Bokros: Ugorjon a kormány!
Szükségesek, de nem elégségesek a kormány eddigi lépései – mondta Bokros Lajos a valamivel több mint egyéves Gyurcsány-csomagról. A volt pénzügyminiszter szerint korai végső mérleget vonni, de azt hangsúlyozta: szemben az 1995-ös helyzettel ma nem elég egy stabilizációs csomagot végrehajtani, szerkezeti reformokra van szükség.
Önmagában az államháztartás hiánya, az egyensúlytalanság nem feltétlen követelné ezt meg, hasonló helyzetet más országokban is előfordulhat, Bokros szerint azonban 2001-ben olyan, a 2006-ig regnáló kormányok mindegyike által követett gazdaságpolitikai fordulat következett be Magyarországon, amely zsákutcába vezette az országot.
Populista, etatista, túlköltekező, szubvenciópárti – ezek a jelzők írják le a CEU vezérigazgatója szerint az évezred első felének gazdaságpolitikáját. Az Orbán-kormány Széchenyi terve és a Medgyessy-kormány 100 napos csomagja nemcsak szükségtelen volt és túlköltekezést eredményezett, hanem a bimbózó piacgazdasági szellemet rombolta, a versenyt torzította. Az Orbán-kormány a köztisztviselők, a Medgyessy-kormány a közalkalmazottak bérének emelésével terhelte meg az államháztartást, és azzal, hogy a közszféra béreit a versenyszféra fizetései fölé emelte, a 95-ös kiigazítás egyik legfontosabb eredményét, a magyar munkaerő versenyképességét rombolta.
Bokros szerint Magyarország csak annak köszönheti, hogy elkerülte az államcsődöt, hogy 2004-ben belépett az EU-ba, illetve hogy az elmúlt években pénzbőség jellemezte a világgazdaságot.
A kiadások jelentős és tartós csökkentése, illetve az állami szolgáltatások minőségének javítása ma már csak szerkezeti reformokkal képzelhető el, egészségügyi, oktatási, nyugdíj-, önkormányzati és adóreformra van szükség. Bokros szerint miközben a kormány tett szükséges és a reformok irányába mutató lépéseket, azokon területeken, ahol egyáltalán elkezdődött az átalakítás, a kabinet rendre megállt az ugrópontnál. A volt pénzügyminiszter az egészségügyet hozta példaként, ahol indokolt volt a vizitdíj bevezetése, ám a kórházi struktúra megkezdett racionalizálása, a több-biztosítós modell bevezetése nélkül nem lehet érdemi változást elérni.
A közgazdászprofesszor az Index kérdésére ugyanakkor elmondta: miközben a jelenlegi helyzetben a vállalkozások támogatását tekintve már szűkebb a kormány mozgástere, mint volt 1995-ben, nincs lehetőség például vámpótlék bevezetésére, az elmúlt évben is sokkal több vállalkozásbarát intézkedésre lett volna szükség, egyebek között a bürokrácia visszaszorításában.