A májusi kamatdöntést követő két hétben még nagyjából ugyanakkora volt a kilátás a tartásra, mint az emelésre. A vártnál magasabb, hétszázalékos májusi inflációs adat, illetve a nemzetközi piacokon továbbra sem csökkenő energia- és élelmiszerárak azonban megnövelték a mihamarabbi szigorítás esélyét.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője úgy véli: az elmúlt három hónapban végrehajtott, összesen egyszázalékos kamatemeléssel kellő hitelességet teremtett magának az MNB. Így akár a kedvezőtlen inflációs folyamatok ellenére is megkockáztathatja a jegybank, hogy ebben a hónapban még vár a szigorítással, és csupán hangsúlyozza, készen áll beavatkozni, ha a kilátások továbbra sem javulnak.
A hétfői döntést a ma érkező béremelkedésről szóló adat is befolyásolhatja, a további szigorítás azonban már most is indokolható, a nyár folyamán pedig könynyen elkerülhetetlenné is válhat – tette hozzá az elemző. Az MNB saját inflációs előrejelzését augusztusban frissíti, ha abban a háromszázalékos célszint elérésének várható ideje ismét későbbre csúszik – illetve azt felfelé mutató kockázatok övezik –, akkor nyár végére kilenc százalékig is emelkedhet a magyar alapkamat. Ennek meglehetősen nagy az esélye, mivel a jelenlegi világpiaci olajár nagyjából 25 százalékkal magasabb a legutolsó, májusi becslésben alkalmazottnál. A kilencszázalékos szint viszont a plató: a jegybanknak e fölé Suppan szerint az idén már nem kell emelnie az alapkamatot.
Az euró-forint kurzus tegnap délután két óra körül rövid időre a 243 egységes váltási szint alá is benézett – a jegyzés hétfőn még 247,5 forint felett zárt. A várt kamatemelés beárazása csak mérsékelt szerepet játszik abban, hogy a héten két százalékot erősödött a forint az euróval szemben – mondja Trippon Mariann, a CIB Bank elemzője.
A forint árfolyamát az elmúlt hónapokban elsősorban a globális befektetői hangulat mozgatta, és valószínűleg ez a közeljövőben is így marad. Tegnap a forint mellett jól teljesített a cseh korona, a zloty és a török líra is az euróhoz képest. A hazai fizetőeszköz felértékelődését Trippon Mariann szerint a kedvező befektetői hangulat mellett a Kecskemétre tervezett Mercedes-gyárról szóló hírek is segítették. Az árfolyam a közeljövőben a hangulatváltozásokkal párhuzamosan, igazi trend nélkül, meglehetősen tág sávban mozoghat – tette hozzá.
A magyarországin kívül a jövő héten Lengyelországban, Csehországban és az Egyesült Államokban is döntenek a kamatról. Az utóbbi két országban a 3,75, illetve a kétszázalékos irányadó ráta tartására, a lengyeleknél viszont 25 bázispontos szigorításra számít a piac.