Hadat üzentünk a szexturizmusnak

2011.05.19. 09:09

A május 12-13-án, a Magyar Turizmus Zrt. közreműködésével szervezett konferencia központi témája a fenntartható és felelős turizmus, valamint az életminőség javítása volt. A rendezvény második napján Dr. Schmitt Pál köztársasági elnök is köszöntötte a megjelenteket - írja a Turizmus Online.

Michela Vittoria Brambilla olasz turisztikai miniszter, a világszervezet (UNWTO) végrehajtó tanácsának elnöke kiemelte, hogy a turizmusnak mindig etikával kell párosulnia, ennek alapján dolgozták ki az "elérhető turizmus" koncepcióját. Céljuk, hogy a turisztikai termékek mindenkihez akadálymentesen eljussanak. Beszédében kiemelte a szex turizmus elleni harc fontosságát is, melyben Olaszország élen jár.

Jane Ashton, a TUI Travel PLC fenntartható fejlődés csoportjának igazgatója az ügyfélkommunikáció és a fenntarthatóság iránti elkötelezettségről beszélt. A cégnek 49 ezer munkatársa és 3500 irodája van világszerte. Ashton szerint a cél a felelősségteljes gondolkodást elterjeszteni az átlagutazók körében is, mivel statisztikák bizonyítják, hogy minél fenntarthatóbb egy út, annál nagyobb megelégedettséggel érkeznek haza az utasok. A TUI négy prioritás mentén – desztinációk, munkatársak, utasok és széndioxid kibocsátás – alakította ki a jelenlegi felelősségteljes utazás kritériumait.

Christopher James, a Nurture Lakeland fenntartható turizmus tanácsadója az angol tóvidék állagmegóvási és természetvédelmi projektjeiről beszélt, valamint a bevezetett látogatói hozzájáruló programokról. A vidéket évi 8 millió turista keresi fel, akiknek a segítségével 20 projektet tudtak eddig támogatni és két millió eurót gyüjtöttek össze. Az un. “Opt out” programjukon 80 százalék feletti a részvétel.

Lukas Stadtherr, az autómentes turizmust támogató Schweizmobil Alapítvány irányítóbizottságának a tagja öt fenntartható turisztikai tevékenységről, a kerékpározásról, a túrázásról, a hegyi kerékpározásról, a korcsolyázásról és a kenuzásról tartott előadást. Az öt tevékenységet országos, regionális és helyi szinten is fejlesztik és szolgáltatásokkal (szálláshely és tömegközlekedés) kapcsolják össze.

Helena Rey, az ENSZ Környezetvédelmi Programjának (UNEP) a program felelőse a „Zöld útlevél – turizmus az élő bolygóért” című kezdeményezésről tartott előadást.  A pozitív kampány 2008-ban indult és eddig hat országban voltak kezdeményezések. Országonként különböző a tematika, például Ecuadorban a nemzeti parkok védelme volt a központban, míg Franciaországban a franciák tengeren túli utazásainak fenntarthatósággal kapcsolatos vetületeire koncentrálnak. A cél, hogy a turizmusban érdekeltek az utazás elötti, közbeni és utáni tevékenységeikben is felelősségteljesen viselkedjenek.

Valere Tjolle, a fenntartható idegenforgalomról szóló jelentéssorozat (Sustainable Tourism Report Suite) szerkesztője az európai turisták felelősségéről szólt. Beszédében kiemelte, hogy a fenntartható turizmus egy kicsi piac, ugyanakkor hatalmas lehetőségekkel. 10 módszert vázolt fel, mellyel az utazókat a felelősségteljesebb magatartásra lehet sarkallni.

A harmadik legnagyobb iparág

Taleb Rifai, a 154 országot tömörítő Turisztikai Világszervezet főtitkára, a jövő iparágának nevezte az idegenforgalmat és az Európa előtt álló kihívásokról és lehetőségekről beszélt. Tavaly a 935 millió turistából 500 millió Európába utazott.

A világ harmadik legnagyobb iparágának a felelőssége hatalmas, mivel elvek nélkül haszon helyett kárt okoz, jelentette ki a főtitkár. Ugyanakkor az utazáshoz való jog mára alapjoggá vált, s ez is vezetett az ENSZ által 2001-ben kidolgozott Globális Etikai Kódex bevezetésére. Kitért az ágazat munkahelyteremtő képességére, amely kitűnő lehetőséget kínál a sokszor gyakorlat nélküli fiataloknak.

A turizmusba egyre intenzívebben kapcsolódnak be a fejlődő országok, mely tényt a fejlett nyugatnak üdvözölnie kell, hiszen úgy etikus, hogy ezek az országok is kedvezményezettjei lehessenek a turizmus gazdasági előnyeinek és fontos, hogy ebben Európa segítségére számíthassanak – zárta felszólalását Taleb Rifai.