag szükséges.
A magyar vegyipar számára kitörési lehetőséget jelenthet, hogy az ide települt vagy települő gyártókapacitásoknak előbb-utóbb beszállítójává váljon. A vállalatoknak ugyanakkor folyamatosan fejleszteniük kell, és új termékekkel kell megjelenniük a piacon ahhoz, hogy az értéklánc magasabb hozzáadott értéket képviselő területeire is beléphessenek.
Ahhoz, hogy a magyar vegyipar megtarthassa piaci pozícióit, elengedhetetlenül szükséges, hogy ne legyenek olyan adminisztratív és adózási terhek, amelyek a más országokban működő versenytársaknál nem lépnek fel
– jelentette ki az Indexnek a Magyar Vegyipari Szövetség igazgatója. Ennek egyik kitüntetett eleme a szén-dioxid-kvóta-adó, ami „hungarikum”: önmagában is jelentős terhet ró a vegyipari vállalatokra, ráadásul pont a kulcsfontosságú fejlesztésektől veszi el a forrásokat.
Több EU-tagállamban is létezik CO₂-adóztatás, azonban az energiaintenzív iparágak kedvezményes feltételeket élveznek. Azokban az országokban, ahol a vegyipar is kötelezett, az adóbevétel egy részét visszaforgatják fejlesztési források formájában, hogy elősegítsék a kibocsátáscsökkentési beruházásokat.
„Ebben a témában több fordulóban tárgyaltunk a kormányzattal, mindeddig mérsékelt sikerrel” – összegezte Szabó Csaba. Tehát a magyar vegyipar erős, állja a sarat, de a versenyképességét nagymértékben veszélyeztetik a túlzott szabályozások, adók, extra terhek és elvonások.
Ha ebben nincs érdemi változás, akkor elkerülhetetlen a beruházások drasztikus csökkenése. Szinte minden héten hallani híreket gyárbezárásokról az európai vegyiparban, a szakértő pedig reméli, Magyarországot elkerüli ez a negatív hullám.
(Borítókép: Iparraguirre Recio / Getty Images)
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=bJE1jRyMFaE6fJ8fhsC.y4ZQnDkFoiPbY7JeelfAZ7P.i7&stparam=wnniomkpwg&fastid=ipqxvzhaneitfhaugbtmmzijqomb&nc=0)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Zuhanórepülésnek indult az autóipar, tucatjával küldik el a dolgozókat Egerben
A ZF Hungária újabb 50 dolgozó elbocsátására készül az iparágat sújtó visszaesés miatt.
február 11., 18:56
- Gazdaság
Energiaügyi Minisztérium szerint Brüsszel ismét a rezsicsökkentést támadja
A tárca hangsúlyozta, hogy fenntartják a lakossági kedvezményt.
51 perce
- Gazdaság
Újra bevadult az infláció, elszabadulóban az élelmiszerárak, lélektani határnál lehet a kormány
Nagy Márton felkészült a beavatkozásra.
február 11., 08:30
- Mindeközben
Barnai Judit: Pontosan érezzük, hogy aminek kezdete van, annak bizony vége is lesz
1 órája
- Gazdaság
Milliárd dolláros lehetőség kapujában áll Magyarország
Ezzel új lendületet kaphat Európa növekedése is.
február 12., 06:06
- Gazdaság
Transparency International: három éve Magyarország az Európai Unió legkorruptabb országa
Éppen csak az átlag alatt vagyunk.
február 11., 09:00
- Gazdaság
Európai tekintetben Magyarország dobogós helyen van az akkumulátorgyártás kapacitások terén
Nagy Márton szerint azonban még van három kihívás, amelyekre megoldást kell találni.
február 11., 21:01
- Gazdaság
A világranglista felső 30 százalékába került a Paksi Atomerőmű
Történetének ötödik legmagasabb termelési eredményével zárta 2024-et a létesítmény.
február 11., 12:28
- Gazdaság
Van, ahol már elkezdték kézbesíteni a 13. havi nyugdíjat
A februári nyugdíjjal együtt érkezik.
február 11., 12:22
- Mindeközben
Berki Mazsi: Fiatalabb koromban spórolós voltam, beosztottam a keresetemet és nem költöttem butaságokra
7 órája
- Gazdaság
Megállapodás született a Lear győri telephelyén: nem lesz sztrájk
Amint a szövegezés elkészül és hivatalossá válik, a sztrájkkészültség megszűnik.
február 11., 17:08
- Gazdaság
Áll a bál a kormány, a könyvelők és adózási szakma között – kibogozzuk a szálakat
Nem éri kár az alanyi adómentességet visszamenőlegesen választókat.
február 11., 14:22
- Gazdaság
Rossz hír a munkavállalóknak, egy kutatás szerint alig akarnak bért emelni a cégek
Ritka lesz a tíz százalék feletti fizetésnövekedés.
február 12., 13:12
- Gazdaság
Donald Trump vámjai miatt használhat több műanyagot a Coca-Cola
Így is a világ legnagyobb műanyagszennyezője a cég.
február 12., 17:31
- Címlapon
Egy csodás kísérlet hanyatlásának lehetünk tanúi Budapest közepén
Az Iparművészeti Műzeum nyolc éve nem fogad látogatókat, nem jut pénz a felújítására.
1 órája
- Címlapon
„Ne keress többé!” – Németh Szilárd csalódott, kemény üzenetet küldött Ruszin-Szendi Romulusznak
„Egy nyavalyás hazaáruló mellé álltál, Tábornok úr” – írta.
2 órája
- Címlapon
Toroczkai László Magyar Péter kinevezettjeiről: A Jóisten óvja meg Magyarországot ezektől a kártevőktől
Kemény kritikát kapott Ruszin-Szendi Romulusz és Bódis Kriszta is.
1 órája
- Gazdaság
Nyilvános: akár több milliárd forintos szolidaritási hozzájárulást is fizethetnek a települések
Budapestre 89 milliárd forintot róttak ki.
február 12., 08:42
- Gazdaság
Egymillió forint felett a panelek négyzetméterára Budapesten
Miskolcon ugyanakkor feleennyiért is hozzájuthatunk egy ilyen ingatlanhoz.
február 12., 14:32
- Gazdaság
A kormány bejelentette, hogy mikor érkezik a 13. havi nyugdíj
Vitályos Eszter további adatokat is közölt.
február 9., 14:17
- Mindeközben
Csak vintage ruhákat hord ez a 13 éves lány - Mia úgy él, mintha 100 évvel ezelőtt lenne
12 órája
- Címlapon
Donald Trump kiadta az ukázt, de valami nem jól sült el
Nagy nehézségeket okozott az amerikai elnök döntése.
4 órája
- Gazdaság
Megtalálta a kormány az ország rejtett kincsét, és azonnal rátette a kezét
A kormány számol az új energiaforrással.
február 11., 05:40
- Gazdaság
Rohamtempóban drágulnak a lakások, mutatjuk a legfrissebb négyzetméterárakat
Továbbra is jelentős a különbség a fővárosi kerületek között.
február 10., 14:42
- Gazdaság
Rengeteg kihívás sújtja az autóipart, mutatunk még egyet
A mai modern autók felépítése lassan olyan összetetté válik, mint a repülőké.
február 10., 16:17
- Gazdaság
Ezek a számok több mint 250 millió forintot értek
Kihúzták a hatos lottó nyerőszámait.
február 9., 16:47
- Gazdaság
Fontos ipari kapu nyílik Egyiptomban, 450 milliárdos megrendelést kap a magyar vasúti járműgyártás
február 10., 16:08
- Mindeközben
Kulcsár Edina a külsőségekről: Sokaknak fontos, köztük nekem is, de az életben nem ez a legfontosabb, hanem a belső békénk és a lelkiállapotunk
13 órája
- Címlapon
A Kreml-véreb Putyin vagy a kínai kommunista diktátor? – Alice Weidel olyan kérdést kapott, hogy elképedt
Csak visszakérdezni tudott.
1 órája
- Címlapon
The Guardian: a hétfői párizsi csúcson Ukrajna automatikus NATO-tagságáról tárgyalnak majd
15 órája
- Mindeközben
Mesés felvételek érkeztek a kulisszák mögül, így készül A Bridgerton család 4. évada
tegnap, 21:14
- Címlapon
Buldoggá gyúrta magát, hogy aztán brutális játszmába kezdjen
Az Ezer bokszütés londoni premierjén jártunk.
2 órája
- Címlapon
A Honvédelmi Minisztérium szerint Ruszin-Szendi Romulusz sértettségből állt be a Tisza Pártba
Úgy vélik, azért fordult a kormány ellen, mert elvesztette többmilliós fizetését.
25 perce