Jót tett az IMF-csomag a magyar bankoknak a Fitch szerint

2010.03.10. 15:44

A magyar bankrendszer által elszenvedett stressz még súlyosabb lett volna a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU pénzügyi védőcsomagja nélkül - áll a Fitch Ratings elemzésében, amely szerint az államháztartási hiány esetleges idei "kisebb elcsúszása" még nem veszélyeztetné az IMF-keret hozzáférhetőségét.

A magyar bankszektor helyzetéről összeállított  értékelésében a legnagyobb európai hitelminősítő azt írta, hogy a befektetői félelmeket enyhítő IMF/EU-csomag nélkül a magyar bankok ma rosszabb állapotban lennének, tekintettel a makrogazdasági szintű egyensúlytalanságokra, a devizaalapú kinnlevőségek magas arányára és e hitelek finanszírozási igényére, valamint az elmúlt években gyorsan növekvő hitelkiáramlásra.

A Fitch szerint a nagy magyar bankok jövedelmezősége az idén is nyomás alatt lesz a hitelezési tevékenység visszaesése, valamint a hitelállomány-romlás jelentős leírási költségei miatt. Emellett a bankok jövedelmezősége jelentős mértékben függött a belföldi államkötvény-befektetések eddigi erős teljesítményétől is, amely viszont nem lesz tartható 2010-ben - jósolják a hitelminősítő londoni elemzői.

A cég becslése szerint tavaly jelentős, a hazai össztermék (GDP) 3 százalékának megfelelő strukturális szigorítás zajlott le a magyar költségvetésben, és ennek révén a magyar államháztartási hiány a legalacsonyabbak között volt az EU-ban.

Az idei, 3,8 százalékos GDP-arányos hiánycél elérése, amely a hazai össztermék további 0,9 százalékának megfelelő strukturális szigorításnak felelne meg, már kevésbé biztos; az áprilisi választások jelentős végrehajtási kockázatot jelentenek - vélekednek a Fitch Ratings elemzői.

A Fitch saját előrejelzése szerint az idei magyar államháztartási hiány 4,2 százalék lesz, a cég szerint azonban nem valószínű, hogy a 2010-es deficitcél "kisebb elcsúszása" veszélyeztetné Magyarország további hozzáférését az IMF-csomaghoz, ha a túllépés nem a kormányzati költekezés gyorsulását jelzi.