Vass István és Tóth Jánosné az érdekképviseletek és a munkavállalók képviselőiből alakult tárgyaló delegáció tagjai elmondták: az elbocsátások várhatóan októberben kezdődnek meg, a székesfehérvári gyár bezárásával 187 munkahely szűnik meg.
13 pontos javaslatcsomag
Az elbocsátások ügyében szerdán nem minden kérdésben közelített a menedzsment és az érdekvédők álláspontja - tették hozzá.
Az érdekvédők 13 pontos javaslatcsomagot dolgoztak ki. Az abban felsoroltak közül a menedzsment egyebek között ígéretet tett az arra jogosultak korengedményes nyugdíjba vonulásának támogatására. Továbbá támogatja, hogy az eredeti szerződés szerint továbbra is részletekben törleszthessék az érintettek a vállalati lakástámogatási kölcsönük hátralevő összegét.
Elfogadta a menedzsment az érdekvédőknek azt a javaslatát is, hogy a tanulmányi kölcsönöket, illetve a cég által fizetett nyelvóra díjakat és tandíjakat ne kelljen visszafizetni. Megállapodtak abban is: az egyeztető tárgyalásokat követően rövidesen megalakítják a dolgozók újbóli elhelyezkedését segítő bizottságot, valamint a vállalati kollektív szerződés alapján kerül sor a végkielégítések kifizetésére.
Szeptemberben folytatódik az egyeztetés
A konzultáción az érdekvédők kérdéseire válaszolva elhangzott: Székesfehérvárott csak néhány, a vevőszolgálati ügyeket folytató dolgozó munkaviszonya marad meg. A pótalkatrész-gyártást, illetve a szervizelést alvállalkozóra akarja bízni a cég.
A konzultáció szeptember elsején, az egyeztetések lefolytatására a törvény által biztosított 15 nap utolsó huszonnégy órájában folytatódik, és remélhetően akkor a megállapodás aláírására is sor kerül.
Az információk szerint az érdekvédőkből és a munkavállalók képviselőiből álló tárgyalódelegációnak a gyár jövőjét firtató kérdéseire a menedzsment részéről elhangzott: mintegy két hónapja két vevő is jelezte a székesfehérvári üzemre a vételi szándékát, és "írt alá szándéknyilatkozatot, de azóta egyikük sem jelentkezett".
Mint Tóth Jánosné elmondta: a dolgozók azt szeretnék, ha elsősorban hazai, és a nagy múltú üzemet működtetni akaró vevő vásárolná meg az székesfehérvári buszgyárat.
Az Ikarusbus székesfehérvári gyárának megvásárlásával kapcsolatos tárgyalásokról Széles Gábor nem fejtette ki véleményét. A vételi szándékát többször is hangoztató nagyvállalkozó a sajtó számára elérhetetlen volt.