A koalíciós szerződés tavaly nyári kiegészítése szerint a 2009-es adótörvényekről a pártoknak az év elején kellene megállapodniuk - eddig ez nem sikerült. A tervek szerint a parlamenti vitát megelőzően még sor kerülne társadalmi egyeztetésre, és csak ezt követően kerülne a javaslat a parlament elé.
Ugyanakkor ha a képviselők júniusban elfogadnák a 2009-es adótörvényeket, az komoly lépés lenne a jogbiztonság felé, ugyanis a rendszerváltás óta nem fordult elő, hogy komoly adómódosító csomagot a parlament ne novemberben szavazott volna meg.
Erősen kérdéses az adócsomag tartalma, ugyanis a nagy kezdeti nekibuzdulásból folyamatosan visszavett a kormány. A szakmai kutatói konszenzus szerint szükség lenne a magyarországi bérköltségek csökkentésére, ám ebből a listából hamar kihúzta Veres János pénzügyminiszter a társadalombiztosítási járulékokat, mondván: sem a nyugdíj-, sem az egészségbiztosítási kasszát nem lehet járulékelvonással sújtani. A vállalkozásokat leginkább sújtó helyi iparűzési adó megszüntetésére sincs lehetőség, ugyanis az az önkormányzati rendszer finanszírozása alól rántaná ki a talajt, ráadásul az Európai Bíróság tavaly őszi döntése az európai jogrendszerben is megerősítette az adóhungarikumot - így a kormányon nincs nyomás annak megszüntetésére.