További Magyar cikkek
Teljessé szeretné tenni az M0-s autóút északi hídjának közvetlen közelében található Európa Center Üzleti és Logisztikai Park kínálatát a beruházó WIS Zrt. és Terra Invest, valamint az MFB Bank, ezért több ezer négyzetméternyi irodát és több tízezer négyzetméternyi kiskereskedelmi területet alakítanak ki a közeljövőben a már működő, épülő és tervezett logisztikai objektumok mellé. A közvetlen kereskedelemnek teret adó komplexumot 2009 harmadik negyedévében szeretnék átadni – tudtuk meg Wicha Józseftől, a WIS Zrt. vezérigazgatójától.
A WIS korábban 33 hektárt vásárolt a Székesdűlőn, ebből körülbelül 20 hektár az Európa Centeré, 13 hektár egyéb fejlesztéseké. Az Európa Center első, 30 ezer négyzetméteres ütemét tavaly októberben adták át, a második, 10 ezer négyzetméteres területet érintő munkát heteken belül befejezik, a következő, ugyanekkora ütemet pedig mostanában kezdik. Összesen 100 ezer négyzetméternyi beépítést terveznek ezen a projektterületen.
Az egyéb fejlesztési területre már betelepült több kisebb és közepes cég, 3500–5000 négyzetméteres bérleményekbe. Az intézményi fejlesztési részen eddig 76 lakás felépült, ezenkívül több száz lakás építése van folyamatban. Ugyanezen a területen körülbelül 15-20 ezer négyzetméternyi irodát szeretnének kialakítani, az első, 5000 négyzetméteres fejlesztést várhatóan a nyáron kezdik el. „Azért indítottuk ezt az alprojektet, mert egyre több önálló irodát kereső cégtől jött erre igény. Várhatóan 9-10 euró körül lesznek a havi bérleti díjak B kategóriás irodáinkban” – mondta a vezérigazgató.
A vezető egyetértett azzal a felvetésünkkel, hogy a WIS-nek ügyelnie kell arra, hogy a tervezett kiskereskedelmi fejlesztés során eltérő kínálatot és sajátos bérlői mixet alakítson ki a nagyon közeli Auchanhoz, illetve az annak szomszédságában lévő más áruházakhoz képest. „Egy-két mágnesbérlőt szeretnénk megnyerni, közöttük lehet ruházati vagy műszaki profilú is” – fűzte hozzá nevek említése nélkül. A tervek már elkészültek, az építési engedély is megvan, esetleg kisebb módosításokra lehet szükség. Az irodai és a kiskereskedelmi beruházást is a Raiffeisen Bank projekthitelének segítségével végzik, mint a logisztikai esetében. „A jelentős pénzügyi-befektetői háttér (Terra Invest, MFB) nyomán az önerő a szokásosnál magasabb” – jelezte Wicha József.
Arra a kérdésre, hogy középtávon megtartják-e, vagy inkább eladnák a projektet, a vezető kifejtette: „A stratégai elhelyezkedés (új híd, autópályák csomópontja) és az ilyen komplex kínálatú objektumok iránti bővülő kereslet miatt értéknövekedésre számítunk. Ezért nem akarunk megválni az ingatlanoktól.”
A WIS Zrt.-t 1993-ban alapította az előzőleg az építőiparban tevékenykedő Wicha József. A társaság nevéhez eleinte főleg borsodi ipari és irodaberuházások fűződtek, később a III. kerületi Római Wellness Otthon, illetve az ötcsillagos sárvári Spirit Hotel Rogner Thermal Spa révén lett igazán ismert. Építőanyag-kereskedelemmel 1994 óta foglalkozik, az ingatlanfejlesztésben és -beruházásban 1998 óta egyre nagyobb lendülettel van jelen, ez fokozatosan túlsúlyba került a generálkivitelezői tevékenységhez képest. Folyamatban lévő fejlesztéseinek értéke 35 milliárd, a tervezetteké pedig 100 milliárd forint.