Bokros: Ez egy színtiszta bosszúhadjárat

2011.02.07. 14:03
Magyarország csatlakozása az eurózónához rövid távon tényleg nem reális, viszont a gazdaságnak hasznos lenne, ha akár már 2020 előtt csatlakozhatnánk a közös pénzhez, nyilatkozta Bokros Lajos, az Európai Parlament képviselője, volt pénzügyminiszter a Duna Televízióban.

Színtiszta bosszúhadjáratnak nevezte Bokros Lajos a magánnyugdíjpénztárak tervezett utólagos átvilágítását a Duna Televízióban. Bokros szerint nem lehet azt mondani, hogy az önkéntes magánpénztárak rendben vannak, ám a kötelező magán-nyugdíjpénztárak “bizonyára eltőzsdézték” a befizetők pénzét.

“Az a helyzet, hogy a kötelező magánnyugdíjpénztárakra mindig is szigorúbb befektetési, elszámolási, könyvvezetési szabályok vonatkoztak, mint az önkéntes pénztárakra. Nem lehet egyszerre ünnepelni az önkéntes pénztárakat és a sárba tiporni a kötelező pénztárakat. Hogyha az utóbbiak rosszabbul gazdálkodtak volna az önkénteseknél, az kizárólag az államnak és a kormányzatnak lenne a bűne, nem pedig ezeké a pénztáraké” - szögezte le a volt pénzügyminiszter.

A kérdésre, hogy akkor mégis minek tulajdonítja a kilátásba helyezett vizsgálatot, melynek keretében a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal visszamenőlegesen vizsgálná a magánpénztárak működését, Bokros Lajos azt mondta: “Ez egy színtiszta bosszúhadjárat. Be kell bizonyítani utólag, hogy a kormánynak ez a döntése, amivel közel háromezer milliárd forint felhalmozott vagyont a magánpénztárakból átirányított az állami költségvetésbe, ez megfelelő, helyes intézkedés volt”.

Ellentmondásos, zavaros a kép kívülről nézve a magyar kormányzat lépéseit és annak megítélését illetően, mondta Bokros Lajos. Egyik oldalon a nemzetgazdasági miniszter – a 250 milliárdos tartalék felállításáról szól bejelentéssel –  mindössze annyit mondott, hogy a magán-nyugdíjpénztáraktól elszedett vagyont nem fogják elkölteni az első évben, hanem legalább 250 milliárdot megtakarítanak belőle  “Ha az összes többit elherdálják másra, vagy arra használják fel, hogy ebből foltozzák be a magyar költségvetés testén tátongó egyéb lyukakat, akkor ez nem munkálja ki a fenntartható költségvetési pályát”- mondta.

A monetáris tanács “tisztán kormányzati szervvé való átalakítása” éppen a befektetői bizalom ellen hat. Míg az egyik oldalon a kormány igyekszik a befektetők bizalmát helyreállítani, másik oldalon ugyancsak a kormány ássa alá a bizalmat azzal, hogy monetáris politika önállóságát és a jegybank függetlenségét ilyen értelemben megszüntetni, vélte Bokros Lajos.

Szerinte Magyarország csatlakozása az eurózónához rövid távon tényleg nem reális, viszont hasznos lenne, ha akár már 2020 előtt csatlakozhatnánk.