Elfogadták a 16. uniós szankciós csomagot Oroszországgal szemben, de Magyarország könnyítéseket kap
További Gazdaság cikkek
-
40 milliárd dolláros befektetéssel fejlesztené az OpenAI mesterséges intelligenciáját
- Elkezdődött, amire mindenki várt a lakáshitelekkel kapcsolatban
- Márciusban is folytatódott az ingatlanpiac felívelése
- Óriási összeget kaptak vissza a fogyasztók, akik visszaváltották az üvegeket
- Gyógyszergyártók az Indexnek: bízunk Orbán Viktor szavában, nem számítunk újabb extra sarcra
Az Európai Unió külügyi tanácsa hétfőn elfogadta a 16. szankciós csomagot Oroszországgal szemben. Az új intézkedések az orosz gazdaság kulcsfontosságú ágazatait célozzák, tovább gyengítve az ország háborús képességeit – közölték az orosz–ukrán háború harmadik évfordulóján.
Kaja Kallas külügyi és biztonságpolitikai főképviselő hangsúlyozta: „Oroszország három éve szüntelenül bombázza Ukrajnát, és területeket próbál elrabolni az országtól.” Az új szankciós csomag az illegális olajszállítás teljes rendszerét célozza: tiltólistára került az Oroszország ellen bevezetett korábbi szankciók megkerülésében részt vevő, orosz olajat szállító árnyékflotta 73 tankere. Így a listán már összesen 153 hajó szerepel.

„Nem lehet kétség afelől, ki az agresszor, és kinek kell fizetnie és felelnie ezért a háborúért. Minden szankciós csomag megfosztja a Kremlt a háborúhoz szükséges forrásoktól” – fogalmazott Kallas, aki arra is kitért, hogy miközben tárgyalások zajlanak az orosz agresszió befejezéséről, az EU-nak a lehető legerősebb pozícióba kell hoznia Ukrajnát. Közölte azt is, hogy „a szankciók tárgyalási alapot jelentenek”.
Minden eddiginél átfogóbb szankciós csomag
Az új intézkedéscsomag az orosz gazdaság számos szektorát érinti, és tovább szigorítja a már meglévő korlátozásokat, amelyek célja Moszkva háborús képességeinek gyengítése. A korlátozó intézkedések között szerepel a drónok irányításához használt videójáték-vezérlők exportjának tilalma, a szankciókat megkerülő bankok elleni fellépés, valamint az orosz propagandacsatornák működésének további korlátozása.
A pénzügyi szektorban 13 további intézményt tiltottak el a speciális pénzügyi üzenetküldő szolgáltatások használatától, és három bankot sújtottak tranzakciós tilalommal. Az infrastrukturális korlátozások két moszkvai repülőteret, négy regionális légikikötőt és több tengeri kikötőt érintenek.
Továbbá az EU újabb lépést tett a háborús félretájékoztatás ellen: nyolc, orosz propagandát terjesztő médium sugárzását állították le az unió területén. Az új szankciós csomag kiterjed Belaruszra is, hogy megakadályozzák a korlátozások megkerülését. Az EU fokozta a korlátozó intézkedéseket az orosz megszállás alatt álló területeken is, beleértve a Krímet, Szevasztopolt és négy kelet-ukrajnai régió elfoglalt részeit.
Szijjártó Péter: Magyarország számára könnyítéseket tartalmaz a csomag
Szijjártó Péter külügyminiszter korábban azt közölte, hogy az Oroszországgal szembeni újabb európai uniós szankciós csomag Magyarország számára leginkább könnyítéseket tartalmaz mind a kőolajtermékek, mind a Barátság vezeték működése, mind pedig a budapesti metró fenntartását illetően.
Kiharcoltuk, hogy a 16. szankciós csomag tegye lehetővé azt, hogy a Mol által importált, majd a Slovnaft pozsonyi finomítójában feldolgozott orosz kőolajból származó termékeket ezentúl Magyarországon is fel lehessen használni, nagymértékben javítva ezzel Magyarország energiabiztonságát
– fogalmazott néhány napja.
Szijjártó Péter arról is beszélt, hogy emellett huszonhét személynek és szervezetnek a szankcionálását megakadályozták. Közölte: „Kirill pátriárkát újra szankcionálni akarták, mi ezt megakadályoztuk, mert ha egyházi vezetőket helyezünk szankciós listára, akkor elvesztjük azt a lehetőséget, hogy maguk az egyházak járjanak közben a béke érdekében.”
Szijjártó Péter szerint Magyarország megmentette az unió maradék becsületét
A miniszter szerint huszonhét személy és szervezet szankcionálását akadályozta meg az ország.
