Átveszi az Erste az Aegon Lakástakarékpénztár ügyfeleit

2019.05.10. 12:02

Valutaváltó

Átveszi az Aegon Lakástakarékpénztár portfólióját az Erste Lakástakarék, a társasághoz kerülő 64 ezer szerződéssel a pénzintézet piaci részesedése a jelenlegi 10-ről 14 százalékra nő. Újdonságként az Erste Lakástakarék két új termékkel jelenik meg a lakás-előtakarékossági piacon.

Az Erste Lakástakarék Zrt. átveszi az Aegon Lakástakarékpénztár Zrt. portfólióját – az erről szóló megállapodást csütörtökön írták alá a társaságok vezetői, közölte az Erste.

Az ügylettel az Erste Lakástakarék – szerződésállomány alapján mért – piaci részesedése a jelenlegi 10 százalékról közel 14 százalékra emelkedik. A tranzakció hatósági jóváhagyáshoz kötött, az érintett ügyfelek adataik átadása előtt 60 nappal kapnak tájékoztatást az őket, illetve szerződéseiket érintő változásokról.

Az Erste Lakástakarék május 10-én újraindítja az előtakarékossági termékek értékesítését is – ismertette Kármán András, a pénzintézet vezetője. A maximum 8 éves megtakarítási időszak mellé az ügyfelek havi 20 ezer, 30 ezer és 40 ezer forint befizetése közül választhatnak. Míg a korábbi, állami támogatásos termék esetén egy ügyfél csak egy szerződést köthetett, és e mellé vehetett igénybe állami támogatást, az Erste Lakástakarék új termékeinél ilyen megkötés már nincs. Aki a havi 40 ezer forintnál többet szeretne félretenni, az köthet kettő, három vagy akár több szerződést is.

Az Erste Lakástakarék két új terméket vezet be.

A számlanyitási díj az egyik terméknél fix 40 ezer, míg a másik esetében 20 ezer forint szerződésenként, ami lényegesen kedvezőbb a törvényben meghatározott, a szerződéses összeg legfeljebb 1 százalékánál. Utóbbival számolva egy havi 40 ezer forintos megtakarítás vállalásáról szóló szerződés esetében a számlanyitás díja egy 8 éves szerződésnél meghaladná a 100 ezer forintot, míg az Erste Lakástakarék ügyfelei ennek kevesebb, mint a felét fizetik.

Az Erste Lakástakarék a megtakarítások után fizetett kamaton felül – a tavaly októberben kivezetett állami támogatás pótlásaként – kamatbónusszal egészíti ki az ügyfelek befizetését. A jóváírás mértéke az egyik termékmódozat esetén évi 8,33 százalék, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy a pénzintézet minden évben plusz egy hónappal, egy 13. havi megtakarítással egészíti ki azt az összeget, amelyet az ügyfelek tesznek félre lakáscélra.

A másik módozat pedig az első évi 5 százalékról fokozatosan évi 10 százalékra növekvő kamatbónuszt ad. A befizetésarányos jóváírás akkor jár, ha az ügyfelek legalább 6 évig megtakarítanak, ennek lejárta után azonban az Erste Lakástakarék akkor is kifizeti a kamatbónusz időarányos részét, ha az ügyfél eredetileg 8 éves megtakarítási időszakot vállalt, de azt megelőzően felmondja a szerződését.

A lakás-takarékpénztári megtakarítások fix, kamatadó mentes hozamot kínálnak, miközben az ügyfelek az Országos Betétbiztosítási Alap védelmét élvezik. Az Erste Lakástakarék úgy számol, hogy az új szerződésekből a jelenlegi piaci részesedését meghaladó arányban tud majd részesedni.

Az ősz egyik legnagyobb horderejű gazdasági lépése volt, hogy a kormány szinte egyik nagyról a másikra  megszüntette  a lakás-takarékpénztári megtakarítások állami támogatását, ezzel bezúzva az egyik legnépszerűbb megtakarítási formát az országban. Akkor mindenki azt gondolta, hogy a kormány ezzel, ha nem is azonnal, de a lakástakarékokat működtető cégeket is kinyírta, hogy azok, miután lejárnak a még aktuális és az utolsó pillanatban kötött számlák, majd szépen megszűnnek. 

Azóta viszont a két legnagyobb szolgáltató, az OTP és a Fundamenta is új termékkel állt elő, amit most az Erste bejelentése követett.