A közelmúltban tucatnyi nyugat-dunántúli cég kérte a regionális munkaügyi szervezeteket, hogy próbáljanak az ország déli és keleti felében szakembereket toborozni. Ezzel együtt maguk is olyan "körutakat" szerveznek, amelyek legfontosabb célja a létszámigények kielégítése.
Csupán a Veszkényben új gyárat építő osztrák Novomaticnak rövid időn belül több mint kétszáz szakemberre lenne szüksége, de említhető szinte az összes győri, veszprémi vagy szombathelyi autóipari beszállító és elektronikai alkatrészgyártó is. Nem véletlen, hogy a cégek egyre nagyobb kedvezményeket - többek között lakás- és különélési támogatást, ingyenes képzést, kedvezményes étkezést, útiköltség-térítést - kínálnak az ide érkezőknek. Veszprém például önkormányzati bérlakásokkal csábítja a szakembereket. Győrben egyébként a közelmúltban tíz cég konzorciumot hozott létre annak érdekében, hogy szakmunkás-utánpótlási gondjait enyhítse, de nem rózsás a helyzet a térség egészségügyi intézményeiben, sőt már a kereskedelemben sem.
Az utóbbi hónapokban növelte a gondokat, hogy jelentősen csökkent a külföldről, elsősorban Szlovákiából, Romániából, sőt Ukrajnából érkező vendégmunkások száma. A térségben tucatnyi olyan cég van, ahol ma negyedannyi vendégmunkás sem dolgozik, mint egy-másfél évvel ezelőtt. Míg 2007-ben havonta átlagosan 80-100 külföldről érkező munkavállalót közvetítettek ki, jelenleg ez a szám nem éri el a 15-20-at.
A nyugat- és a közép-magyarországi régióban különösen a szlovák munkaerő csökkenése okoz jelentős gondokat, de a külföldi munkaerő-beáramlás lassulását támasztják alá az Észak-alföldi Regionális Munkaügyi Központ adatai is.
Közben a magyar képzett munkaerőt egyre erőteljesebben szívja fel az osztrák munkaerőpiac is. Nem véletlen, hogy Sopronban már olyan közvetítő irodák is működnek, amelyek - komplex szolgáltatásként - az egész család számára kínálnak például burgenlandi állást, s hozzá helyi albérletet, sőt kedvezményes lakásvásárlást is. (A tapasztalatok szerint a jelentkezők döntő többsége nem munkanélküli.) A dél-dunántúli és a dél-alföldi régióban az a legnagyobb gond, hogy egyre több jól képzett fiatal munkaerő hagyja el a térséget. Egy Kaposvárott készült felmérés szerint a város felsőoktatási intézményeiben végzett helyi születésű fiatalok kétharmada nem is próbál a térségben elhelyezkedni.
Valamennyi regionális munkaügyi központban úgy vélik, ma az a legnagyobb gond, hogy - főként a fejletlenebb térségekben - jószerével csak olyan munkaerő marad, amelyre fejlett ipart már nagyon nehéz telepíteni.