Adóreform: vita helyett csak ötletelés van

2008.02.04. 07:43
Hiába értenek egyet a szakértők abban, hogy súlyos versenyképességi hátrányt jelent az adórendszer, érdemi lépések évek óta nem történnek. A piac ötletbörzének tartja a jelenleg folyó vitát, mert már túl sokszor volt erről szó anélkül, hogy érdemi előrelépés történt volna. Most egyébként azt beszélik, a munka közterhei csak akkor csökkenhetnek, ha nő az áfa.

Egyetértenek a szakértők abban, hogy Magyarország jelentős versenyhátrányban van a vállalkozásokat terhelő adók mértékét tekintve. Miközben a szomszédos államokban egykulcsos az adórendszer, és a vállalkozások terhei drasztikusan csökkentek, itthon az egy helyben toporgás volt a jellemző. A rekordméretű államháztartási deficit ugyanis beszűkítette a gazdaságpolitikai mozgásteret.

Mindezek miatt az utóbbi hetekben ismét felvetődött, hogy az adórendszer átformálásával kellene a kormánynak javítania a versenyképességen; ezen belül is az áfakulcs növelését, illetve a munkát terhelő adók és járulékok csökkentését javasolják szakemberek. A Gazdasági Versenyképesség Kerekasztal még decemberben tett ilyen javaslatot, s az OECD elemzője is megfontolandónak nevezte ezt. A hazai piaci szereplők azonban úgy látják, a kabinet nem lesz hajlandó megtenni a lakosság körében népszerűtlen lépést ciklusa második felébe érve.

A megugró infláció miatt egyébként sem egyértelmű, mennyivel javítaná az államháztartás egyenlegét az áfaemelés, a pénzromlást ugyanis valószínűleg az alapkamat magasan tartásával ellensúlyozná a jegybank – mondta lapunknak Barcza György, a K&H Bank vezető elemzője. Politikailag is túl drága lehet a kabinet számára, ha 2009-ben még adóemeléssel szembesül a lakosság, ennek kedvező hozadéka legkorábban csak többéves távlatban jelentkezik. A piac egyelőre ötletbörzének tartja a jelenleg folyó vitát, nem igazán foglalkozik az adóreform kérdésével, mivel ezt a témakört már túl sokszor bedobták a közbeszédbe, anélkül hogy érdemi előrelépés történt volna – tette hozzá a szakértő.

Nem zárja ki az áfaemelés lehetőségét Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője sem, mert amellett, hogy az egyik leghatékonyabban beszedhető adónemnek számít, a kormányok előszeretettel nyúlnak időről időre annak kulcsaihoz. Mindezek mellett az élőmunka terheinek csökkentésére egyre nagyobb szükség lenne, mivel ez az a terület, ahol kirívóan nagy hazánk adóhátránya.

Adóarbitrázsnak nevezte a mostani befektetési folyamatokat Heim Péter, az Aegon Magyarország Alapkezelő vezérigazgatója, a környező országokban ugyanis annyival kisebbek a vállalkozások terhei, hogy azonnali haszonnal jár, ha egy cég például Szlovákiába települ. A szakértő szerint a befektetők elfordulását elsősorban nem is ez, hanem a munkaerő alacsony hozzáadottérték-teremtő képessége okozza. Hozzátette: a szolidaritási adónak az szja felső kulcsába való beépítése szerencsétlen lépés lenne, mivel az éppen a befektetésekről döntő vezetőket érintené hátrányosan.