A kiadáscsökkentési szándékot, azt, hogy 3-4 éven keresztül évi egy-egy százalékpontokkal visszaszorítanák az újraelosztási szintet, üdvözölni lehet, mert az alapot adhat egy érzékelhető adócsökkentésnek - kommentálja a ma elhangzottakat Oszkó Péter, a Deloitte vezérigazgatója.
A szavak szintjén permanens adóreform folyik Magyarországon, annyiszor meghirdették az adórendszer átszabását, ám ugyanannyiszor visszatáncoltak a kormányzó erők, ezért aztán már csak akkor hisz a terveknek az ember, ha azokat papírra is vetik és hatályba is lépnek - kezdi óvatosan az értékelést Vámosi-Nagy Szabolcs, az Ernst &Young adószakértője. Ha az történik, amit a miniszterelnök ma kijelölt, akkor az irányt jónak lehet nevezni - teszi hozzá a szakember, aki szerint ha még nincsenek teljesen kiérlelt állapotban az ötletek, akkor még jó is, hogy a kormányfő nem említett mértékeket, kulcsokat, százalékokat mai bejelentésében.
A jövedelem típusú, munkabérhez kötődő adók és járulékok mérséklését már hosszú ideje sürgetik a gazdasági élet szereplői, cserébe a fogyasztási és vagyoni típusú adók szerepének növelése az európai mintához visz minket közel - húzza alá Vámosi-Nagy Szabolcs. Ha a munkabérhez kötődő elvonás enyhítéséről beszélünk, akkor elsősorban a munkaadói tb-járulékcsökkentésre lenne érdemes fókuszálni, így maradhatnak meg leginkább a munkahelyek a válság közepette - egészíti ki Heinczinger Róbert, az Ernst &Young partnere.
A szakértők felhívják a figyelmet arra, hogy nem minden adónál lehetséges év közben a változtatás. A személyi jövedelemadó alsó sávhatárának kitolása és a magánszemélyeket sújtó különadó tipikusan ilyen adónem, ezeket az év első napjától lehet módosítani. A vállalkozásokra kivetett különadónál azonban más a helyzet - amit alátámaszt az is, hogy év közben, 2006 szeptemberében vezette be a kormány -, és a járulékokat is le lehet szállítani az év kellős közepén, ahogyan az áfát is lehet mozgatni év közben.
Amire figyelni kell utóbbinál, az az, hogy ha a kabinet a normál, jelenleg 20 százalékos áfakulcsot felemelné, ám nem minden abba tartozó terméket sorolna át a megemelt normál kulcsba, hanem például - ahogyan az az eddigi hírekben szerepelt - az alapvető élelmiszereket kedvezményes adómértékkel sújtaná, úgy ez a kedvezményes kulcs az EU szabályai miatt nem lehet magasabb 15 százaléknál.