További Magyar cikkek
A kormány pénteken benyújtja a parlamentnek azokat a törvényjavaslatokat, amelyek segítségével szélesíteni lehet az adóalapot, és be lehet vonni az adózásba az abban eddig részt nem vevőket – mondta Veres János pénzügyminiszter egy szakmai konferencián. A héten dőlt el, hogy a február végén alkotmányellenesnek minősített elvárt adót nem egy újabb, formailag alkotmányos elvártadó-szabály váltja júliustól, hanem új szabályozást alkot a parlament.
Indulnak a revizorok
A törvényjavaslatok célja, hogy a megállapított korrigált árbevételi szintet el nem érő vállalkozók körében – mind a társaságiadó-alapnál, mind a személyi jövedelemadó alapjánál – meghatározzák az adatokat, amelyek alapján az adóhivatal kockázatelemzést követően eredményesen vizsgálódhat, fogalmazta meg a törvényjavaslat lényegét Veres János.
Az adóhivatal vizsgálata igazolhatja vagy cáfolhatja majd , hogy az adott vállalkozások okkal vagy ok nélkül nem mutatattak ki adóalapot. A törvényjavaslat tartalmazni fogja a várt bevételi összeget, továbbá azokat a forrásokat, ahonnan pótlólagos bevételre lehet szert tenni. Az elvárt adóból a második félévre korábban 30 milliárd forintot prognosztizált a tárca, emlékeztett Veres János.
Kevesen sokat helyett sokan sokat
Az adózói kör Magyarországon szűk, személyijövedelemadó-bevallást 4,3 millióan készítenek, de adót csak 3 millióan fizetnek közülük – mutatott rá a pénzügyminiszter. A 315 ezer társas vállalkozásból 118 ezer veszteséges, 16 ezer pedig nulla forint adót fizet. A 321 ezer egyéni vállalkozó közül 210 ezer nem fizet adót, minden második veszteséget mutat ki.
Ilyen arányok mellett aligha lehet fenntartható adórendszert működtetni, jelezte a pénzügyminiszter. A miniszter úgy vélte, az elmúlt hetek vitájából nyilvánvaló: az adófizetők körét szélesíteni kell annak érdekében, hogy a terhek mértékét csökkenteni lehessen.
Lesz, nem lesz
Az elmúlt hetek vitáiról beszélő Veres János minden bizonnyal arra utalt, hogy miután március 14-én bejelentette: mégis lesz elvárt adó, Kóka János pár nappal később, az SZDSZ keretein belül működő liberális gazdasági tanács ülését követően közölte: nem támogatják az új javaslatot.
Március 27-én az SZDSZ elnöki tisztére pályázó Kóka már tényként állította, hogy nem lesz elvárt adó. Ezt követően a kormány szerdán döntött arról, hogy tényleg nem, de nem hisz a veszteséges vállalkozásoknak, így azoknak bevalláskiegészítéssel kell nyilatkozniuk arról, hogy tényleg veszteségesek.