Az erős frank a vállalkozásokat is fenyegeti
Szerdán kiadott közleményében a cég hangsúlyozza: az évtized eleje óta folyamatosan nőtt a vállalkozások devizában történő hitelfelvétele. A 2008-as csúcson ez körülbelül 4000 milliárd forintot, és a teljes belföldi hitelállomány mintegy 60 százalékát jelentette. Bár az idén mintegy 22 milliárd forinttal nőtt a nem pénzügyi vállalatok hiteleinek összege, az elmúlt évekkel ellentétben az új hitelek esetében már a forinthitelek a kedveltebbek.
Ennek ellenére a futamidők miatt ma is a fennálló hitelállomány legalább 52-56 százaléka devizaalapú - idézi a közlemény Vanek Balázst, az Atradius Hitelbiztosító országigazgatóját. Az elmúlt hónapokban tapasztalt forintgyengülés miatt új hitelhez jutni is nehezebb, és egyre nagyobb terhet jelent a meglévő hitelek törlesztése is. "Ez együtt több száz vállalkozás végét jelentheti igencsak rövid időn belül" - fogalmazott Vanek Balázs. Idén az első 8 hónapban több csődeljárás indult, mint 2008-ban összesen.
További problémát jelent, hogy a magyar mikro-, kis- és középvállalati (kkv) szektorban jegyzett mintegy 800 000 vállalkozás közül mindössze 5000 képes közvetlenül megjelenni az exportpiacokon, részesedése a teljes exportból pedig 27,8 százalékot ért el 2009-ben. Így tehát a magyar kkv-k kevéssé képesek kihasználni a gyenge magyar deviza nyújtotta előnyöket az export területén.
Az Atradius adatai szerint továbbra sem javulnak a fizetési szokások: míg az első negyedévben a kkv-k körülbelül negyven százaléka szembesült partnerei fizetési problémáival, három hónappal később már minden második tapasztalta ezt. Ezenkívül egyre jobban emelkedik azoknak a partnereknek a száma, akik rendszeresen számlák lejárta után fizetnek. Továbbra is legveszélyeztetettebb szektorok között van az építőipar és a kereskedelem.
A cégnél az elmúlt időszakban jelentős keresletnövekedést tapasztaltak: a benyújtott igények száma mintegy 20 százalékkal emelkedett 2010 első nyolc hónapjában a tavalyi év hasonló időszakához képest mind a hitelbiztosítási, mind a követeléskezelési konstrukciókat illetően.