OTP: Nagyon kockázatos lenne a kamatcsökkentést

2012.07.16. 11:04

Az OTP heti elemzése szerint egy júliusi kamatvágást a piac valószínűleg nem hiteles kamatcsökkentésként értékelne, a következők miatt:

  • az lenne a látszat, hogy megosztott Monetáris Tanács, és nagy a nyomásgyakorlás a belső tagokra,
  • vártnál magasabb infláció miatt, mely a következő hónapokban tovább gyorsulhat,
  • a jövedéki adó emelés és a telekomszektorra kivetett újabb adó miatt a 2013-as költségvetéssel kapcsolatos elmúlt időszaki bejelentések szintén felfelé mutató kockázatot jelentenek az inflációs pályában,
  • az EU/IMF tárgyalások esetleges elhúzódása miatt is.

Amennyiben a piaci szereplők nem-hiteles kamatcsökkentésként értékelik, akkor a lépés a hozamgörbe meredekebbé válását (a rövid hozamok esnek az alacsonyabb alapkamat közvetlen következményeként, míg a hosszú hozamok jelentős mértékben emelkednek a nem hiteles kamatvágás miatt) és a forint gyengülését okozhatja - vélik az elemzők.

Azonban elméletileg, csakúgy, mint a korábbi tapasztalatok alapján, egy elhamarkodott és nem-hiteles kamatvágás jelentősen növeli az esélyét egy későbbi, nagymértékű, a piac által kikényszerített rendkívüli kamatemelésnek, amennyiben rosszabbá válik a helyzet. Ha az EU/IMF tárgyalások bármilyen okból megtorpannának, vagy az európai adósságválság tovább súlyosbodna, a megújuló piaci feszültségek könnyen egy rendkívüli kamatemelést eredményezhetnének.

„Véleményünk szerint, amennyiben a Tanács kamatot csökkent a következő ülésén, azzal egy nagyobb mértékű későbbi rendkívüli kamatemelést kockáztat. Jelenleg úgy tűnik, szoros lesz a július 24-i szavazás” – fogalmaz az elemzés.

Cinkotai János valószínűleg nem változtatta meg véleményét a kamatcsökkentésről, két másik külsős tag pedig a héten jelezte 25 bázispontos kamatcsökkentési szándékát. A belső tagok az eddigi indikációk alapján tartásra szavaznak, így Bártfai-Mager Andrea szavazata döntő lesz.

Legutóbb június végén ülésezett a Monetáris Tanács: hatodik hónapja hagyták változatlanul a jegybanki alapkamatot 7 százalékos szinten. Az MNB utoljára tavaly decemberben módosította a kamatot, akkor a novemberi 0,5 százalékpontos emelést követte egy újabb 0,5 százalékpontos, így lett az addig 6 százalékos alapkamatból 7 százalékos. A monetáris tanács előtt a 7 százalékos alapkamat tartására, és egy 25 bázispontos csökkentésre vonatkozó javaslat volt, a túlnyomó többség a kamattartásra szavazott.