Online kapcsolatot alakítani ki az összes pénztárgép és az adóhivatal között, így csökken a kereskedők eltitkolt jövedelme.
Pénteken reggel kilenc órakor Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter sajtótájékoztatót tart, a téma a túlzottdeficit-eljárás lesz. A miniszter feltehetőleg arról beszél majd, milyen lépésekre készül azért a kormány, hogy három százalék alatt tudja tartani a költségvetés hiányát. Bár a Széll Kálmán 2.0-nak elkeresztelt konvergenciaprogramban a kormány már bemutatta, hogyan tervezi tartani az elvárt 3 százalék alatti hiánycélt, és ez még az Ecofint is meggyőzte, azóta sok minden történt. A jövő évi költségvetést érintő módosítások hatására mára mintegy 400-600 milliárdos lyuk tátong a jövő évi költségvetésben, a tervezet módosítása lényegében elkerülhetetlen.
Az Európai Bizottságnak bemutatott csomag várhatóan azokat az intézkedéseket tartalmazza, amelyeket az IMF-nek küldött levélben is megígérünk, így az, hogy a kormány milyen ötleteket vet fel, sokat elárulhat arról is, milyen esélyekkel indulunk neki a további tárgyalásnak a nemzetközi valutaalappal.
Varga Mihály hétfőn bizottsági ülésen már elmondta, hogy a szeptember végén az IMF-nek elküldött magyar válaszlevélben felsoroltuk, miről tárgyalnánk tovább. Ezek azok:
Kiegyensúlyozottabb és nem megszorító intézkedéseket vár el a magyar kormánytól a Nemzetközi Valutaalap a költségvetés egyensúlyának helyreállítása érdekében. Nem vár el több kiigazítást, mint amit a kormány már betervezett, közölte csütörtökön az IMF több képviselője is.
Olyan lépéseket szeretnének látni, amelyek segítenek beindítani a gazdasági növekedést Magyarországon. Korábbi leveleikben a nemzetközi szervezetek is nagyobb lyukról beszéltek a Varga Mihály miniszter által emlegetett 300-350 milliárdnál, így nem kizárt, hogy az IMF-nek küldött levélben a kormány is már egy ennél nagyobb kiigazítást vázolt fel.
A kiszivárgott információk szerint a minisztériumi ötletelésen többek közt felmerült további áfaemelés, és a pedagógus életpálya-modell elhalasztása is, valamint várhatóan a korábbi 2,2 százalékra tervezett jövő évi hiánycélt 2,8 százalékra emeli a kormány, 120-150 milliárnyi megszorítást spórolva meg ezzel.
Hét intézkedésen belül tíz döntést hozott a kormány a költségvetés konszolidációjáról, mondta Matolcsy György. Erre azért volt szükség, hogy tartani lehessen 2013-ban 3 százalék alatt a hiányt, az új cél 2,7 százalék.
Döntött a kormány azokról az intézkedésekről, amelyekkel 2012-ben, 2013-ban és 2014-ben is 3 százalék alatt lesz az államháztartás hiánya - mondta Matolcsy. A kormány 2,5 százalék ról 2,7 százalék ra emeli az idei hiánycélt.
133 milliárd forintot zárolunk a költségvetésben. Kétfajta intézkedéssel: a minisztériumoknál zárolunk olyan összegeket, amelyeket még nem kötöttek le. A másik része a maradványzárolások - tájékoztatott Matolcsy. Ezeknek nincs hatásuk az emberekre és a vállalkozásokra - tette hozzá a nemzetgazdasági miniszter.
Matolcsy azt is elmondta, hogy a jövő évi hiánycél 2,2 százalékról 2,7 százalékra emelkedik (ez összhangban van a kiszivárgott hírekkel).
A két intézkedéscsomagot elküldik az IMF-nek és az Európai Bizottságnak, a jelentés 10 órától nyilvános lesz.
Az első lépések:
3. A tanárok 2014. január 1-jén kapják meg a 2013. szeptember 1-jén adni tervezett béremelést. Ez 73 milliárd forintos javulást okoz.
Nem nagy a költségvetési kihatása, de jogos és igazságos lépés, mondta erről a miniszter. Biztos, hogy családi és gyerekkel kapcsolatos támogatást nem érint. A cél, hogy az önkormányzattól kapott szociális támogatások összege ne legyen 47 ezer forintnál több.
Matolcsy elmondta: jövőre 1,6 százalék helyett a kormány csak 1 százalékos gazdasági növekedést vár.
A nemzeti bankra mégsem vetik ki a tranzakciós adót, miután ezt a "nemzetközio partnereink" kifogásolták. De ezt a bevételt pótolni kell valahogy, ezért a kormány úgy döntött, hogy a Magyar Államkincstártól tovább 30 milliárdos tranzakicós adót vár el, eddig 10 milliárdot akartak, most ez így 40 milliárd lesz.
A kormány úgy döntött, hogy az ATM-használatra - vagyis a bankautomatából történő készpénzfelvételre - 3 ezrelékes csekkadót ró ki. Ez háromszor nagyobb, mint a normál csekkadó.
Online kapcsolatot alakítani ki az összes pénztárgép és az adóhivatal között, így csökken a kereskedők eltitkolt jövedelme.
Habár a piaci szereplők nem akartáék, a sertéságazatban is jön a fordított áfa. Az összes fehéredés 120 milliárddalk javítja a költségvetés egyenlegét.
A kormány úgy döntött, hogy eltörli a társadalombiztosítási járulékplafont. Jelenleg havi 661 ezer forint fölött nem kell tb-járulékot fizetni, ez megváltozik, aminek 51 milliárd forint éves szinten a költségvetési hatása.
A megszorítások azért kellettek, mert idén és jövőre is rosszabbul teljesít a gazdaság a kormány által eddig vártnál. A jövő évi GDP-bővülés 1,6% helyett 1% lesz, az intézkedésekkel tartható 3 százalék alatt a deficit: idén és 2013-ban is 2,7% lesz a GDP-arányos hiány.
Idén 2,5, míg jövőre 2,2 százalékos GDP-arányos deficitet tervezett eddig a kormány.
Az idei költségvetési célok csak úgy teljesíthetők - a megemelt hiány-előirányzat mellett -, hogy a kormány 133 milliárd forintos zárolást rendelt el. Matolcsy szerint a minisztériumoknál zárolnak olyan összegeket, amelyeket még nem kötöttek le, illetve a maradványokat zárolják. "Az emberek ebből semmit nem fognak megérezni".
Hétfői bizottsági meghallgatásán még azt mondta a miniszter, hogy 0-1% között lehet idén a gazdasági növekedés, most már azt mondta: "stagnálás vagy recesszió" lesz idén.
A tíz intézkedés költségvetési hatása összesen 397 milliárd forint lesz, mondta a miniszter.
De 2013 már jobb lesz Matolcsy György várakozásai szerint.
A közszférának nem az egészét érinti a karcsúsítás, a közigazgatási átszervezésben lehet a legerősebb a hatásuk.
Még csak megkezdődött az Új Költségvetési Korszak, de a Nagy Átalakítások máris kézzelfoghatók, vagyis füllel hallhatók: a miniszter sajtótájékoztatója a parlament egy olyan részén van, amelyet kívül éppen felújítanak, így fúrások, csiszolások, flexelések teszik nehezen követhetővé Matolcsy mondanivalóját.
Legalábbis erre számít a miniszter a bankokkal folytatott egyeztetések nyomán.
Összefoglalva a kormányzati intézkedések:
Közszféra:
EU-s pénzek
Járulékok, segélyek
Adó
A sajtótájékoztató véget ért, a miniszter azt mondta, 10 órától publikusak lesznek a döntések részletei, a kormány által tervezett új makropályával és célokkal együtt.