Megkezdte működését Magyarország legkorszerűbb sertéstelepe a Dalmand Zrt. szilfási tenyésztelepén. A Csányi Sándor OTP-bankvezér érdekeltségi körébe tartozó cég telepének éves kapacitása tízezer szülőpár-kocasüldő lesz.
Az Európában is egyedülálló technológiával rendelkező telepre 22 tenyészkant és 1680 déd- és nagyszülő tenyészsüldőt telepítettek be Angliából. A telep kialakításakor különleges figyelmet fordítottak az állományt veszélyeztető fertőzések megelőzésére, a tenyészállatok ideális környezetének kialakítására. Az Európában is különlegesnek számító, a legkorszerűbb technológiát alkalmazó létesítmény megfelel a legújabb európai uniós és hazai normáknak.
Kifizetődő
A 20 százalékban uniós és nemzeti támogatásból megvalósult, 1,5 milliárd forint értékű zöldmezős beruházást idén áprilisban fejezték be a tavaly 4,7 milliárd forint árbevétel mellett 205 millió forint mérleg szerinti eredményt elért cégnél. Mint azt Csillag Sándor gazdasági vezérigazgató-helyettes elmondta, az idei eredményterv 250 millió forint, stagnáló árbevétel mellett.
A tenyészkomplexum körülbelül 400 ezer hízó végtermék anyai vonalát képes biztosítani, döntően a cégcsoport részére. A 15 új munkahelyet teremtő üzemet hazai, javarészt a régióból toborzott szakemberek üzemeltetik. Míg Magyarországon a tenyészállatoknak négy alapvető nagygazdasági kárt okozó betegségtől kell mentesnek lennie, addig a Dalmandnál további négy betegségtől mentes az állomány. Ez egyedülálló hazánkban.
Számítógép figyel a helyes étrendre
Az állatgyógyszerekre és a prevencióra felhasznált anyagok várható aránya is markánsan különbözik az itthon megszokottól. A várakozások szerint prevencióra többet költenek, mint gyógyszerekre, ami nálunk ritka jelenség. Szilfáson minden állatnak egyedi chippel ellátott azonosítója van, amely segít az egyes egyedek egyéni takarmányozásának kialakításában és menedzselésében. Az etetést számítógépes rendszer koordinálja, ennek segítségével nyomon lehet követni, hogy az adott tenyészállat mennyit evett, az megfelel-e az adott állapotának. A rendszer tehát külön ellenőrzi a vemhes és a fialt állatokat, valamint a süldőket.
A rendszer az etetés mellett számon tartja, hogy melyik koca hányat fialt, abból mennyi életképes, melyik tenyészkantól vannak az utódok, illetve hogyan változott az adott koca termékenysége. A regisztrált adatokat a szerződött belga tenyészközpontban részletesen elemzik, aminek alapján a Dalmand Zrt. elvégzi az állomány szelektálását és frissítését. A számítógépes rendszer ezenfelül automatikusan szabályozza a termek légcseréjét, fűtését és hűtését. A technológiát szállító céggel való online kapcsolatnak köszönhetően az esetlegesen felmerülő hibákra gyorsan képes reagálni a rendszer.