A nyugdíjakon és a családi pótlékon spórol a büdzsé

2008.10.20. 07:45
Láthatóan sebesen készítették el az új költségvetést a Pénzügyminisztériumban. Átvezették az adócsökkentés elmaradását, egy-két milliárd forintot lecsippentettek minden minisztériumtól, komoly, átgondolt kiadásmérséklésről azonban nincs szó.

Újraírták a 2009-es költségvetés makropályáját, eszerint jövőre - a piaci elemzőkkel összhangban - 1,2 százalékra mérsékelte a kormány a gazdasági növekedésre adott előrejelzését, szemben a korábbi változatban szereplő három százalékkal. Az inflációs prognózist 4,3 százalékról 3,9 százalékra vették vissza. Ez utóbbi előrejelzés szintén egybevág a Reuters múlt heti elemzői konszenzusával, vagyis nem hagy magának a kormány inflációs tartalékot. A kormány jelentősen csökkentette a lakossági fogyasztásra adott becslést, a felére vágta az export-import növekedési indexeket. Ugyanakkor a beruházási növekedés indexét hat százalékról csak négy százalékra mérsékelték, mondván, most már tényleg megindulnak az uniós fejlesztések.

A makropálya jelentős átírása ellenére a költségvetés nem sokat változott: az államháztartás hiánya a korábban tervezett 3,2 százalékkal szemben 2,9 százalék lesz. (Az idei hiányt 3,4 százalékra várja a szaktárca, ami nem meglepetés, hiszen várható volt, hogy a deficit az idén is kisebb lesz a tervezettnél.)

A szociális kiadásokon húztak egy kicsit

A kisebb hiány érdekében nem sokat vacakoltak a Pénzügyminisztériumban: mint a korábbi bejelentések alapján ismert, törölték a teljes adócsomagot, ennek hatásait átvezették a büdzsén, ám a lassúbb növekedés miatt a költségvetés bevételi főszáma a korábbi 8520 milliárd forintról 8458 milliárdra csökkent. A kormány két szociálpolitikai megszorító intézkedést hozott: 2009 szeptemberéig jegeli az infláció mértékével megegyezőre tervezett családi pótlék emelését, ami 15 milliárd forintos megtakarítással jár. Ugyancsak szeptemberig halasztják a nyugdíjkorrekciós program újabb lépését - a korábbi alacsony nyugdíjak emelését -, így a 2009-es nyugdíjkiadásokon 40 milliárd forint a megtakarítás. (A 13. havi nyugdíj felfüggesztése, amit az MDF javasolt, mintegy 230 milliárdos megtakarítást hozna.)

Két tárca veszít

A nagy átalakításnak ezzel vége. A minisztériumok büdzséjét, pontosabban azok kiadásait 136 milliárd forinttal kurtították meg, általában egy-két milliárd forintot vágtak mindenhonnan, fűnyírószerűen. Két tárcától vettek el nagyobb pénzeket: a Szabó Pál lemondása óta vezetőjére váró közlekedési minisztérium 36 milliárd forinttal kevesebből gazdálkodhat, mint a költségvetés első változata engedte volna.

Hatmilliárd forintot vontak el az útpénztárból - útfelújításra jövőre 57,2 milliárd forint jut -, 30 milliárd forinttal csökkentették a Volánok, illetve a MÁV támogatását, most ezen a soron 193 milliárd forint szerepel. (A MÁV ez évtől költségvetési körön belüli intézménynek számít, vagyis vesztesége beleszámít az uniós standardok szerint számított államháztartási hiányba.) A másik nagy vesztes a szociális tárca, ahonnan 64 milliárdot vontak el - látszólag. A valódi kiadáscsökkentés csak a családi pótlék emelésének elhalasztása, a maga 15 milliárdjával, ugyanis 45 milliárdot ott spórol az SZMM, hogy nem ad át ekkora összeget az egészségbiztosítási alapnak a gyed (gyermekgondozási díj) támogatására. Erre a pénzre az egészségbiztosítónak nincs is szüksége, mivel a magasabb tb-járulékok - miután a járulékcsökkentés is elmarad - fedezik a gyed-kiadásokat is.

Nem nőnek a tartalékok

Ami viszont nem emelkedik, az a kamatkiadás: az eredeti büdzsé 1163,7 milliárdos adósságszolgálattal számol, az új pedig 1173,8 milliárddal, vagyis tízmilliárd a differencia. Igaz, kisebb hiány mellett, hiszen 80 milliárd forinttal alacsonyabb hiánnyal számol az új büdzsé, vagyis a nettó finanszírozási igény ennyivel csökken, kevesebb adósságot terveznek finanszírozni ugyanannyi pénzből. Ugyancsak elvárható lett volna, hogy a tartalékokat növeljék, ám nem tették meg: az általános tartalék továbbra is 56,5 milliárd forint, a céltartalék (béremelésre) 139 milliárd forint, míg a stabilitási tartalék maradt 78 milliárd. Ha a vészhelyzetre apellálva a kormány lealkudná a közigazgatási béremelést - amire a hétvégén nem mutattak nagy hajlandóságot -, úgy komoly egyensúlyi pénzhez juthatna még a 2009-es büdzsé.