Az IMF szerint nem lódul be a gazdaság, sőt

2011.06.15. 16:39

Jövőre nemhogy a kormány prognózisainak megfelelően tovább gyorsulna, de egyenesen visszesik a gazdasági növekedés üteme, az idei 2,6 százalékról 2,5 százalékra - áll az IMF első, szerdán nyilvánosságra hozott hitelprogram utáni monitoring jelentésében.

A Nemzetközi Valutaalap értékelése szerint a legfontosabb feladat a következő években a költségvetés rendbetétele és a gazdasági növekedést ösztönző strukturális reformok elindítása. A Széll Kálmán terv iránya és a tervezett intézkedések mértéke megfelelő, ugyanakkor a szervezet jelentős kockázatokat lát a megvalósításban, a kormánynak mihamarabb ki kéne dolgoznia a konkrét intézkedések terveit és keretszámait.

A jelentés méltányolja, hogy a kormány a kiadások visszafogására helyezi a hangsúlyt, viszont a különadók, különösen a bankadó kiváltására a közszféra reformjával, így a helyi önkormányzatokban és az állami tulajdonú vállalatokban dolgozók létszámának csökkentésével, valamint a közösségi közlekedés újragondolásával takarítanának meg költségeket.

Emellett az IMF veszélyeket lát a szociális háló reformjával kapcsolatban: a rászorultsági elv szigorúbb alkalmazását javasolja annak érdekében, hogy az általános megnyirbálásnak ne a legszegényebbek essenek áldozatul.

A jelentés üdvözli azokat a lépéseket, amik segítik a hitelezés talpraállását, ugyanakkor óvatosságra int a bajba jutott hitelesek megsegítésére tervezett intézkedésekkel kapcsolatban, itt a tervezés során ügyelni kell arra, hogy a szabályok a lehető legkevésbé legyenek kijátszhatóak, és ne járjon a csomag nagy költségvetési kockázattal.

Külön kifogásolja a jelentés, hogy a kormány a nyugdíjpénztárakból befolyó összegek egy részét a folyó kiadások finanszírozására használja fel. Csak a nyugdíjpénztári források teszik lehetővé, hogy idén pozitívba forduljon az államháztartás egyenlege, ugyanakkor az enélkül számított strukturális hiány idén még romlik is, -0,7 százalékra a tavalyi -0,3 százalékos értékről. Jövőre pedig ismét átléphetjük a 3 százalékos hiányplafont, így az IMF szerint nem sikerül hosszú időre kikerülni az uniós túlzottdeficit-eljárás alól.

  2010 2011 2012
GDP-növekedés (százalék) 1,2 2,6 2,5
Infláció (százalék) 4,9 4,1 3,4
Munkanélküliség (százalék) 11,2 11,2 10,9
Államháztartás egyenlege (a GDP százalékában) -4,2 2,3 -3,3
Államadósság (a GDP százalékában) 80,2 75,8 74,3

Forrás: IMF

Ugyanakkor a magánnyugdíjpénztári pénzek felhasználásával jelentősen, majdnem 5 százalékkal lecsökken a hiány, jövőre már 75 százalék alá esik, így mérséklődnek az állam kamatkiadásai. Vélhetően erre célzott Orbán Vikor miniszterelnök is kedden, amikor Belgrádban bejelentette, hogy "a magyar kormány a nemzeti össztermék 81 százalékát kitevő államadósságot 77 százalékra csökkenti egy lépésben".

USA 2024

Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!

Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!

November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!