További Magyar cikkek
A kisebb áfa is magas lesz
|
A felső áfakulcs 20 százalékra csökkentése esetén is a térség felsőáfakulcs-átlaga fölött lesz a hazai forgalmi adó, a jelenlegi 25 százalékos mérték pedig kiugróan magas - ez is kiderül a PwC új, az idei júniusi adatokra támaszkodó, 13 kelet-közép és kelet európai ország adórendszerét áttekintő felméréséből. A volt szocialista országok közül a legalacsonyabb 15 százalékos áfával Lettország büszkélkedhet, de további négy országban 18 százalékos a felső áfakulcs.
|
Jobban áll Magyarország, ha a társasági adó kulcsait hasonlítjuk össze: ez esetben a régiós átlag felett, azaz alatt teljesítünk. Négy olyan ország van, ahol a magyar 16 százalékosnál kevesebb adót kell fizetnie a vállalkozásoknak: a rekorder Szerbiában mindössze tíz százalékot, Bulgáriában, Lettországban és Litvániában 15 százalékot.
|
A sokat támadott magyar munkaadói járulékok bár valóban magasak, nem kirívóak a régióban. A hazai 33,5 százalékos teher pontosan egyezik például az észtországival, nagyságrendjét tekintve pedig ezen a szinten mozog illetve kicsit magasabb a cseh, a szlovák, a román és az ukrán munkaadói járulék. A sorból Bulgária és Lettország emelkedik ki: előbbiben 70 százalékot, utóbbiban semmit nem kell fizetniük a bérek után a munkaadóknak.
Divat az egykulcsos szja
A személyi jövedelemadók összehasonlítását a kedvezmények rendszerének bonyolultsága mellett az is nehezíti, hogy az egyes kulcsok eltérő jövedelemhatártól lépnek életbe az egyes országokban, sok ország pedig már egyetlen egységes kulcsot alkalmaz. Ami egyértelmű: Magyarországon nemzetközi összehasonlításban nagyon alacsony jövedelemhatárnál lép életbe a legfelső kulcs: a 1,5 millió forintos küszöb euróra váltva a második legalacsonyabb a vizsgált 13 országban, igaz, a minket megelőző Bulgáriában viszont már ezen összeg mintegy felénél, 3600 eurónak megfelelő jövedelemnél belép az ottani legmagasabb, 24 százalékos kulcs.
|
Nem minden az adó
Valóban nem hozott meglepetést Magyarország helyzetét illetően a gyorsfelmérés - mondta az Index kérdésére Erdős Gabriella, a PwC adószakértője, hozzátéve, hogy az összegzés azzal a céllal készült, hogy gyorsan, könnyen áttekinthető összehasonlítást biztosítson a befektetőknek. Az adóversenyben Magyarország a térségben jól állna, ha nem lenne a társaságoknak komoly plusz terhet jelentő iparűzési adó, a többi adónem a szakértő értékelése szerint "vállalható szinten van". Abszolút lista felállítására Erdős Gabriella szerint nem igazán van lehetőség: a befektetőknek ugyanis profiljuktól függően más-más adónem lehet kulcsfontosságú, elég arra gondolni, hogy míg egy sok embert foglalkoztató termelő cégnek a munkaadói járulékok szintje kiemelten fontos, egy alapvetően a hozzáadott szellemi értékkel operáló vállalkozás számára nem.
A versenyképességünk azonban nem csak adókon múlik - hangsúlyozta Erdős Gabriella. Magyarország azért szerepelhet a térség országai közül elöl a versenyképességi listákon, mert ezek összeállításakor nagy súllyal esik latba a politikai-gazdasági stabilitás, az infrastruktúra és számos egyéb körülmény. A szakértő szerint megítélésünket javítja egyebek között az, hogy az eddig Magyarországra érkezett befektetések sikeresnek bizonyultak, és az is, hogy a privatizációban a külföldiek tulajdonszerzésére is érdemi lehetőség volt.