728 milliárd forintos adósságot hozott össze a Dunaferr

P  1014
2025.05.21. 19:32
A magyar nehézipar egykor büszke zászlóshajója, a dunaújvárosi vasmű elképesztő adósságállományt halmozott fel és most teljes összeomlás fenyegeti. A felszámolás alatt álló Dunaferrnél 728 milliárd forintnyi követelést jelentettek be a hitelezők, miközben a 2600 megmaradt dolgozó mindegyike hamarosan megkapja felmondólevelét. Az állam eddig legalább 70 milliárd forintot költött a cég megmentésére, de a kísérletek rendre kudarcba fulladtak.

Magyarország legnagyobb acélműve, az ISD Dunaferr Zrt. felszámolási eljárásának közbenső mérlege lélegzetelállító számokat mutat.

A 24.hu szúrta ki a cég a napokban nyilvánosságra hozott dokumentumot, amely szerint a vállalat hitelezői összesen 728 milliárd forint értékben jelentettek be követeléseket.

Út a felszámolásig

A dunaújvárosi vasmű 2022 végén dőlt felszámolásba, miután hosszú ideje orosz–ukrán tulajdonosi csatározások közepette működött, saját tőkéjét felélte, és jogszerűen megválasztott igazgatósággal sem rendelkezett. A helyzet rendezéséhez végül egy „lex Dunaferr” nevű veszélyhelyzeti kormányrendelet kellett, amely kimondta, hogy felszámolást kell indítani az olyan cég ellen, amely több mint 400 napja nem adott le mérleget. A Dunaferr esetében ez még súlyosabb volt, hiszen csak a 2019-es beszámolóig jutottak el.

A felszámolási eljárásban:

  • 5087 hitelezői igény érkezett be,
  • 728 milliárd forint a teljes követelésállomány.

A vitatott tételek között szerepel az ISD Power 287 milliárd forintos és az Energiaügyi Minisztérium 85,6 milliárd forintos követelése

A felszámoló Honoratior Gazdasági Tanácsadó Kft. munkadíja önmagában is jelentős tétel: mintegy bruttó 6 milliárd forint, amelyből 3,5 milliárd forint előlegként jár. A magas díj a Dunaferr felszámolás alatti 206,5 milliárd forintos árbevételének és a 10 milliárd forintos eszközeladási bevételének 1 százalékából adódik.

Működés a felszámolás alatt

A dokumentáció szerint a gyár azonnali bezárása helyett a termelés fenntartása mellett döntöttek, mivel a leállás óriási költségekkel járt volna:

  • 50-60 milliárd forintra becsült környezeti kár,
  • 13,9 milliárd forint végkielégítési költség,
  • Több tízmilliárd forint a tárgyi eszközök leállítása miatt.

A Dunaferr eszközeivel korábban két új társaságot hoztak létre (Dunarolling és Duna Furnace Dunai Vasmű Kft.), melyeket az indiai-brit Liberty Steel vásárolt meg. A mentőakció azonban csak 2024 novemberéig tartott, amikor ezek a cégek is felszámolás alá kerültek. A magyar állam legalább 70 milliárd forintot fordított erre a kísérletre, beleértve a dolgozók féléves bérének kifizetését és egy 100 millió eurós hitelt.

Bizonytalan jövő

Jelenleg második mentési kísérlet zajlik: az eszközöket újabb társaságokba szervezik, és ezek eladásával próbálkoznak.

A valaha 8-9 ezer főt foglalkoztató üzemben jelenleg mintegy 2600 dolgozó maradt, akik azonban hamarosan mind megkapják felmondásukat. A felszámoló becslése szerint az új felállásban a Duna Furnace vagyonával alapított társaságnak körülbelül 800, a Dunarollingnak 1000 munkavállalóra lenne szüksége.

A dolgozók tájékoztatása és az elbocsátások pénteken kezdődnek.

(Borítókép: A Dunai Vasmű épülete. Fotó: Bodnár Patrícia / Index)