Hétfőn arról írtunk, hogy a szállodáktól függetlenül – döntő részben önkormányzati tulajdonban -, üzemelő fürdőhelyek és éttermek attól félnek, hogy a Széchenyi-pihenőkártya bevezetésének vesztesei lehetnek. A pihenőkártyáról szóló jogszabály szerint ugyanis a kedvezményt csak az élvezheti, aki szálláshelyi szolgáltatást is igénybe vesz.
Szatmáry Kristóf a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára ezzel kapcsolatban az utazó.hu-nak kifejtette: félelemre nincs ok, a Széchenyi Pihenő Kártya többet jelent majd egy egyszerű üdülési kedvezménynél. A kártya ugyanis, a rendszer kiteljesedésekor, további kedvezményeket is magába foglaló önálló cafeteria rendszert alkot majd. Ezek egyike szól a szálláshely igénybevételével élvezhető üdülési kedvezményekről.
Az államtitkár hangsúlyozta: a cél egy olyan, az üdülési csekknél korszerűbb és mindenki számára olcsóbb, modernebb rendszer megalkotása volt, amely az állam által biztosított adókedvezmény felhasználásával – a turizmus növekedésének köszönhetően, a szakképzetlenek számára is új munkahelyeket teremtve -, célzottabban segíti a rekreációt.
A pihenőkártya, a kormányhatározat szellemében, most még valóban csak szálláshely igénybevétele mellett nyújt az utazáshoz és a pihenéshez kapcsolódó többféle kedvezményt. Szatmáry Kristóf azonban hozzátette: ez nem jelenti azt, hogy emellett ne gondolkoznánk további más, a turizmushoz kötődő cafeteria elem támogatásán. Azon dolgozunk, hogy a vendéglátásra és a gyógyszolgáltatások igénybevételére – beleértve a gyógy fürdőhelyek szoláltatásait is -, hasonló termékeket hozzunk létre.
Ugyanakkor a komplex cafeteria rendszert alkotó kártya esetében, az üdülési csekk példájából tanulva, elkülönülten - és így jobban mérhetően -, jelennek majd meg az egyes kedvezményelemek.
A pihenőkártya gyakorlati megjelenésének első lépcsője a kibocsátásra alkalmas pénzügyi szolgáltatókkal történő megállapodás. A tervek szerint még az idei szezon elején, várhatóan július elsején kerülhetnek forgalomba az első kártyák, ugyanakkor a kormány azzal is tisztában van, hogy a cafeteriával kapcsolatos munkáltatói döntések mindig az év végén, a következő eszrendő elején várhatóak. Ennek megfelelően a tervek szerint a 2012 decemberétől válthatja ki teljesen az üdülési csekket, amit 2013 után már nem is lehet majd elfogadni.
Szatmáry Kristóf hozzátette: számításaik szerint a kártya, a rendszer 3-5 éves távlatban számolt kiteljesedésének végére, akár 30-35 százalékkal is bővítheti a belföldi turisztikai keresletet.