Német gigabank miatt retteg a pénzvilág

GettyImages-610888410
2016.09.30. 08:53

Valutaváltó

Óriási bírságot kapott nemrég a legnagyobb német bank az USA-ban: az amerikai hatóságok azt akarják, hogy a botrányt botrányra halmozó Deutsche Bank 14 milliárd dollárt fizessen be a washingtoni államkasszába a 2008 előtti bűneiért. Pedig a bank enélkül is elég rosszul áll, a válság óta nem tudta összeszedni magát. Most mindenki azt találgatja, ők lesznek-e a következő Lehman Brothers. Valószínűleg nem – de a Lehman csődje előtt is mindenki azt gondolta, hogy kár izgulni.

Pár napja az egész nemzetközi pénzügyi sajtó azon pörög, hogy Németország legnagyobb pénzintézete, a Deutsche Bank (DB) részvényei zuhanni kezdtek, és végül 33 éves mélyponton landoltak. Bár az árfolyam azóta már kicsit javult, a világsajtó tele van most olyan cikkekkel, amik azt találgatják: vajon a Deutsche lesz-e a következő Lehman Brothers, ami majd bedönti a világgazdaságot.

Bár a német kormány hivatalosan tagadja, hogy az adófizetők pénzén mentenék ki a bajba került bankot, és a bank igazgatója, John Cryan is naponta lenyilatkozza, hogy nekik aztán nincs szükségük állami mentőcsomagra, a Die Zeit szerdán meg nem nevezett forrásra hivatkozva arról írt, hogy a kormány arra is hajlandó lenne, hogy 25 százalékos részesedést szerezzen a bankban. Ezt akkor tennék meg, ha a Deutsche nem tudja kifizetni azt a bírságot, amit az USA akar behajtani, amiért a válság előtt fedezet nélküli, úgynevezett toxikus kötvényeket forgalmaztak.

De hogy jutott ide Németország legnagyobb bankja, ami ráadásul a nemzetközi pénzügyi rendszerben is elég komoly tényezőnek számít? És mi lesz ennek a vége, tényleg újabb gazdasági válság jön?

A válság óta nem szedték össze magukat

A hétfői, több mint hatszázalékos zuhanás nem előzmény nélküli: valójában már bőven azelőtt esni kezdtek a részvények, hogy az USA igazságügy-minisztériuma bejelentette, 14 milliárd dollárra büntetné a bankot, amiért az fedezet nélküli kötvényeket adott el a befektetőknek. Ahogy az ábrán is látszik, a bank papírjai a válság óta mélyrepülésben vannak.

forrás: db.com
forrás: db.com

A 14 milliárdos büntetés nem fix, egyelőre tárgyalások folynak a bank és az amerikai hatóságok között arról, hogy mennyi legyen a végleges összeg, a Deutsche legfeljebb a bírság felét lenne hajlandó kifizetni. Mindez érthető is: a 14 milliárdos büntetés a bank 69,5 milliárd dollárnyi saját tőkéjének ötödét vinné el.

A bank körül ezen kívül is sok volt a botrány az utóbbi időben, a Deutsche volt a 2012-ben feltárt Libor-botrány egyik főszereplője is. Itt több bank a bankközi kamatlábak manipulálásából csinált pénzt, a bank akkor 2,5 milliárd dolláros büntetést kapott. És nem ez volt tavaly az egyetlen büntetésük: azért is kaptak egy kisebb pénzbírságot az USA-ban, mert kiderült, az Egyesült Államok pénzügyi embargója ellenére üzleteltek burmai, líbiai, szudáni, iráni és szíriai partnerekkel. Az amerikai és európai hatóságok pedig vizsgálódnak egy másik ügyben is, a gyanú szerint a bank orosz leányvállalata pénzmosásban segédkezett.

A bank vezetését 2015 júliusában átvevő John Cyran hatalmas leépítést hajtott végre, csaknem 20 ezer munkatárstól vált meg, eladta a kínai leányvállalat egy részét, illetve egy ideje már árusítja a Postbank nevű leányvállalatot is, egyelőre sikertelenül. A cég csak idén az értékének a felét vesztette el eddig, így miközben piaci kapitalizációban lassan akkorára zsugorodik, mint az OTP, a mérlegfőösszege 53-szorosa Csányi Sándor bankjának.

Mennyit számít, ha bukik a Deutsche Bank?

Nem csak a pénzügyi sajtó huhogásáról van szó, amikor a Lehman Brotherst emlegetik, a Nemzetközi Valutaalap idén nyáron kiadott egy elemzést, amiben a nemzetközi pénzügyi rendszer szempontjából legkockzatosabb banknak minősítették a német gigabankot az HSBC és a Credit Suisse után. Az IMF elemzése szerint a bank sokkal nagyobb veszélyt jelent a nemzetközi piacain, mint Németországban.

Ennek az is az oka, hogy a Deutsche Bank nagyon meghatározó szereplőnek számít a derivatív pénzügyi termékek piacán. Ezek olyan komplex pénzügyi eszközök, amikkel a befektetők például árfolyam- vagy kamatmozgások ellen tudják bebiztosítani magukat. A 2008-as válság kialakulásában kulcsszerepet játszottak az ilyen eszközök, egy idő után olyan komplex termékek alakultak ki belőlük, hogy a piac szereplői már nem tudták felmérni, hogy a megvásárlásukkal valójában mekkora kockázatot is vállalnak.

Az IMF nincs egyedül a kétségeivel: az amerikai jegybank, a Fed idén nyáron fejezte be a stessztesztjét, aminek az a célja, hogy felmérjék, hogy egy esetleges pénzügyi sokk milyen hatással lenne az egyes piaci szereplőkre. Ebből az derült ki, hogy a vizsgált 33 bankból a spanyol Banco Santander mellett a Deutsche Bank nagyon sérülékeny. Hasonlóan gyengén szerepelt a bank az Európai Bankhatóság stressztesztjén is: a hatóság által megvizsgált 51 európai nagybank közül a Deutsche Bank lett a negyedik legkockázatosabb, és az is kiderült a vizsgálatból, hogy a Deutsche Európa egyik leggyengébben tőkésített bankja.

Ezek alapján látszik, hogy komoly kockázatot hordoz a bank bedőlése, ugyanakkor az elemzők között bőven vannak olyanok, akik úgy vélik, hogy a bank bedőlése esetén nem alakulna ki a 2008-ashoz hasonló válság. David P. Goldman, a Credit Suisse volt igazgatója például arra hívja fel a figyelmet, hogy a Deutsche Bank derivatív ügyletei átláthatóak, ráadásul ha a bank olyan helyzetbe kerülne, a 2008 óta életbe lépett európai bankszanálási szabályok alapján simán leválasztanák a bankról a rossz hiteleket kezelő részeit. A bankszanálásnak az a lényege, hogy ha becsődöl egy bank, az minél kisebb terhet jelentsen a vétlen adófizetőknek és a reálgazdaságnak.

A szanáláskor a költségvetés nem menti ki bankot, de mégsem engedik felszámolásba, hanem a legfontosabb funkcióit, állományát (elsősorban biztosított betéteit) helyezik biztonságba: legtöbbször egy stabil piaci szereplőhöz vagy egy köztulajdonú, úgynevezett hídbankba. Itt írtunk kicsit részletesebben erről az egészről.

Mi fog történni?

A Forbes Goldmannál sokkal pesszimistább szerzője szerint simán elképzelhető, hogy Merkel egész egyszerűen csak blöfföl, amikor arról beszél, hogy nem mentené ki a Deutschét, és mindezzel az a célja, hogy lealkudja a bírság összegét, amiről az amerikai hatóságot és a bank még tárgyalnak. Valójában viszont még a Forbes szerzője szerint is valószínűbb, hogy szanálás lesz a dolog vége. Ennek alternatívája lehet, hogy a bajban lévő bank összeolvad egy másik nagybankkal, például a Commerzbankkal.

Jelenleg ugyanakkor még nem tartunk ott, hogy ezeket az opciókat komolyan mérlegelni kelljen, mert a bank tőkeemelésre készül, ami azt jelenti, hogy új részvényeket akarnak kibocsátani a tőzsdén, amiből pénzhez juthatnak. Az, hogy pontosan mennyi pénzhez juthatnak viszont még függ attól, hogy milyen egyezséget sikerül összehozni az amerikai hatóságokkal.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Gazdaság
Jobbegyenessel ütnék ki az amerikai–magyar kapcsolatok méregfogát

Jobbegyenessel ütnék ki az amerikai–magyar kapcsolatok méregfogát

Már a republikánusok asztalán van a kettős adóztatás elkerülésének kérdése.

február 18., 09:04

  • Gazdaság
Megszólalt a kormány az áfa-visszatérítésről, kiderült, mikortól lehet igényelni

Megszólalt a kormány az áfa-visszatérítésről, kiderült, mikortól lehet igényelni

Vitályos Eszter szerint a támogatás közvetlenül azokhoz jut, akiknek szükségük van rá.

5 órája

  • Gazdaság
Nagy dobásra készül a 4iG, újra a SpaceX-szel tárgyaltak Washingtonban

Nagy dobásra készül a 4iG, újra a SpaceX-szel tárgyaltak Washingtonban

A decemberi mar-a-lagói találkozó után folytatódtak a megbeszélések.

február 19., 10:42

  • Címlapon
Volodimir Zelenszkij kész lemondani az elnöki székről, és Orbán Viktornak is üzent

Volodimir Zelenszkij kész lemondani az elnöki székről, és Orbán Viktornak is üzent

A Donald Trumptól kemény kritikát kapó ukrán államfő szerint előrelépés történt, és készek a megegyezésre.

3 órája

  • Címlapon
Orbán Viktor örülhet, előretört a német szövetségese, történelmi vereséget szenvedtek Olaf Scholzék

Orbán Viktor örülhet, előretört a német szövetségese, történelmi vereséget szenvedtek Olaf Scholzék

Győztek a kereszténydemokraták, a Friedrich Merz által vezetett párt hosszú koalíciós tárgyalásoknak néz elébe.

2 órája

  • Gazdaság
Az oroszok nyilvánosságra hozták, hogy Orbán Viktor miért adhatott ultimátumot Brüsszelnek

Az oroszok nyilvánosságra hozták, hogy Orbán Viktor miért adhatott ultimátumot Brüsszelnek

Rekordot döntött a Török Áramlat.

február 18., 09:13

  • Gazdaság
Debreciner: Több vízhez jutnak Debrecenben az akkugyárak, mint a kiszáradó tavak

Debreciner: Több vízhez jutnak Debrecenben az akkugyárak, mint a kiszáradó tavak

A kínai EVE Power akkumulátorgyár engedélyezési dokumentuma alapján egyértelmű a képlet.

február 17., 16:28

  • Gazdaság
Romániai céget vásárol fel a Duna Aszfalt Zrt.

Romániai céget vásárol fel a Duna Aszfalt Zrt.

Az adásvétel értékét a felek nem hozták nyilvánosságra.

február 19., 07:19

  • Gazdaság
Pénzeső érkezik, 16,5 milliárd forintra lehet pályázni

Pénzeső érkezik, 16,5 milliárd forintra lehet pályázni

Közvetve akár évi 80-100 milliárd forint pluszjövedelmet jelenthetnek a mezőgazdaság számára.

február 18., 13:50

  • Gazdaság
Karikó Katalin az Indexnek: Ha egy kutatót gátol a rendszer, keressen kiutat

Karikó Katalin az Indexnek: Ha egy kutatót gátol a rendszer, keressen kiutat

Mi is ott voltunk az első női Nobel-díjasunk alma materében tartott közönségtalálkozón.

február 16., 14:19

  • Gazdaság
1,3 milliárdért eladta az állam Balatonföldvár egyik legértékesebb területét

1,3 milliárdért eladta az állam Balatonföldvár egyik legértékesebb területét

Az eladási ár azt mutatja, hogy igen jelentős lehetett az érdeklődés az ingatlanra.

február 19., 11:33

  • Gazdaság
Meglepő dolgokra licitálhatnak a NAV árverésén

Meglepő dolgokra licitálhatnak a NAV árverésén

Csaknem 1700 tárgy közül lehet válogatni.

február 17., 14:16

  • Gazdaság
Elfogadták Brüsszelben Magyarország középtávú költségvetési tervét

Elfogadták Brüsszelben Magyarország középtávú költségvetési tervét

Nagy Márton közölte a részleteket.

február 19., 13:14

  • Gazdaság
Igazán rájuk fér: régóta várt jó hírnek örülhetnek a magyar vállalatok

Igazán rájuk fér: régóta várt jó hírnek örülhetnek a magyar vállalatok

Az állam helyett ezúttal a piac biztosít kamatkönnyítést – mutatjuk, hogyan.

február 16., 15:05

  • Gazdaság
Lerántották a leplet: ilyen lesz a béke utáni Magyarország

Lerántották a leplet: ilyen lesz a béke utáni Magyarország

Belekóstoltunk, milyen az, ha közelít az orosz–ukrán háború lezárása.

február 19., 11:45

  • Gazdaság
Nemzetgazdasági Minisztérium: Magyar Péter a programját felírhatja egy WC-papírra

Nemzetgazdasági Minisztérium: Magyar Péter a programját felírhatja egy WC-papírra

Itt a válasz a Tisza Párt elnökének a kijelentéseire.

február 16., 11:47

  • Gazdaság
Óriási pénzek mozdulhatnak meg: a miniszterek ide adhatják le a vagyonukat

Óriási pénzek mozdulhatnak meg: a miniszterek ide adhatják le a vagyonukat

Bemutatjuk a bizalmi vagyonkezelés hátterét.

február 17., 15:11

  • Gazdaság
Tömeges leépítést jelentett be egy német autóipari beszállító

Tömeges leépítést jelentett be egy német autóipari beszállító

2026 végéig hajtják végre.

február 19., 12:37

  • Címlapon
A napnál is világosabb, miért sürgeti Orbán Viktor annyira a békét

A napnál is világosabb, miért sürgeti Orbán Viktor annyira a békét

Egymást érik a fejlemények, nem győzzük kapkodni a fejünket.

7 órája

  • Gazdaság
Donald Trump padlógázra lépett, így hat a visszatérése Magyarországra

Donald Trump padlógázra lépett, így hat a visszatérése Magyarországra

Terítéken a gazdaság, a tőzsde, Szécsényi Bálint, az Equilor elnök-vezérigazgatója tiszta vizet öntött a pohárba.

február 17., 11:51

  • Címlapon
Meghalt Harkányi Endre

Meghalt Harkányi Endre

A Kossuth-díjas színész 90 évet élt.

6 órája

  • Címlapon
Drámai videón mutatja be Orbán Viktor, mi vár ránk 2025-ben

Drámai videón mutatja be Orbán Viktor, mi vár ránk 2025-ben

A felvételen megjelenik egy nő bontókalapáccsal a kezében, ami sokak számára ismerős lehet.

18 perce

  • Címlapon
Szoboszlai lett a címvédő végzete: gólpasszt adott majd gólt lőtt a Manchester City otthonában

Szoboszlai lett a címvédő végzete: gólpasszt adott majd gólt lőtt a Manchester City otthonában

A Liverpool óriási lépést tett az angol bajnoki cím felé.

2 órája

  • Gazdaság
Ez már rémálom: újabb banki díjemelések jönnek

Ez már rémálom: újabb banki díjemelések jönnek

Már kilenc bank jelentette be az inflációs díjemelését.

február 17., 09:52

  • Gazdaság
Vészesen fogy a földgáz Európában – meddig bírjuk a telet?

Vészesen fogy a földgáz Európában – meddig bírjuk a telet?

Az európai föld alatti gáztárolók (UGS) töltöttségi szintje 50 százalék alá csökkent.

február 17., 10:38

  • Gazdaság
Befuccsolni látszik a Tesla Cybertruck-üzlete, óriási akciókat jelentettek be

Befuccsolni látszik a Tesla Cybertruck-üzlete, óriási akciókat jelentettek be

Eddig nem látott árengedményekkel szórnák ki a készleteket.

február 16., 17:49

  • Gazdaság
Szijjártó Péter: Új szintre léphet a magyar–kazah együttműködés

Szijjártó Péter: Új szintre léphet a magyar–kazah együttműködés

A nukleáris energia területén is lehetőség nyílik a közös munkára.

február 17., 11:02