További Magyar cikkek
Az ellenőrzött balatoni szolgáltatók fele nem teljesítette a számlaadási kötelezettséget, és egynegyedük foglalkoztatott feketén dolgozókat - ez a gyorsmérlege az adóhatóság vasárnap zárult háromnapos, Vitorlás-akció névű ellenőrzésének. Hajdú Miklósné, az APEH ellenőrzési főosztályvezetője elmondta: péntek reggel óta száz revizor járta a Balaton környékét.
A bliccelőknek az elsődleges becslések szerint 23 millió forintnyi bírságot kell kifizetniük összesen. Aki először mulasztott számlaadással, az 30-40 ezer forintos bírságban részesült, a feketén foglalkoztatás tarifája ennél vaskosabb. A visszaesők természetesen többet fizetnek, sőt az üzletük átmeneti bezárásával is lakolhatnak, ami a mostani razzia során féltucatnyi szolgáltatóval esett meg.
A razzia során kiemelt figyelmet kaptak a vendéglők, a kereskedelemmel és a szolgáltatással foglalkozók. Az ellenőrzésekért, sokszor hálásak a vállalkozók, mert ilyenkor kiderülhet számukra, hogy egy-egy alkalmazottjuk saját zsebre dolgozik – jegyezte meg a főosztályvezető.
Az akcióban a vállalkozók együttműködőknek bizonyultak a revizorokkal, de egymással is. Szombaton Zamárdi piacán az első próbavásárláskor mindent rendben találtak ellenőrök, aztán már nem volt értelme tovább fáradniuk, mert a mobil telefonokon futótűzként terjedt el a jelenlétük híre az egymás közt egyébként rivalizáló árusok között.
Szombat éjszaka egy mozgó fagylaltárus lány hozta kínos helyzetbe a revizorokat egy dél-balatoni strandon, miután csapot-papot, fagylaltot hátrahagyva elmenekült az ellenőrzés elől. A rendőri kíséretnek köszönhetően nem maradhat felderítetlenül a kiléte, de az is kiderült az eset kapcsán, hogy bár hasznos lenne, nem áll az ellenőrök rendelkezésére kamerás telefon, vagy fényképezőgép. Ezzel szemben van megkülönböztető sapkájuk, amit akkor kell felkapniuk, ha nagy tömegben – például piacon, vagy diszkóban – rendőri intézkedésre van szükség (a hétvégén egyszer sem volt).
Mohai Károly, az APEH Központi Hivatalának szakmai tanácsadója az eredményt összegezve elmondta, mintegy 800 esetben ellenőrizték a számlaadási kötelezettség betartását, amely az elmúlt évekhez hasonló képet mutatott: a próbavásárlások felénél vagy egyáltalán nem-, vagy nem megfelelő számlát kaptak a revizorok.
Száz vállalkozónál ellenőrizték, hogy feketén vagy szabályosan foglalkoztatják-e alkalmazottaikat. Negyedüknél már a helyszínen kiderült valami szabálytalanság, sok esetben azonban csak a vállalkozás adatainak ellenőrzésekor, vagyis utólag válik egyértelművé, elmarasztalható-e az előírásokat megsértő foglalkoztatásért.
Az ellenőrzések tapasztalatai szerint az északi és a déli part adózási-morálja között nincs jelentős eltérés, az éjszaka nyitva tartó szolgáltatók egyértelműen gyengébb jogkövetők, mint a nappaliak. Jellemező még, hogy a csak nyugtaadásra kötelezett kölcsönzők, fagyi-, vattacukor-, és kukoricaárusok között lanyhább a fegyelem, mint a többi szolgáltatónál.