Nyolcvanmilliós állami zsákmány a Dunakanyarban

2007.07.02. 14:40
Az elmúlt egy hónapban átfogó ellenőrzéssorozatot tartottak a Dunakanyarban és annak körzetében. Az APEH, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség, az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség és a Vám- és Pénzügyőrség összesen több mint 80 millió forintos büntetést szabott ki.

A feketegazdaság visszaszorítása érdekében együttes ellenőrzést folytatott az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH), a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség, az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség és a Vám- és Pénzügyőrség – közölte az adóhivatal hétfőn. A május 29-étől június 24-ig tartott akcióban mintegy 340 ellenőr vett részt a Dunakanyarban, és annak vonzáskörzetéhez tartozó településeken.

Számla nincs, de szabálytalanság mindenhol

Az adórevizorok a nyugta-, számlaadási kötelezettség teljesítését, a foglalkoztatottak alkalmazásának jogszerűségérét és a forgalmazott áru eredetét ellenőrizték. Száz ilyen vizsgálatból hatvan ellenőrzés állapított meg hiányosságot, melyből 43 esetben az adózók egyáltalán nem adtak nyugtát, további 17 adózó kisebb szabálytalanságot vétett. A jogerősen kiszabott mulasztási bírság várhatóan meghaladja a 3 millió forintot.

A Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség az üzletek működésének és a belkereskedelmi tevékenység folytatásának feltételeit vizsgálta, emellett a bizonylatkiállítási kötelezettség betartását és árueredet megállapítását ellenőrizte. A vizsgált 111 boltból és vendéglátóhelyből 93 üzletben állapítottak meg szabálytalanságot a felügyelők.

Az építőipar fele feketézik

Az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség elsősorban a munkavállalók alkalmazásával kapcsolatos szabályok, előírások, betartását vizsgálta. A felügyelők az építőipar, a vendéglátás és a kereskedelem területén 203 munkáltatónál 980 munkavállalót vontak be az ellenőrzésbe.

Az érintett munkáltatók közül 162 munkaadó követett el szabálytalanságotést. A felügyelők 321 munkásról állapították meg, hogy feketén dolgoznak, vagyis minden harmadik dolgozót szabálytalanul foglalkoztattak. A be nem jelentett foglalkoztatást legnagyobb arányban az építőipar területén tapasztalták, itt a munkások több mint fele feketézett. A jogsértések miatt több mint 71 millió forint munkaügyi bírságot szabtak ki, továbbá 8 milliót engedély nélküli foglalkoztatott külföldiek miatt.

A Vám- és Pénzügyőrség összesen 98 vendéglátó-ipari egységben tartott helyszíni ellenőrzést, melyből 34 üzletben tártak fel jogsértést. A pénzügyőrök az előírások megsértésének megállapítása mellett közel 5 liter sört, több mint 11 liter szeszes italt és 32 doboz hamis adójeggyel ellátott cigarettát foglaltak le. A feltárt jogsértések miatt a várhatóan mintegy 1 millió forintos bírságot szabnak ki.