Cséfalvay: Nem perverz öröm a bankadó
"Nem mi teremtettük a 300 milliárd forintos lyukat, a túlszaladás lehetősége az elfogadásától benne volt a költségvetésben, így az IMF-nek és az Európai Bizottságnak is megvan a felelőssége. Tetszettek volna az IMF részéről pontosabban számolni, hogy ne legyen ez" – fogalmazott az államtitkár. Cséfalvay a 200 milliárd forintos bankadó mellett fontosnak tartja hangsúlyozni, hogy 120 milliárd forintos költségcsökkentésre is elszánták magukat, hogy orvosolható legyen a deficit mértéke.
"Nehéz elképzelni egy olyan szituációt, hogy az IMF feláll, elismeri a 300 milliárdos félreszámolást és üdvözöli a bankadót" - indokolta Cséfalvay a tárgyalások megakadását. Hangsúlyozta, hogy a költségvetés sarokszámainak alakítása nemcsak magyar belügy volt, hanem "Budapesten, Brüsszelben és Washingtonban együtt írták".
A kormánnyal tárgyaló felek a bankadó mértékét kritizálták, továbbá hogy rövid távú megoldás. "De a probléma is rövid távú, van egy 300 milliárdos lyuk, amelyet be kellett foltozni, a kormány is szeretné idővel kivezetni a bankadót" - vázolta a jövőképet Cséfalvay, aki szerint bankadó nélkül 5 százalék felett alakulna az idei államháztartási hiány.
"A piac nem fogalmaz meg kritikát, hogy túl magas a bankadó mértéke, a piac vagy megveszi az állam által kibocsátott papírokat, vagy nem. El kell jutni oda, hogy biztonsági háló nélkül is vegyék a magyar állampapírokat" - mondta. Cséfalvay szerint már mindenki kijelentette az idei 3,8 százalékos deficit melletti elkötelezettséget, a piaci rizikókat pedig a kormány megpróbálja csökkenteni fegyelmezett költségvetési politikával.
A jövő évi deficitcéllal kapcsolatban azt mondta: "Magyarországnak, mint fejlődő, felzárkózó országnak nem lenne rossz, ha lenne lehetősége, kerete adót csökkenteni, hogy ez beindítsa a gazdaságot". Cséfalvay emlékeztetett, hogy az unió először gazdaságélénkítő csomagokkal operált a válság időszakában, majd visszavonulót fújt, és most "foggal-körömmel vissza akar térni a maastrichti-kritériumokhoz".