További Állás cikkek
Az Audi, a Mercedes és a Bosch csoport Magyarország legvonzóbb munkáltatója 2014-ben – derül ki az Aon Hewitt humánerőforrás tanácsadó cég és az AIESEC közös, munkáltatói márka kutatásából, írja az MTI.
Az Aon Hewitt csütörtöki közleményében hangsúlyozta: a felmérésben résztvevő közel nyolcezer pályakezdő és komoly szakmai tapasztalattal rendelkező munkavállaló válaszai alapján a magyarok egyértelműen a multinacionális cégeket tartják a legvonzóbb munkaadóknak. Az első tízbe gyakorlatilag egy hazai és kilenc nemzetközi tulajdonú, több országban aktívan tevékenykedő vállalat került be.
A negyedik legvonzóbb cég a Microsoft, majd a Mol, a Coca Cola, a Nestlé, az IKEA, az IBM és a L'Oréal következik.
Ennyit keresnének a pályakezdők
Az anyagiak terén nagy a különbség a diplomás pályakezdők és a legalább három éves tapasztalattal rendelkezők között: az előbbiek átlagosan havi nettó 176 000 forintra vágynak, utóbbiak 306 000 forinttal lennének elégedettek.
Az átlagos fizetés elvárások alapján az informatikusok nettó 278 830 forintos, a mérnökök és műszaki emberek nettó 264 523 forintos, a minőségbiztosítók nettó 240 301 forintos, a jogászok nettó 236 781 forintos, a kutatás-fejlesztéssel foglalkozók pedig nettó 233 775 forintos fizetéssel elégedettek.
A legszerényebb igényekkel rendelkezők között a mezőgazdasági szakmunkások nettó 158 026 forinttal, a vendéglátósok nettó 172 912 forinttal, az irodai adminisztrációval foglalkozók nettó 175 075 forinttal, az építőipari szakmunkások nettó 193 486 forinttal és a kommunikációs iparágban tevékenykedő PR-osok és marketingesek találhatóak nettó 196 349 forinttal.
Legtöbben, a megkérdezettek 11 százaléka az IT/telekommunikáció piacon dolgozna, ezt követi az idegenforgalom és az államigazgatás 8-8 százalékkal, majd a banki és biztosítási szféra, valamint az autóipar 7-7 százalékkal. A lista végén az építőipar 3 százalékkal, az olaj és üzemanyag kereskedelemben 2 százalék dolgozna, majd mindössze 1-1 százalékkal a villamos energia és gázszolgáltatás, valamint a villamos energiatermelés következik.
Mennének külföldre
A kutatás szerint a korábbi évekhez képest nőtt a külföldi munkavállalással hosszú távon kalkulálók aránya: a válaszadók 42 százaléka akár több mint egy évre is elhagyná az országot a jobb fizetés vagy a szakmai előrelépés reményében.
Ugyan az előző évekhez képest szinte nem változott azon munkavállalók aránya, akik a határon túl terveznek szerencsét próbálni, a hosszú távú külföldi letelepedésen gondolkodók aránya szembetűnően nőtt: a válaszadók 28 százaléka hagyná el akár 3 évnél hosszabb időre is az országot, míg egy éve ez a szám 25 százalék volt. A megkérdezettek 15 százaléka gondolkozik 1-3 éves periódusban, egy évvel korábban még 13 százalék tervezett ilyen időre az országon kívül munkát vállalni.
A külföldi munkavállalás irányába kacsingatók legszívesebben az EU-ba és Észak-Amerikába mennének, elsősorban jobb fizetésért, vagy karrierépítési céllal. Jellemzően a diplomások (54 százalék) és a 29 évesnél fiatalabbak nyitottabbak a mobilitásra, a felsőfokú végzettséggel nem rendelkezők jóval kevésbé vállalkozó szelleműek (37 százalék).