További Magyar cikkek
Ésszerűtlen költségvetés
Bokros Lajos szerint ma már inkább az a kérdés, hogy a húsz év, ami a felzárkózáshoz kell, nem lesz-e negyven év. Sok újonnan belépett államban, például a balti államokban 7-8 százalékos növekedés. És nem azért, mert annyira mélyről indultak volna. A szakember szerint a növekedésük oka, hogy sokkal jobb gazdasági politikát folytatnak, nincs hiánya a költségvetésnek.
Magyarországon ez nem mondható el, Bokros szerint inkább ésszerűtlen a magyar költségvetés: elszaladtak a bérek, eltűntek a lakossági megtakarítások. A büdzsé nem tudja finanszírozni a hiányt a lakossági megtakarításokból, ezért a külföldi forrásokért egymás rovására versenyez a költségvetés és a vállalati szféra. "Ha külföldi adóság azért nő, mert fogyasztásra fordítjuk a hitelt, és nem beruházásokra, akkor feléljük a jövőt" - figyelmeztet a volt pénzügyminiszter.
Válsághangulat
Bokros Lajos a Napkelte műsorában elmondta, hogy a gazdaság még ma is a ciklus elején kifizetett közalkalmazotti fizetésemelést nyögi. A szakember szerint a fizetésemelés lehetett volna kevesebb mint 50 százalék, de párosulnia kellett volna az oktatás, az egészségügy reformjával. Ebben az esetben egyrészt olcsóbb lett volna a béremelés, másrészt emelkedett volna az ellátás színvonala is. A volt pénzügyminiszter szerint nem felelős gazdaságpolitika, ha a jövő kárára akarunk választást nyerni mindenáron.
Ma azonban nincs válsághelyzet, csak válsághangulat - véli Bokros Lajos. 1995-ben nehezebb volt a helyzet: akkor államcsőd közeli helyzetben volt az ország, nagy megszorításokra volt szükség. Ma nem kellenek ekkora megszorítások, de a reformok elkerülhetetlenek.
Bokros Lajos elmondta, hogy a másfél éve az Élet és Irodalomban megjelentetett 130 pontjának társadalmi vitája még várat magára. Ez egy zárt és összecsiszolt program, nem lehet kiragadni elemeket belőle.