Tízmilliárdokat költ a Malév közbeszerzés nélkül

2011.06.20. 09:09
Tavaly február óta ismét az állam a légitársaság többségi tulajdonosa. Logikus lenne, hogy a vállalat, amely csak tavaly 93 milliárdot költött dologi kiadásokra, és amely 2007-től a múlt év végéig legalább 300 millió eurós állami támogatást kapott, közbeszerzés-köteles legyen. Ám ez nincs így, bár szakértők szerint a közpénzekkel való átlátható és ésszerű gazdálkodás indokolná. Ha a közbeszerzési törvényt nem is sértik, adatszolgáltatásuk nem felel meg a köztulajdonban álló vállalatokról szóló előírásoknak.

Napi 329 millió forint – ennyit, összesen 120 milliárdot költött tavaly részben működésre, részben pénzügyi kötelezettségeire, meglévő adóssága finanszírozására a februárban orosz kézből a magyar állam 95 százalékos tulajdonába visszakerült Malév. A nemzeti légitársaság, bár egy évvel korábbi költéseit nagyjából 7 milliárd forinttal lefaragta, masszívan veszteséges volt 2010-ben is: üzemi eredménye 20,6 milliárdos, mérleg szerinti eredménye 24,6 milliárdos mínuszt mutatott. A tavalyi 120 milliárdos kiadásból 93,38 milliárd forintot költött a légitársaság szolgáltatás-, anyag- és árubeszerzésre (ezen belül 23 milliárdra rúgott az anyagköltség, míg 66 milliárd az igénybe vett szolgáltatások értéke volt).

Áramlik az állami pénz

A Malév az elmúlt években – részben akkor is, amikor magánkézben volt – vastagon kapott állami apanázst: az Európai Bizottság múlt év végén indított eljárása szerint összesen 300–380 millió euró között lehet az az összeg, amit a légitársaság kapott állami támogatásként 2007 és 2010 között, összesen nyolc tételben (a pontos számot azért nem közölték, mert a támogatások között adót érintő, és így adótitok alá eső tételek is voltak). Forintban, 265-ös euróárfolyamon számolva ez azt jelenti, hogy nagyjából 80-100 milliárddal segítette ki a költségvetés az elmúlt években a folyamatosan veszteséges céget.

Évi 20-25 milliárdos dotáció közpénzekből, tavaly február óta 95 százalékos állami tulajdon – két olyan tétel, ami alapján magától értetődőnek tűnik, hogy a Malév a közbeszerzési törvény hatálya alá tartozzon, vagyis szolgáltatás- és árubeszerzéseit így intézze a múlt évi visszaállamosítás óta. De nem így intézi.

Nem automatikus

„A közbeszerzési kötelezettség nem vonatkozik automatikusan az állami tulajdonban lévő cégekre” – idéz a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.-től kapott idén áprilisban kapott emailből Szalay-Berzeviczy András, a TranzPress Kft. ügyvezetője. A cégüknél egy év eleji, egyébként nyilvános tender során merült fel, „látva az eljárás szakmai hiányosságait és mulasztásait”, hogy a közbeszerzési határértéket meghaladva az ajánlatkérőnek közbeszerzést kellett volna kiírnia.

A Malévtól és az abban az állami tulajdonost képviselő MNV-től kértek tájékoztatást, miért nem közbeszerzési eljárás folyt a cégnél. A légitársaságtól szűkszavú, az MNV-től bővebb választ kaptak, de mindkettő lényege az volt: a Malév nem tartozik a törvény hatálya alá. A jogszabály két paragrafusban sorolja fel, milyen cégek, szervezetek és intézmények kötelesek közbeszereztetni, és a Malévra egyik jogszabályi hely sem vonatkozik.

A maszovletes múlt segít

A légitársaságot, illetve annak jogelődjét ugyanis nem jogszabály hozta létre, márpedig a törvény 22. paragrafusának egy pontja szerint ez az egyik feltétele, hogy a közbeszerzési törvény hatálya alá tartozzon. Az MNV szerint a Malév-menedzsment ezzel a kérdéssel már tavaly márciusban foglalkozott, és külső elemzés is megerősítette, hogy a Malév Zrt.-re a közbeszerzési törvény egyik passzusa sem vonatkozik. A Közbeszerzések Tanácsa – a szervezet elnökének tájékoztatása szerint – szintén egyetért azzal, hogy a törvénynek sem a 22., sem a 163. paragrafusa nem alkalmazható a légitársaságra.

A Malév 1954-ben úgy jött létre, hogy a magyar állam kivásárolta az 1946-ban létrehozott Maszovlet Rt.-ből a szovjet államot, majd az állami vállalat 1992-ben vált részvénytársasággá, amiről az akkori tulajdonos Állami Vagyonügynökség döntött (ez az egyik MNV-elődszervezet, az ÁPV jogelődje volt). Arra nem találni utalást, hogy a korabeli jogrendszerben akár az 1946-os cégalapításról, akár az 1954-es átalakulásról született-e jogszabály, így a jogi érvelést el kell fogadni, ugyanakkor a helyzet legalábbis visszás.

A törvény szelleméről

„Erősen elgondolkodtató, hogyan fordulhat elő, hogy egy ilyen nagy többségben állami tulajdonú vállalat, amely évi átlag 25 milliárd forintnyi veszteséget generál, és azt folyamatosan a központi költségvetés finanszírozza, nem tartozik a közbeszerzési törvény hatálya alá” – fogalmaz Szalay-Berzeviczy is. Azt mondja, az általuk megkérdezett közbeszerzési szakértők is egyetértettek abban, a közpénzek átlátható felhasználását szolgáló törvénytől elvárható lenne, hogy biztosítsa: a közpénzből fenntartott Malév a bevételekért „cserébe” a kiadásait közbeszerzéseken keresztül intézze, az átláthatóságot és a versenyt legalább formálisan biztosítsa. Ami magának a törvénynek is a célja.

„Ha a törvényt nemcsak szöveg szerint értelmezzük, nemcsak a paragrafusokat nézzük, hanem magát a jogszabály szellemét, akkor mit látunk? A közpénzek ésszerű felhasználása átláthatóságának és széles körű nyilvános ellenőrizhetőségének megteremtése érdekében született a törvény” – hívta fel a figyelmet egy neve elhallgatását kérő közbeszerzési szakértő is. A közbeszerzés egész rendszerének a közpénzekkel való átlátható és felelős gazdálkodás megteremtése a célja, ezt torzítja a közbeszerzésre kötelezettek körének szűkítése.

Egy másik, szintén névtelenséget kérő szakértő arra hívta fel a figyelmet: a törvény 22. paragrafusának már most is van egy olyan része, amely közbeszerzésre kötelezi azokat, akik támogatást kapnak (persze amikor a jogalkotó támogatásról beszélt, vélhetően pályázatokon elnyerhető uniós pénzekre gondolt, nem állami mentőövre). Igaz, ez az előírás sem húzható rá szó szerint a Malévra, hiszen az költségvetési és uniós forrásból származó, tehát közös hazai és EU-s dotációkra vonatkozik. Azonban „a szabályozás iránya itt is egyértelmű: ha valaki támogatást kap, közbeszereztetnie kell" – mondta a szakértő.

Egynek megfelel, egynek nem

"A Malév valóban nem tartozik automatikusan a közbeszerzési törvény hatálya alá, azonban ha a tulajdonosok vagy a cég menedzsmentje fontosnak érezte volna a közpénzekkel való transzparens gazdálkodást, megtehették volna, hogy önszántukból úgy döntenek: bejelentkeznek ajánlatkérőnek" – hívta fel a figyelmet a Transparency International illetékese. Tausz Péter, a szervezet üzleti programjának vezetője kérdésünkre azt is elmondta: ha a közbeszerzési törvény nem is, a köztulajdonban álló gazdasági társaságok takarékosabb működéséről 2009-ben megalkotott torvény vonatkozik a légitársaságra.

A légitársaság ráadásul – úgy tűnik – ez utóbbi jogszabály előírásait megsérti. A törvény 2. paragrafusa rendelkezik arról, milyen közzétételi kötelezettségei vannak az állami tulajdonú vállalatoknak. Az egyik ilyen, a menedzsment tagjainak bérezési és egyéb pénzbeli juttatásai, az ezzel kapcsolatos adatok viszonylag jól áttekinthetően megtalálhatók a Közérdekű adatsor menüpontban.

Csakhogy ugyanez a paragrafus azt is kimondja: a cégeknek gondoskodniuk kell "a gazdasági társaság vagyonával történő gazdálkodással összefüggő [...] szerződések megnevezésének (típusának), tárgyának, a szerződést kötő felek nevének, a szerződés értékének, határozott időre kötött szerződés esetében annak időtartamára vonatkozó adatoknak, valamint az említett adatok változásainak közzétehetővé tételéről". A Malév sem az előbb említett Közérdekű adatok, sem a Beszerzések menüpontban nem közöl ilyen adatokat.

Mi lesz ezután?

Nem érzik-e aggályosnak a közpénzekkel való átlátható gazdálkodás szempontjából a jelenlegi helyzetet? – kérdeztük egyebek mellett a Malév-tulajdonos MNV Zrt.-től és az MNV-t felügyelő Nemzeti Fejlesztési Minisztériumtól. Azt is szerettük volna megtudni, hogy a parlamentnek már benyújtott, új közbeszerzési törvény tervezete (pdf) tartalmaz-e a felelősebb és átláthatóbb állami gazdálkodás érdekében a mostanitól eltérő szabályokat arról, hogy kikre vonatkozzon a közbeszerzés.

Válaszokat cikkünk megjelenéséig sem az MNV-től, sem az NFM-től nem kaptunk, a törvényjavaslatból pedig nem derül ki egyértelműen, az szűkíteni vagy tágítani fogja-e a közbeszerzésre kötelezett cégek körét úgy, hogy abba a Malév is bekerüljön. Eltűnik az a pont, amely szerint a törvény vonatkozik minden "olyan jogképes szervezetre, amelynek létrehozataláról jogszabály rendelkezik", és csak a közérdekű, nem ipari vagy kereskedelmi jellegű tevékenységet folytató cégeket sorolja ebbe a körbe. Ugyanakkor a támogatott cégeknél kiterjed a kötelezettség azokra is, akik csak hazai költségvetési forrásból jutnak pénzhez (bár feltehetően most is csak a fejlesztési tervhez kapcsolódó támogatásokra gondol a törvényjavaslat előkészítője).

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Gazdaság
Donald Trump mesterstratégiájáról beszélnek, a világgazdasági válság óta nem történt ilyen

Donald Trump mesterstratégiájáról beszélnek, a világgazdasági válság óta nem történt ilyen

A kockázat ugyanakkor pislogásra kényszerítette az amerikai elnököt, Kína pedig felveszi a kesztyűt.

április 10., 10:55

  • Gazdaság
Donald Trump bejelentését követően erősödni kezdett a forint

Donald Trump bejelentését követően erősödni kezdett a forint

Az amerikai tőzsdék is pozitívan reagáltak.

április 9., 21:00

  • Gazdaság
Az Európai Unió 90 napra felfüggeszti az amerikai termékek ellen kivetett vámokat

Az Európai Unió 90 napra felfüggeszti az amerikai termékek ellen kivetett vámokat

Az előkészítő munkák ettől még folytatódnak.

április 10., 14:51

  • Gazdaság
Már megint problémák voltak az OTP szolgáltatásaival

Már megint problémák voltak az OTP szolgáltatásaival

Két napon belül másodjára jelentkeznek gondok a banknál.

április 10., 14:13

  • Gazdaság
Olyat mutatott Magyarország, hogy más országok is lemásolták

Olyat mutatott Magyarország, hogy más országok is lemásolták

A német MediaMarkt-vezér azt is elárulta az Indexnek, miért tartja nagyszerűnek Magyarországot.

április 10., 06:52

  • Gazdaság
Kkv-államtitkár: Nem ördögtől való a hitel, sőt a gazdasági felzárkózás motorja lehet

Kkv-államtitkár: Nem ördögtől való a hitel, sőt a gazdasági felzárkózás motorja lehet

Hitellel a növekedésért – írja véleménycikkében Szabados Richárd.

április 9., 21:07

  • Gazdaság
Kitört a pánik, ketyegő bombán ücsöröghetünk, de a kormány nyugodt

Kitört a pánik, ketyegő bombán ücsöröghetünk, de a kormány nyugodt

A büdzsé helyzete nem ideális, de nem kritikus.

április 10., 06:10

  • Címlapon
Az amerikai külügyminiszter szóvivője elárulta, miért vették le Rogán Antalt a szankciós listáról

Az amerikai külügyminiszter szóvivője elárulta, miért vették le Rogán Antalt a szankciós listáról

A két tárcavezető személyesen egyeztetett egymással.

2 órája

  • Gazdaság
Itt a lista, hogy a világ országainak mennyi pluszvámot kellene fizetniük

Itt a lista, hogy a világ országainak mennyi pluszvámot kellene fizetniük

Több ország is fellélegezhet, de hárman nem úszták meg.

április 10., 08:05

  • Gazdaság
Kilőttek a telekárak

Kilőttek a telekárak

Egy év alatt ötvenszázalékos drágulás borzolja a kedélyeket.

április 10., 06:54

  • Gazdaság
Meghallgatást kezdeményeztek az Országgyűlésben az MNB-alapítványok ügyében

Meghallgatást kezdeményeztek az Országgyűlésben az MNB-alapítványok ügyében

Matolcsy György fiát is meghallgatná a Gazdasági Bizottság egyik tagja.

április 9., 18:35

  • Gazdaság
Orbán Viktor bejelentette, a kormány megállapodásokat kötött a telekommunikációs cégekkel

Orbán Viktor bejelentette, a kormány megállapodásokat kötött a telekommunikációs cégekkel

Elmondása szerint ebben a szektorban is lejjebb kell törni az árakat.

április 9., 19:33

  • Gazdaság
Donald Trump nekiment a világnak, magyarok milliói érzik majd ennek hatását

Donald Trump nekiment a világnak, magyarok milliói érzik majd ennek hatását

Elképesztő, ami a benzinkutakon zajlik.

április 10., 16:42

  • Gazdaság
Trump hadat üzen a mexikói drogkartelleknek, dróntámadásokat tervez az Egyesült Államok

Trump hadat üzen a mexikói drogkartelleknek, dróntámadásokat tervez az Egyesült Államok

Így is tízezrek halálát okozhatja a fentanil.

április 9., 07:56

  • Gazdaság
Vámháború: beszakadtak a piacok az elmúlt napok drasztikus döntései után

Vámháború: beszakadtak a piacok az elmúlt napok drasztikus döntései után

Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a világgazdaság legfrissebb fejleményeiről.

április 9., 17:58

  • Címlapon
Vitézy Dávid: Lázár János a saját maga által leállított fejlesztéseket kéri másokon számon

Vitézy Dávid: Lázár János a saját maga által leállított fejlesztéseket kéri másokon számon

„Arrogáns stílust” emleget a frakcióvezető.

3 órája

  • Gazdaság
Egyre világosabb, mit művelt Donald Trump a forinttal

Egyre világosabb, mit művelt Donald Trump a forinttal

Ma kristálytisztán látjuk az igazságot.

április 9., 09:01

  • Gazdaság
Kanada viszontvámot vet ki az Egyesült Államokra

Kanada viszontvámot vet ki az Egyesült Államokra

Az intézkedés szerdától lép életbe.

április 9., 10:38

  • Gazdaság
Nagy Márton ultimátuma után a 4iG Csoport a fogyasztóknak kedvező döntést hozott

Nagy Márton ultimátuma után a 4iG Csoport a fogyasztóknak kedvező döntést hozott

A Telekom és a Yettel is hasonló lépésre szánta el magát.

április 9., 10:16

  • Gazdaság
Két számjegyű áresés lesz csütörtöktől a benzinkutakon

Két számjegyű áresés lesz csütörtöktől a benzinkutakon

Hatszáz forint alá csökkenhetnek az üzemanyagárak.

április 9., 14:57

  • Címlapon
Huszonheten meghaltak, miközben a La Manche csatornán próbáltak átkelni

Huszonheten meghaltak, miközben a La Manche csatornán próbáltak átkelni

Kihirdették a Nemzetközi Booker-díj rövidlistáját.

35 perce

  • Gazdaság
Döntött az Európai Bizottság, Magyarországon kívül mindenki megszavazta az amerikai termékekre kivetett vámokat

Döntött az Európai Bizottság, Magyarországon kívül mindenki megszavazta az amerikai termékekre kivetett vámokat

Az indoklás szerint a testület a tárgyalásokat részesítené előnyben.

április 9., 15:36

  • Gazdaság
Kína 84 százalékos vámmal vág vissza az Egyesült Államoknak, felbolydultak a piacok

Kína 84 százalékos vámmal vág vissza az Egyesült Államoknak, felbolydultak a piacok

Egyre durvább a helyzet a vámfronton.

április 9., 14:04

  • Címlapon
Két baleset történt szerda reggel az M0-s autóúton

Két baleset történt szerda reggel az M0-s autóúton

Az M1-es autópálya is elesett.

2 órája

  • Címlapon
Holttesteket találtak egy családi ház kertjében

Holttesteket találtak egy családi ház kertjében

Az Eltemetett igazságnál semmi sem fájdalmasabb.

46 perce

  • Gazdaság
Újabb sok milliárd forint dugipénzre bukkanhattak a rejtélyes MNB-ügyben

Újabb sok milliárd forint dugipénzre bukkanhattak a rejtélyes MNB-ügyben

63 milliárd forintról beszélnek.

április 9., 09:18

  • Gazdaság
A vidéki nagyvárosok fiataljai lehetnek a banki szigorítás nyertesei

A vidéki nagyvárosok fiataljai lehetnek a banki szigorítás nyertesei

Vidéken szólhatnak nagyobbat az „ötszázalékos” lakáshitelek.

április 9., 15:03