Brutális tőkeinjekcióra szorulnak az európai bankok
Ismét vizsgálja az Európai Bankfelügyeleti Hatóság (EBA) az uniós bankok erejét, "hallgatólagosan elismerve", hogy az európai bankrendszerek stressztűrő képességének előző két felmérése "nem volt elég robusztus" - írta az EBA vezető tisztviselőitől származó értesüléseket idézve a csütörtöki Financial Times.
A londoni gazdasági napilap információi szerint a hatóság a perifériális euróövezeti tagállamok szuverén adósságának "nagymértékű leírását" modellezi, és az új teszt akár 200 milliárd eurós tőkehiányt is feltárhat rendszerszinten.
A Financial Times által idézett magas beosztású EBA-illetékesek szerint az új teszt nem annak a jele, hogy az EU-vezetők Görögország vagy bármely más euróövezeti tagállam törlesztésképtelenné válására készülnének; elővigyázatossági lépésről van szó, amelynek célja információt szolgáltatni az európai uniós bankok feltőkésítéséről folyó, "mind nagyobb ütemű" tárgyalásokhoz.
A lap szerint az EBA kétnapos igazgatósági ülésen tekinti át az európai szuverén adósságok esetleges "tömeges átstrukturálásának" potenciális hatásait. A felügyelet európai illetékesekkel és kormányokkal emellett olyan mechanizmusokról tárgyal, amelyekkel kényszer-feltőkésítést lehet végrehajtani a bankoknál, alkalmassá téve a pénzintézeteket szuverén adósok nem törlesztővé válásának elviselésére.