További Magyar cikkek
Az elhalasztott 13. havi nélkül is jelentős a növekedés
A versenyszférában a bruttó átlagkereset 7,3, a nettó 8,7 százalékkal nőtt. A közszférában dolgozók - az egységesen januárban fizetett egyhavi külön juttatás miatt - bruttó átlagkeresete 18,0 százalékkal, nettójuk 17,7 százalékkal növekedett. Utóbbi területen a jutalom és az egyhavi külön juttatás nélkül számított bruttó kereset növekedési üteme 7,8 százalék volt.
Az előző év azonos időszakához mért változások torzításmentes mérésére a KSH közleménye szerint a rendszeres keresetek alakulásának vizsgálata alkalmasabb. A jutalom, prémium, valamint külön juttatások nélkül számított úgynevezett rendszeres kereset növekedési üteme a nemzetgazdaság egészében 7,4 százalék, ezen belül a vállalkozásoknál 7,3 százalék, a költségvetési intézményeknél 7,8 százalék volt.
Százezer fölött a nettó átlag
A nettó átlagkereset nemzetgazdasági szinten 102 400 forint volt január-júniusban - ezen belül a fizikai foglalkozásúaké 74 900 forint, a szellemi foglalkozásúaké 134 100 forint -, ami 11,6 százalékkal több a tavalyi első félévesnél. Ebben a növekedésben szintén fontos szerep jutott a kifizetések átütemezésének.
A nemzetgazdasági szintű havi átlagos munkajövedelem 165 000 forint volt, 10,9 százalékkal több az előző év azonos időszakinál. A munkajövedelem kereseten felüli része az első félévben átlagosan 4,9 százalék volt.
Textílipar és pénzügyi tevékenység
Ha egyes gazdasági ágazatokra bontjuk a a kereseteket, továbbra is a pénzügyi tevékenységet végzők állnak az első helyen, míg a textíliák, textiláruk, bőrtermékek és lábbelik gyártásával foglalkozók az utolsón.
A pénzügyi szektorban a havi bruttó átlagfizetés 342 454 forint volt az első félévben, ami 8,4 százalékos növekedést jelent a tavalyi első hat hónaphoz képest. Ezzel szemben a textiliparban 7 százalékos emelkedés után mindössze 81 573 forint volt az átlagos bruttó. A pénzügyi szektorban dolgozók keresete több mint kétszerese, míg a textiliparban dolgozóké alig több mint fele volt az országos átlagnak.
A legnagyobb mértékben, 18,9 százalékkal a közigazgatási bérek emelkedtek, ezt követte a 18,1 százalékos pedagógusbér-emelkedés, valamint 17,4 százalékkal a szociális ellátásban dolgozók keresetének növelése. Legkevésbé, csupán 2,4 százalékkal az élelmiszer-, ital- és dohánytermékek gyártásával foglalkozók átlagbére nőtt, de a bányászatban is mindössze 3,7 százalékos volt a keresetnövekedés mértéke.
Annyian dolgoznak, mint tavaly
A legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál és a költségvetési intézményeknél alkalmazásban állók száma a nemzetgazdaságban átlagosan 2 millió 784 ezer volt 2005 január-júniusban. Ez nagyjából ugyanannyi, mint egy évvel korábban.
A versenyszférában január-júniusban 0,3 százalékkal nőtt a létszám. A költségvetés valamennyi meghatározó területén folytatódott az összességében 1,3 százalékos létszámcsökkenés.