Elhagy minket a legnagyobb hitelezőnk
A legnagyobb magyarországi forint befektető, a Franklin Templeton vagyonkezelő csoport portfóliójának fokozatos, normál piaci körülmények között zajló leépítése kedvező Magyarország számára
– mondta Barcza György, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) vezérigazgatója szerdán az M1-en. Magyarország így szépen lassan megszabadulhat azon kockázattól, hogy az államadósság jelentős része egyetlen kézben összpontosul, hiszen több kisebb befektető veszi át a Templeton helyét, mondta Barcza.
A Templeton 2000 milliárd forintos portfóliójának 20 százalékát már leépítette, de az első negyedév folyamatai alapján "ezzel semmi rossz nem történt", és várható is volt, hogy ez a nagybefektető csökkenti befektetéseinek összegét, mondta Barcza, aki szerint nem változott a külföldi befektetők Magyarországgal kapcsolatos megítélése, amit a hozamcsökkenés, és az is megerősít, hogy a külföldi állomány az első negyedévben nőtt, vagyis más külföldi befektetők vásároltak a portfólióból.
Barcza György elmondta, hogy a Templeton sem érdekelt maradék, 1600 milliárd forintos portfóliójának hirtelen piacra borításában, mert ezzel az alapkezelő is veszítene.
Emlékeztetett arra, hogy a Templeton körülbelül 2000 milliárd forintnyi állampapírt vásárolt meg 2012-ben az akkori kiemelkedő, 7-9 százalékos hozamok mellett, így körülbelül 30 százalékos nyereséget realizált, ugyanakkor ukrán portfóliójában jelentős veszteségeket szenvedett el, beragadt befektetéseivel, ezért most más piacokon - köztük a magyaron - kell eladnia kisbefektetői kifizetése érdekében.