További Magyar cikkek
Az elmúlt évben 17,8 százalékkal 15 058-ra nőtt a válságba került cégek ellen indított fizetésképtelenségi eljárások száma a Coface Hungary legfrissebb elemzése szerint. A Coface adataiból az derül ki, hogy a magyarországi vállalkozások 3,15 százaléka tudta teljesíteni kötelezettségeit, vagyis minden harmincadik likviditási válságban van.
Bár elvileg csak a csődök jelentenek fizetésképtelenséget, a hazai gyakorlat alapján mégis azt mondhatjuk, a másik két eljárás túlnyomó többségének, mintegy 95 százalékának a megindítását is ilyen indokok kényszerítik ki. Mindezek alapján kijelenthető, hogy a hazai fizetőképességi helyzet drámaian romlott az utóbbi 12 hónapban – fogalmazott Mikael C. Szabo, a Coface Hungary ügyvezetője.
Nógrád rossz helyzetben, Heves romlóban
A legtöbb eljárást tavaly is Budapesten és Pest megyében indították. A közép-magyarországi régióhoz kötődik az ügyek több mint fele. Az eljárások kevesebb mint két százalékát kezdték Vas, Tolna és Békés megyében.
Ha azt is figyelembe vesszük, hogy az egyes megyékben és a fővárosban hogyan alakul a bejegyzett cégek száma, változatlanul Nógrád megyében kell a hitelezőknek leginkább aggódni a pénzükért, mivel ott tavaly minden 15 cég képtelen volt kötelezettségeinek eleget tenni. Nógrádban az országban bejegyzett cégeknek csak 0,96 százaléka működik, a fizetésképtelenségi eljárások aránya viszont meghaladja a 2 százalékot.
Az esetszámokat tekintve a legnagyobb, 55,8 százalékos növekedést Heves megyében tapasztalták. Emellett Szabolcs-Szatmár (40,4 százalék) és Nógrád (32,5 százalék) is messze az országos átlag felett volt. Ugyanakkor Komárom-Esztergom megyében 11,1, Borsodban 12,6, míg Hajdú-Biharban 17,5 százalékkal mérséklődött az esetszám.
Fizetésképességi szempontból továbbra is Győr-Moson-Sopron és Vas megye számít a legbiztonságosabbnak, míg a harmadik helyre Borsod lépett elő a középmezőnyből. A 19 megye és Budapest közül csupán hat térségnek (Csongrád, Hajdú-Bihar, Komárom-Esztergom, Békés, Fejér és Borsod megyének) sikerült fizetési kockázatán javítani.
Feketelistán az építőipar
Gazdasági ágazatonként vizsgálva a fizetésképtelenségi hányadot – a fizetésképtelenné vált cégek és az ágazatban regisztált cégek arányát – tavaly nem volt érdemi változás 2005-höz képest. A biztonsági tevékenység, a textil- és az építőipar áll az első három helyen, de még az azokat követő faipar és nagykereskedelem értéke is jóval az országos átlag feletti.
A legbiztonságosabb szektoroknál egyedül a 2005-ben még átlag feletti kockázatot mutató vegyipar javulása szembeötlő. Igencsak elgondolkodtató, és általános válság képét idézi fel, hogy a vizsgált 23 ágazatból csupán ez az iparág és a logisztika tudta csökkenteni fizetésképtelenségi arányszámát – figyelmeztet a Coface elemzése.