Újabb horvát pofon a Molnak

2011.01.13. 18:57 Módosítva: 2011.01.13. 20:02
Elutasította a horvát versenyhivatal a Mol beadványát, amelyben azt indítványozta, hogy vizsgálják meg, összehangoltan vásárolták-e fel horvát nyugdíjalapok az INA részvényeit.

A Mol még december végén kezdeményezett vizsgálatot a versenyhivatalnál, mert négy horvát nyugdíjalap azonos időben azonos áron vásárolt INA részvényeket a magyar olajcég által december 14-én bejelentett nyilvános ajánlattételi időszak első hetében.

A versenyhivatal indoklása szerint a pénzpiaci ügyleteket a horvát tőkepiaci felügyelet (HANFA) hivatott ellenőrizni. Az idevágó törvények szerint ugyanis csak a természetes és jogi személyek áruk és szolgáltatásokkal kapcsolatos ügyletei tartoznak a versenyfelügyelet vizsgálati jogkörébe, a részvényügyletek pedig nem tartoznak ebbe a körbe.

Könyékig az INA-ban

A magyar cégnek jelenleg 47,2 százalékos tulajdonrésze van a társaságban, 2009-ben pedig átvette az Ina működtetése feletti irányítást is. Formálisan azonban nem az övé cég: 44,8 százalék a horvát államé, a közkézhányad pedig nyolc százalék.

A Mol a nyolcszázalékos közkézhányadot szerette volna megvenni december közepén, a 800 910 darab részvényért egyenként 2 800 kunát - a tőzsdei árnál 60 százalékkal többet - ajánlott. A bejelentés után azonban elsősorban a horvát nyugdíjalapok vásárolni kezdték az Ina-részvényeket, egészen 3200 kunás szintig srófolva az árat. (Hosszabb összeállításunkat a Mol horvátországi helyzetéről itt olvashatja.)

Újabb csúcson az INA ára

A zágrábi tőzsdén több mint egy százalékkal drágultak csütörtökön az INA részvényei a szerdai záróárhoz képest, napközben pedig történelmi csúcsot döntött a papírok ára. A részben magyar tulajdonú horvát olajtársaság értékpapírjaival 1,06 százalékos emelkedéssel, 3.350 kunás áron (1 kuna 37,18 forint) fejezték be a csütörtöki kereskedést. Napközben még ezt az értéket is meghaladva 3.450 kunára, történelmi csúcsra jutott az ár. Az INA papírjaival 61,4 millió kuna értékben kereskedtek Zágrábban, a felfokozott érdeklődés mögött minden bizonnyal az áll, hogy pénteken lejár a Mol nyilvános ajánlattételi időszaka.

Az AZ nyugdíjalap, a PBZ Croatia biztosító, a Raiffeisen és az Erste Plavi együttesen 342 ezernél is több Ina részvényt vásárolt, mintegy 3,4 százalékot. A Mol ennyiért azonban nem volt hajlandó vásárolni, a horvát versenyhivataltól azt kérte, hogy vizsgálja ki a tranzakciókat: létrejött-e az összehangolt magatartásra vonatkozó tiltott megállapodás.

A gyanúra az adott okot, hogy egyes sajtóhírek szerint a horvát kormány ösztönözte vásárlásra a vevőket. A nyugdíjalapok azonban tagadták, hogy utasításra vásárolnának, és ezt a Mol sem tartja valószínűnek, a többségi tulajdonnal szerintük érdemben semmi nem változna.