Brüsszel várja a választ a levelére

2012.09.07. 15:25

Az Európai Bizottság a magyar válaszra vár azzal a dokumentummal kapcsolatban, amelyet a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az Európai Unió és az Európai Központi Bank képviselői júliusban adtak át a magyar hatóságoknak Budapesten – közölte pénteken sajtótájékoztatón Olivier Bailly, az Európai Bizottság szóvivője. Bailly a dokumentum pontos tartalmát bizalmasnak nevezte, annyit árult el, hogy a dokumentum az uniós intézmények és az IMF közös előzetes véleményét tartalmazza a magyar gazdaság állapotát illetően és azzal kapcsolatban, hogy milyen lehetséges intézkedéseket látnának szívesen. Ez az a levél, amit az Index csütörtökön ismertetett, és amiből kiderült, hogy hamisak azok a kiszivárogtatott információk, amelyekre hivatkozva Orbán Viktor azt mondta, hogy ilyen áron nem kell a hitelmegállapodás.

Az Európai Bizottság augusztus végén is készített egy 14 oldalas összefoglaló levelet a júliusi hiteltárgyalásokról és a magyar hitelkérelemről. Elvileg ezt a dokumentumot sem szánták publikusnak, azonban azt az Index megszerezte. A levél lényegében megerősíti azt, ami csütörtökön írt az Index a nemzetközi szervezetek elvárásairól és tárgyalási pozíciójáról, azt, hogy míg a korábban kiszivárogtatott információkból úgy tűnhetett, komplett halállista készült Washingtonban vagy Brüsszelben, nincs szó nyugdíjcsökkentésről, ingatlanadóról vagy szja-emelésről.

Az MTI-nek a Bailly által említett dokumentum tartalmát firtató kérdésére a szóvivő megjegyezte, hogy a sajtóban – később az IMF ezt úgy pontosította, hogy a Magyar Nemzetben – erről megjelent értesülések több pontatlanságot tartalmaznak. Olivier Bailly leszögezte, hogy a tárgyalások kezdeti szakaszban vannak, és most a magyar kormányon a sor, hogy ismertesse álláspontját a júliusban átadott dokumentummal kapcsolatban, a bizottság célja pedig az, hogy támogassa a fenntartható növekedést és foglalkoztatást Magyarországon.

Arra a kérdésre, hogy a pénzügyi tranzakciós illeték magyar szabályozásával kapcsolatos brüsszeli aggályok hátráltatják-e a hiteltárgyalások menetét, Bailly azt válaszolta: az Európai Bizottságban egyelőre nem fejezték be a magyar válaszok elemzését azzal kapcsolatban, hogy a magyar rendelkezések összhangban állnak-e az uniós joggal. Ennek kapcsán is hangsúlyozta a szóvivő, hogy Brüsszel növekedésbarát, munkahelyteremtő politikát, a befektetők bizalmának megnyerését, valamint azt várja el Magyarországtól, hogy adórendszere kiszámítható legyen, mentes az ad hoc változásoktól.

Orbán Viktor pénteken a Kossuth Rádió 180 perc című reggeli műsorában kijelentette: lesz megállapodás a magyar kormány és az IMF, valamint az Európai Unió között, de nem azon feltételek alapján, amelyek csütörtökön napvilágot láttak; a kabinet ezért a következő hét-tíz napban alternatív tárgyalási pozíciót dolgoz ki.

„Íme, az IMF követeléseinek listája: nyugdíjak csökkentése; nyugdíjkorhatár-emelés; családi pótlék csökkentése; személyi jövedelemadó-emelés; privatizáció; utazási kedvezmények csökkentése; bürokrácialeépítés; általános, értékalapú ingatlanadó; önkormányzatok kiadásainak csökkentése; bankadó eltörlése, pénzjuttatás a bankszférának” – írta csütörtökön a Magyar Nemzet a Valutaalap állítólagos feltételeit a hitelmegállapodásról. A feltételek hírére Orbán Viktor a Facebookon azt reagálta, hogy "ezen az áron, így nem" kell a biztonsági hitelkeret.